Gubałówka

Dodano 27 października 2010 przez Garmin
Gubałówka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1204
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 6,1 km
  • Przewyższenie: 290,32 m
  • Suma podejść: 339,82 m
  • Suma zejść: 338,38 m
  • Data: 18 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Zakopane
533
Zjeżdżalnia grawitacyjna
Zjeżdżalnia grawitacyjna ma długość 750 m.
Zjeżdża się wózkiem wyposażonym w hamulec ręczny, którym w każdej chwili możemy zatrzymać wózek i hamulec odśrodkowy, który hamuje samoczynnie gdy rozpędzimy się powyżej 20 km/h. Kiedy już zjedziemy, na górę wyjeżdżamy wyciągiem. Zjazd dostarcza mam niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. Naprawdę polecam ! 
535
Trollandia
Trollandia to pierwszy w Zakopanem park linowy. Mieści się on na Gubałówce pomiędzy górnymi stacjami kolejek: torowej- PKL i krzesełkowej - Szymoszkowa. Jest to wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych pomiędzy drzewach. Cały park stworzony jest w taki sposób, aby każda osoba bez względu na stopień sprawności fizycznej mogła przejść przez cały park ciesząc się niezwykłą przygodą. Różnego rodzaju mostki, kładki, pale, siatki, zjazdy, w tym 50 metrowa tyrolka zakończona lądowaniem w potężnej "wannie" z trocinami. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarcza również skok tarzana na pajęczą sieć.
Goście przed wejściem do parku zostają wyposażeni w profesjonalny sprzęt asekuracyjny ( uprzęże, lonże, karabinki, rolkę, kask ) i przeszkoleni z zasad posługiwania się nim. Następnie pokonują 3 dolne stacje treningowe zawieszone tuż nad ziemią, aby później bezpiecznie pokonywać przeszkody na wysokości od 5 do 11 m. na ziemią Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwają doświadczeni instruktorzy.
536
Bungee :)
Raz, dwa, trzy... BUNGEEEE!
Wszyscy Ci, którzy szukają mocnych wrażeń mogą na placu pod Gubałówką skoczyć na bungee. Cena jest dosyć wysoka jednak, dawka adrenaliny jest ogromna, a widoki, emocje i przeżycia nie do opisania.
537
Przekaźnik RTV
przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m
Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Zakopane-Gubałówka.
2128
P8130067.png
Kościół Świętej rodziny na Krupówkach
2129
P8130068.png
Widok na Gubałówkę z dolnych Krupówek
2130
P8130073.png
Wejście na stację kolejki na Gubałówkę
2131
P8130082.png
Letni tor saneczkowy
2132
P8130083.png
Panorama Tatr na Gubałówce
2133
P8130084.png
Najbardziej znany misiek na Gubałówce od kilkudziesięciu lat
2134
P8130085.png
Pomnik-rzeźba na Gubałówce
2135
P8130087.png
Kolej krzesełkowa
2136
P8130088.png
Drogowskaz
2137
P8130091.png
Wesołe miasteczko oraz park linowy
2138
P8130095.png
Panorama z Gubałówki
2139
P8130096.png
Nowoczesny wagonik na szczyt
2140
P8130103.png
Stacja kolejki
2141
P8130104.png
Widok ze stóp góry na Krupówki
Gubałówka

Idąc Krupówkami w dół dochodzimy do Drogi na Gubałówkę.
Zaraz po lewej stronie przyciąga wzrok niewielki budynek, w którym mieści się Galeria Jerzego Jędrysiaka, znanego zakopiańskiego grafika.
Mijamy galerię , przechodzimy przez targ pełen zakopiańskich przysmaków ( oscypki, miody, świeże warzywa i owoce).
Zaopatrzeni w prowiant zmierzamy pod popularną kolej linowo-terenową.
Mamy wówczas dwie opcje aby dostać się na górę :
* kolejką
* szlakiem

Ciekawostką jest to iż, projekt stacji jest dziełem arch. Zenona Remi, a wzniesiono go w 1998 r. Popularną kolejkę zbudowano w 1938 r. z inicjatywy Ligi Popierania Turystyki, bodźcem do jej podjęcia były przygotowania do narciarskich mistrzostw świata FIS w Zakopanem w 1939 r. Dwa wagoniki (jeden w górę, drugi w dół) o pojemności 120 osób poruszają się na wspólnej linie prowadzonej po krążkach trasowych. Czas jazdy – 3,5 minuty.
Z kolejki możemy oglądać piękne widoki Tatr, początkowo wjeżdżamy przez odsłonięty teren. Z zachodniej strony widzimy polanę Gładki. Legenda głosi, że w tej okolicy osiedlili się pierwsi w Zakopanem osadnicy, noszący popularne do dziś nazwisko Gąsienica. Po przejeździe przez las, z prawej, wschodniej strony możemy zobaczyć, odkrytą łąkę - teren letnich kąpieli słonecznych. Zimą można tu pojeździć na nartach, a latem skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej.

Wysiadamy na grzbiecie Gubałówki (1123 m), nieco poniżej szczytu. Z tarasu widokowego wspaniały widok na całą panoramę Tatr, od Tatr Bielskich na wschodzie, po Osobitą na zachodzie. Na wprost nas możemy podziwiać szczyty Tatr Wysokich - Giewont, nad nim - Czerwone Wierchy. Widać jak na dłoni całe Zakopane.
Na górnej polanie Gubałówki każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Na szczycie Gubałówki znajdują się restauracje, ogródki gastronomiczne i liczne bufety. Wspaniałe miejsce dla miłośników letnich wędrówek i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjno – wózkowej. Dla najmłodszych turystów jest plac zabaw, piaskownica i letnia ślizgawka. Zimą otwarty jest wyciąg orczykowy Górna Polana o długości 300m. Każdy może skorzystać ze ski-serwisu, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, jak również ze szkoły narciarskiej. Górna polana jest sztucznie śnieżona i oświetlona dlatego miłośnicy białego szaleństwa mogą tu spędzać czas do późnych godzin wieczornych.

Dodatkowo, podążając czerwonym szlakiem wzdłuż pasma Gubałowskiego po ok. 70minutach dochodzimy do górnej stacji kolejki krzesełkowej na Harendę.

Powrót z Gubałówki do Centrum ( Dolnych Krupówek) zajmuje ok. 50 min idąc czarnym szlakiem.

Będąc na Gubałówce warto odwiedzić Butorowy Wierch w Kościelisku - miejsce to jest idealne do pieszych wędrówek jak również wycieczek rowerowych podczas, których można podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Będąc na górnej polanie Butorowego możemy idąc grzbietem dojść do górnej stacji Gubałówki i zejść lub zjechać kolejką na dół. Kolej Dolna stacja znajduje się 886 m n.p.m., górna 1158 m n.p.m.. Kolejka przewozi ok. 880 osób na godzinę a czas jazdy wynosi 18 minut. Na górnej stacji znajduje się bufet oraz ski-serwis. Przy stacji dolnej, parking, bufet i serwis narciarski. Zimą w okolicy otwartych jest wiele szlaków narciarskich biegowych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Tatry Polskie
Tatry Polskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy...

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Wasza ocena: 4.7 (31 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
AnnaK
6 lutego 2013 AnnaK napisał:
http://przetarte-szlaki.blogspot.com/2013/01/gubaowka-butorowy-czyli-zakopianski.html
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.