Greenvelo cz.4 Szalmia - Pieniężno

Dodano 25 marca 2018 przez plik GPX
Greenvelo cz.4 Szalmia - Pieniężno
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

118858
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.5
  • Dystans: 22,8 km
  • Czas trwania: 2 h 34 min
  • Średnia prędkość: 8,84 km/h
  • Przewyższenie: 96 m
  • Suma podejść: 1 354 m
  • Suma zejść: 1 338 m
  • Lokalizacja: Szalmia Pieniężno
686568
Nocleg w leśniczówce
Agroturystyka w leśniczówce. Bardzo fajne miejsce na nocleg
686569
Widoczki
686570
Informacja Turystyczna
Informcja. Dobrze zasięgnąć języka w sprawi noclegów i atrakcji w okolicy
686571
Nocleg
Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor mieliśmy możliwość spać w internacie szkoły.
686572
Seminarium Misyjne w Pieniężnie
Warto odwiedzić wystawę eksponatów w Seminarium w Pienieżnie. Można to zrobić po drodze, albo jeśli planuje się zostać w Pieniężnie wrócić tu bez bagaży
686573
Seminarium Misyjne
Św. Arnold Janssen Założyciel Werbistów, poszukiwał młodych ludzi, którzy poszliby na krańce świata i głosili Ewangelię Jezusa Chrystusa. Szczególnie mocno zależało mu na kandydatach ze środowisk katolickich. Do takich zaliczał tereny Warmii. W 1907 r. podjął starania o placówkę werbistowską na tym obszarze. Kuria we Fromborku wystąpiła w 1914 r. z ofertą odstąpienia Zgromadzeniu Słowa Bożego letniego pałacu biskupiego w Smolajnach. Transakcja nie doszła jednak do skutku. W 1916 r. Brat Zygmunt, kolporter czasopism werbistowskich, znalazł kilka ofert dotyczących przyszłego domu misyjnego na Warmii. Za najlepszą uznano posiadłość bezdzietnego małżeństwa Krugerów w miasteczku Mehlsack, obecnie Pieniężno.

Wkrótce zaczęto budować klasztor. Dom dzisiejszy budowano w ciągu 10 lat w czterech etapach: 1921 – skrzydło południowe, 1924./25 – skrzydło wschodnie z narożnikami skrzydeł południowego oraz północnego, 1927/28-skrzydło północne, 1930/31 -kościół z przylegającymi częściami skrzydeł południowego i północnego. Na patrona domu wybrano św. Wojciecha, którego figura góruje nad domową furtą. Dom służy dwóm celom: niesieniu pomocy duchowieństwu diecezjalnemu i kształceniu młodych ludzi wyznania katolickiego na misjonarzy.

Po wojnie dom przejęli werbiści polscy. Jako pierwsi, jesienią 1945 r. przybyli tu.O. Bolesław Cisz i br. Jan Bruski. Na stałe osiadł w Pieniężnie w 1946 r O. Paweł Kośnik. Dom był bardzo zniszczony i trzeba go było remontować. Oddawano go do użytku etapami. Do roku 1948 było tu nadal niższe seminarium duchowne. Decyzją przełożonych Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego postanowiono, że od jesieni 1948 r. Dom św. Wojciecha będzie Wyższym Seminarium Duchownym Werbistów w Polsce.
686574
Widoczki
Bardzo malowniczy odcinek z dala od ruchliwych dróg
686575
Sklep spożywczy
686679
Stary ratusz w Pieniężnie
Ratusz w Pieniężnie – jeden z rejestrowanych zabytków miasta Pieniężno w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie jest odbudowywany po zniszczeniach z okresu II wojny światowej.

Ratusz znajduje się pośrodku kwadratowego rynku. Wybudowano go w XIV-XV wieku. Podobnie jak inne średniowieczne ratusze budowla była obudowana kramami i domkami budniczymi. W latach 1627,166 i 1684 ratusz niszczony był przez pożary. Po ostatnim zniszczeniu przez pożar w 1720 roku budowla została przebudowana w stylu późnobarokowym. Ratusz posiadał jedno piętro i zbudowany został na rzucie prostokąta. Budowla nakryta była dachem czterospadowym złożonym z dachówki holenderskiej. Pośrodku kalenicy wybudowana była ośmioboczna wieża o dwóch kondygnacjach z metalową balustradą, która tworzyła niewielki taras widokowy. Górna część wieży była znacznie węższa, pokryta była hełmem z prześwitem zakończonym iglicą i chorągiewką z datą 1772. Ściany południowa i północna były zasłonięte przylegającymi do nich budynkami, które są obecnie rekonstruowane według stanu sprzed 1772 rokiem[2]. Obecna wieżyczka została zamontowana w 1997 roku. Jest to budowla stalowa obita miedzianą blachą i posiadająca kopułę. W kopule zostały umieszczone dokumenty historyczne dotyczące Pieniężna
686681
Pieniężno
Pieniężno (dawniej Melzak, niem. Mehlsack[3]) – miasto na Warmii w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pieniężno. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.

Według danych z 30 czerwca 2012 miasto liczyło 2956 mieszkańców.
686682
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pieniężno archidiecezji warmińskiej. Jeden z zabytków miasta.
Jest to neogotycka budowla wzniesiona w latach 1895-1897 na miejscu gotyckiego kościoła z XIV wieku[2]. Zaprojektowana została zapewne przez Hilgera Hertla z Münster. Z dawnej świątyni zachowała się wieża podwyższona o wysoką kondygnację dzwonów i zwieńczenie. Nowy kościół został konsekrowany w 1897 roku przez biskupa Andrzeja Thiela.
Kolej ny odcinek szlaku Greenvelo. Wypoczęci po noclegu w leśniczówce i ognisku z kiełbaskami pojechaliśmy dalej w stronę Pieniężna.
W miejscowości Pakosze wróciliśmy na szlak Greenvelo i dalej jechaliśmy już zgodnie z oznakowaniem.
Po drodze mijamy Seminarium Misyjne. Niestety z uwagi na brak możliwości pozostawienia rowerów z dobytkiem postanawiamy pojechąc do miasta, zostawić bagaże i wrócić na lekko.
Odległość to ok 5-7 km więc nie ma tragedii :)
A warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.