Gorczańskie wędrówki z Rzek przez Gorc Troszacki, Kudłoń, Pustak.*

Dodano 15 marca 2020 przez plik GPX
Gorczańskie wędrówki z Rzek przez Gorc Troszacki, Kudłoń, Pustak.*
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

167647
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 16,3 km
  • Czas trwania: 7 h 22 min
  • Średnia prędkość: 2,21 km/h
  • Przewyższenie: 569,12 m
  • Suma podejść: 1 400,2 m
  • Suma zejść: 1 395,02 m
  • Data: 29 lutego 2020
  • Lokalizacja: Lubogoszcz-Rzeki
953984
Przełęcz Przysłop (750m n.p.m.)
Jadąc drogą wojewódzką 968 z Mszany Dolnej w kierunku miejscowości Zabrzeż, za stacją narciarską Lubomierz Ski leży Przełęcz Przysłop (Przysłop Lubomierski). Tuż obok przystanku znajduje się szutrowy parking, na którym można pozostawić samochód i udać się żółtym szlakiem w kierunku Turbacza przez Gorc Troszacki, Kudłoń, Pustak lub w przeciwnym kierunku przez Jasień, Krzystonów na Mogielicę. W okolicy przełęczy położone jest osiedle Lubomierz – Rzeki. Z Rzek można dotrzeć do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego wejściem obok Trusiówki (miejsce biwakowe z parkingiem).
953985
Jaworzynka (980-1026 m n.p.m.)
Na polanie Jaworzynka ostał się jeszcze szałas szerokofrontowy na kamiennych fundamentach. Zachowało się oryginalne ocieplenie tego rodzaju budynków, czyli mszenie. Świetnie wkomponowany w gorczański krajobraz.
953986
Jaworzynka (980-1026 m n.p.m.)
Jaworzynka to polana z widokiem na Gorce - Kiczorę i Wielki Wierch oraz Beskid Wyspowy. Jej nazwa pochodzi od gatunku drzewa - Jaworu, który prawdopodobnie licznie porastał okolicę polany. Na polanie znajdziemy tablicę informacyjną, ławeczki, stolik oraz szlakowskaz.
953987
Panorama z Jaworzynki.
Na fotce panorama z Jaworzynki na Beskid Wyspowy. Od lewej widoczny: Ćwilin (1072 m n.p.m.) z podszczytową Polaną Michurową, bliżej Jasień (1052 m n.p.m.), Mogielica (1171 m n.p.m.) z widoczną Polaną Stumorgową, Wielki Wierch (1007 m n.p.m.), Kiczora (1007 m n.p.m.), Ostra (925 m n.p.m.).
953988
Polana Podskały.
Kolejna polana gorczańska. Leży na wysokości 940-1020 m n.p.m. Nazwa pochodzi od znajdujących się w pobliżu białych skał. Kolejne świadectwo długiej i bogatej historii pasterstwa.
953989
Polana Podskały.
Z górnej części polany rozpieszczają oko piękne widoki na Gorce, Masyw Kudłonia, Grzbiet Turbaczyka oraz Beskid Wyspowy i Pasmo Babiogórskie. Na polanie wzdłuż szlaku świetnie zachowane szałasy pasterskie dawnych Zagórzan, jeden z nich po rekonstrukcji. Dla ułatwienia na tablicy informacyjnej panorama z opisami szczytów.
953990
Żółtym szlakiem....
Leśny odcinek szlaku pomiędzy Polaną Podskały a Polaną Adamówka (Jadamówka).
953991
Polana Adamówka (Jadamówka)
Adamówka to niewielka polana na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego, na północnych zboczach Gorca Troszackiego (1235 m n.p.m.). Niegdyś, w okresie najintensywniejszego pasterstwa teren wokół tych skał i powyżej Adamówki był wypasany, należał do tzw. Hali Gorc. Na fotce widok w kierunku Beskidu Wyspowego. Od lewej: Mogielica, Wielki Wierch, Kiczora, Ostra i Modyń.
953992
Zboczami Gorca Troszackiego...
Idąc żółtym szlakiem w kierunku Gorca Troszackiego czym wyżej tym piękniejsze zimowe widoki.
953993
Polana Gorc Troszacki (1195-1235 m n.p.m.)
Gorc Troszacki to nazwa siódmego pod względem wysokości szczytu w Gorcach jak również polany znajdującej się pod tym szczytem. Sam szczyt jest zalesiony a z polany można oglądać widoki na Tatry, Magurę Spiską, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i liczne szczyty Gorców. Dla ułatwienia stoi tutaj tablica informacyjna z panoramą wraz z opisem szczytów.
953994
Polana Gorc Troszacki (1195-1235 m n.p.m.).
Widok na polanę.
953995
Polana Gorc Troszacki (1195-1235 m n.p.m.)
Z polany przy łaskawej pogodzie możemy podziwiać Tatry.
953996
Polana Gorc Troszacki (1195-1235 m n.p.m.)
Na wschodniej części polany znajduje się skrzyżowanie szlaków. Do żółtego szlaku, którym podążałem, dołączył zielony biegnący od skrzyżowania pod Stawieńcem na Kudłoń. W powrotnej drodze odbiłem tym właśnie szlakiem w kierunku Doliny Kamienicy.
953997
W kierunku Kudłonia...
Na szlaku zima pełną gębą, śniegu po kolana.
953998
Skrzyżowanie pod Kudłoniem.
Na mapach skrzyżowanie opisane jako Kudłoń. Szczerze byłem trochę zdezorientowany. Żadnej informacji o szczycie, żadnej tabliczki. Zboczyłem w prawo, lekko pod górę za czarnymi znakami jednak na samym wzniesieniu całkowicie zalesionym odnalazłem tylko metalowy krzyż przybrany kwiatami i biało-czerwonymi wstążkami. Informacji o szczycie żadnej. Być może, coś przeoczyłem.
953999
Kudłoń (1274 m n.p.m.)
Na szczycie Kudłonia trafiłem na krzyż.
954000
Skrzyżowanie pod Kudłoniem.
Do żółtego szlaku w tym miejscu dołącza czarny szlak z Lubomierza a dokładnie z Polany Folwarcznej leżącej pomiędzy Kiczorą a Jasieniem. Będzie nam towarzyszył w drodze na polanę Pustak, gdzie odbije od żółtego szlaku do Koniny.
954001
Widoki ze szlaku...
Na zdjęciu prócz widoków na Beskid Wyspowy możemy zaobserwować obumieranie drzewostanu. Proces spowodowany czynnikami klimatycznymi jak: huraganowe wiatry, długotrwałe susze oraz działanie owadów, głównie kornika drukarza i zasnui wysokogórskiej.
954002
Polana Pustak (1215-1235m n.p.m.)
Na zdjęciu informacje o polanie oraz opis szczytów widocznych z tego miejsca.
954003
Polana Pustak (1215-1235m n.p.m.)
Na fotce Polana Jaworzyna Kamienicka wraz ze szczytem o tej samej nazwie a w oddali zamglone Wysokie i Zachodnie Tatry.
954004
Polana Pustak (1215-1235m n.p.m.)
Widok na zachód. Na fotce Turbacz (1310m n.p.m.), Mostownica (1251m n.p.m.), Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.).
954005
Polana Pustak (1215-1235m n.p.m.)
Widok na wschód. Od lewej widoczne pasmo Radziejowej, Lubań, Magura Spiska.
954006
Polana Stawieniec (1040-1110 m n.p.m.)
W drodze powrotnej na Polanie Gorc Troszacki skręciłem w prawo za zielonym szlakiem w kierunku Doliny Kamienicy. Po drodze szlak przebiega przez Polanę Stawieniec. Dawniej polana była koszona i wypasana. Przed II wojną światową istniało tutaj wzorcowe gospodarstwo halne, w którym prowadzono doświadczalną hodowlę bydła. Jego zabudowania zostały zniszczone podczas wojennych działań w październiku 1944. Odosobniona i niewidoczna spoza Gorców polana stanowiła dobre schronienie dla partyzantów w czasie II wojny światowej. Mieli na niej swoje bazy żołnierze AK, a później partyzanci radzieccy.
Na jej terenie znajduje się odbudowana tradycyjna gorczańska bacówka, oraz ruiny drugiej.
954007
Potok Stawieniec.
Szlak zielony przecina potok Stawieniec spływający z południowego zbocza Gorca Troszackiego do głębokiej Doliny Kamienicy.
954008
Dolina Kamienicy
Idąc dnem Doliny Kamienicy znalazłem miejsce gdzie wiosna próbuje oznajmić swoje rychłe nadejście.
954009
Papieżówka.
To miejsce w Dolinie Kamienicy jest związane z osobą Jana Pawła II. Na zdjęciu tablica informacyjna z opisem historii tego wyjątkowego miejsca.
954010
Papieżówka.
Budynek ten dawniej pełnił funkcję schronu dla robotników leśnych. W sierpniu 1976 roku, ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła odbywał tu dwutygodniowe rekolekcje. Przez wzgląd na przebywającego w tym budynku gościa po wyborze na papieża w 1978 roku nazwano to miejsce Papieżówką.
954011
Dolina Kamienicy.
Takie miejsca mijamy idąc doliną wzdłuż potoku Kamienica. Zima tutaj łatwo się nie poddaje, choć nieco ponad kilometr stąd po śniegu pozostało tylko wspomnienie.
954012
Rzeki - Trusiówka
Przy wejściu do Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się widoczne na zdjęciu miejsce parkingowo-biwakowe Trusiówka. Miejsce to funkcjonuje od 17 kwietnia do 14 listopada. Obowiązuje tu regulamin i opłaty. Na terenie znajduje się parking, pole biwakowe, miejsca na ognisko, wc, grill.
954013
Trusiówka
Tablica informacyjna wraz z regulaminem i cennikiem dotyczącym miejsca biwakowego Trusiówka.
Trafiła się wolna sobota, pogoda średnia, możliwe opady dopiero późnym popołudniem. Zaplanowałem wypad w Gorce. Wybrałem wschodnią część rzadziej odwiedzaną przeze mnie. W Krakowie poranek zamglony, ale jadąc Zakopianką zaczęło wyglądać słońce. Początek wędrówki zaplanowałem w Lubomierzu nieopodal przełęczy Przysłop (Przysłop Lubomierski). Jeśli ktoś chodzi po górach, spotkał się dość często z nazwą Przysłop, powtarza się bardzo często. Pochodzi od starosłowiańskiego słowa „prislop” („przejście przez górski masyw, przełęcz”). Za stacją narciarską Lubomierz Ski jadąc w kierunku Szczawy przy przystanku i żółtym szlaku jest szutrowy parking. Tu zaparkowałem i ruszyłem za żółtymi znakami. Szlak wspina się boczną drogą a później oblodzoną ścieżką leśną w górę. Po drodze Polana Jaworzynka, ze starym świetnie zachowanym szałasem i panoramą na Gorce oraz Beskid Wyspowy. Kolejne polany to Podskały i Adamówka (Jadamówka), jedna i druga atrakcyjna widokowo. Czym wyżej tym zima bardziej mnie zaskakuje wraz z grubością pokrywy śnieżnej. Dobrze że śnieg jest zmarznięty, przynajmniej nie zapadam się po kolana, choć czasem w miejscach bardziej nasłonecznionych zdarza mi się utonąć. Tak dotarłem na Gorc Troszacki, wzniesienie i polana noszą taką samą nazwę. Sama polana jest bardzo atrakcyjna widokowo. Odbija stąd zielony szlak w kierunku Doliny Kamienicy, którym postanowiłem pójść w drodze powrotnej. Według mapy za 20 minut powinienem dotrzeć na Kudłoń i tak się też się stało. Zaskoczony byłem brakiem informacji o szczycie, obszedłem wzniesienie, ale prócz metalowego krzyża przy czarnym szlaku do Lubomierza nie znalazłem żadnych tabliczek informujących o szczycie. Dziwne....być może coś przeoczyłem. Idę dalej. W 10 minut dotarłem na Polanę Pustak. Tu postanowiłem zrobić dłuższą przerwę przy gorącej kawie z termosu. Z polany widoki na południe od pasma babiogórskiego przez Tatry Zachodnie, Wysokie, Magurę Spiską, Pieniny i Pasmo Radziejowej. Oczywiście Gorce wraz z Jaworzyną Kamienicką, Turbaczem i Czołem Turbacza na wyciągnięcie ręki. Spotkałem tu kilku turystów, jedni na biegówkach inni wędrowali jak ja. Na polanie można spocząć na ławeczkach. Na ogół na wszystkich mijanych po drodze polanach znajdował się stolik z ławeczkami, prócz Adamówki. Po małym posiłku ruszyłem w drogę powrotną tym samym szlakiem na Gorc Troszacki. Tu odbiłem w prawo za zielonym szlakiem. Schodząc w dół, trafiłem na kolejną Polanę Stawieniec i zacząłem schodzić do Doliny Kamienicy. Szlak wił się slalomem aż do skrzyżowania pod Stawieńcem. Tak nazywa się potok spływający ze zbocza Gorca Troszackiego. Tu kończą się zielone znaki, a prostopadle przebiega szlak niebieski z Przełęczy Borek na Gorc. Skręciłem więc w lewo, za niebieskim szlakiem idąc dnem doliny wzdłuż potoku Kamienica. Potok dość obficie zasilany przez topniejący śnieg podmywał swoje brzegi. Po drodze miejsce zwane Papieżówką opisane pod jedną z fotek. Gościł tu w latach 70 ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. W dolinie zdecydowanie większy ruch spacerowiczów. Opuszczając dolinę, minąłem wielką drewnianą bramę na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Trusiówka, miejsce biwakowe z parkingiem, grillem i wc. Obowiązuje tu regulamin i opłaty w danym okresie. W dniu w którym byłem, parking był ogólnodostępny a obsługi nie było. Na jednej z fotek udostępniłem regulamin tego miejsca wraz z cennikiem. Stąd już rzut beretem do miejsca gdzie zaparkowałem samochód. Opuściłem niebieski szlak i asfaltem, między zabudowaniami osiedla Lubomierza-Rzeki dotarłem do miejsca startu. Trasa atrakcyjna widokowo, znakowanie szlaków doskonałe, miejsca na odpoczynek, szałasy. Wszystko współgra z gorczańskim klimatem i przyrodą. Polecam trasę. Można ją wydłużyć do Przełęczy Borek i stamtąd wracać niebieskim szlakiem. Czasowo zajęła mi ponad 7 godzin, ale trzeba brać pod uwagę zimowe warunki i postoje. Dystans to około 17 km.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.