Gmina Dwikozy - trasa z wszystkimi atrakcjami

Dodano 24 stycznia 2023 przez rysowanie
Gmina Dwikozy - trasa z wszystkimi atrakcjami
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

285869
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Samochód
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.5
 • Dystans: 50,6 km
 • Przewyższenie: 77,5 m
 • Suma podejść: 367,61 m
 • Suma zejść: 362,02 m
1573132
Izba Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa
W budynku WDK w Garbowie można zwiedzić Izbę Pamięci Zawiszy Czarnego , Gabinet gen. Józefa Dowbora Muśnickiego oraz Piwnicę Rycerską. Izba dostępna jest do zwiedzania w dniach od wtorku do piątku w godzinach 11- 17. W
1573133
Pomnik Zawiszy Czarnego
Pomnik największego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego w jego rodzinnej miejscowości
1573134
Popiersie gen. Józefa Dowbora Muśnickiego
Popiersie odsłonięto w sierpniu 2021 roku. Przedstawia gen. broni Józefa Dowbor - Muśnickiego głównego dowódcy zwycięskiego powstania wielkopolskiego, urodzonego w Garbowie.
1573135
przedwojenna remiza strażacka
Przedwojenny budynek remizy strażackiej OSP Garbów. W środku znajdują się zabytkowe wozy strażackie.
1573136
Stajnia U Mdzi
Stajnia u Madzi oferuje jazdę konną dla początkujących, oprowadzanki oraz hipoterapię.
1573137
Latarnia Chocimska w Nowym Garbowie
Na terenie gmina Dwikozy znajduje się 3 z 5 latarni wchodzących w skład zespołu kapliczek latarniowych tzw. latarni chocimskich, zlokalizowanych w Nowych Kicharach, Nowym Garbowie, Gierlachowie oraz Sandomierzu. Nazwa ta jest związana z tradycją okoliczności ich powstania. Zgodnie z przekazami latarnie mieli wznieść rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej wracający po wygranej bitwie z Turkami w 1673 roku pod Chocimiem
1573138
Pasieka Araszkiewicze
W miejscowości Romanówka znajduje się pasieka rodzinna Araszkiewicze. Można kupić tam miody i produkty pszczele a także posłuchać o pracy pszczół i pszczelarza :)
1573140
Agroturystyka Sandomierski Sad
noclegi w przyjemniej okolicy z dala od zgiełku miasta.
1573141
baszta - kaplica św. Rocha i Jacka
W Nowych Kicharach zlokalizowana jest XVII-w. kaplica pw. św Rocha i Jacka, będąca pierwotnie prawdopodobnie basztą obronną, w zabudowaniach nieistniejącego obecnie dworu benedyktynek sandomierskich
1573142
latarnia chocimska w Nowych Kicharach
Na terenie gmina Dwikozy znajduje się 3 z 5 latarni wchodzących w skład zespołu kapliczek latarniowych tzw. latarni chocimskich, zlokalizowanych w Nowych Kicharach, Nowym Garbowie, Gierlachowie oraz Sandomierzu. Nazwa ta jest związana z tradycją okoliczności ich powstania. Zgodnie z przekazami latarnie mieli wznieść rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej wracający po wygranej bitwie z Turkami w 1673 roku pod Chocimiem
1573143
Kościół pw. św. Wita i Batki Bożej Bolesnej
Późnobarokowy kościół w Górach Wysokich.Zbudowany w miejscu dawnego kościółka drewnianego, z XIII w. którego fundatorem był późniejszy biskup krakowski — Iwo Odrowąż powstał w 1778 r., kościół murowany jednonawowy z kaplicami po bokach i prostokątnym prezbiterium. W 1741 r. kościół ten został rozbudowany i całkowicie przekształcony wg projektu arch. ks. Józefa Karśnickiego . Restaurowany z drobnymi przeróbkami ok. 1856–60, 1897–99 i po 1911 r., spłonął w wyniku działań wojennych w 1944 r. Został odbudowany w latach 1948–49 przez architekta Stefana Świszczewskiego.
1573144
Mogiły z II wojny światowej
W Górach Wysokich znajduje się niewielki choć urokliwy las, który skrywa jednak bolesną historię II wojny światowej. W północnej części lasu znajdują się dwie mogiły kryjące ciała około 95 osób, którzy zostali przywiezieni do lasu z sandomierskiego Zamku, gdzie znajdowało się niemieckie więzienie i rozstrzelani w kwietniu 1940 roku. Są tu pochowani ludzie starsi, ale większość to ludzie bardzo młodzi z terenu gminy oraz gmin ościennych.
1573145
Winnica Sandomierska
Winnica Sandomierska oferuje noclegi ale także zwiedzanie winnicy i degustację win
1573146
Camper Park
Camper Park funkcjonujący przy Winnicy Sandomierskiej. Właściciele oferują także tradycyjne noclegi w apartamentach
1573147
Dolina Opatówki
Dolina Opatówki na terenie Gminy Dwikozy biegnie od miejscowości Gałkowice Ocin, przez Nowe Kichary , Góry Wysokie , Dwikozy a w miejscowości Szcztniki wpada do Wisły. W stanie wyższej wody można nią nawet spłynąć kajakiem.
1573148
Mogiła Powstańców Styczniowych
W Dwikozach u stóp góry zwanej "Winnicą" przy drodze znajduje się mogiła powstańców, którzy po porażce pod Słupczą 8 II 1863 r., przeważnie ranni uciekali chowając się po domach i budynkach dworskich. Jednak kryjówka ta ich ni ocaliła, żołnierze rosyjscy pod dowództwem płk. Miednikowa bagnetami dobijali bezbronnych powstańców. Wszystkich 38 zabitych w Dwikozach pochowano we wspólnym grobie.
1573149
Inkubator Przetwórczy w dwikozach
To bardzo innowacyjne miejsce, gdzie każdy kto posiada własne owoce lub warzywa może skorzystać z nowoczesnych urządzeń by przygotować smaczne przetwory, godnie z przepisami sanitarnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstały produkt może być wykorzystany do własnej konsumpcji , ale także może stąd trafić prosto na rynek.
1573150
noclegi
1573151
Agroturystyka Lawendowa Przystań
Lawendowa Przystań mieści się niedaleko centrum Dwikóz. Goście mają tu możliwość zakupu warzyw i owoców z gospodarstwa prowadzonego przez właścicieli. Dodatkowo wszędzie roztacza się zapach lawendy, za zasługą pani Elżbiety, która zajmuje się jej uprawą.
1573152
Agroturystyka Rzeczna Siedem
Dom w którym można wynająć pokoje mieści się na pięknej działce o wiejskim uroku. Działkę z dwóch stron okala rzeka Opatówka, dlatego można tam być świadkiem pięknej przyrody. Można wypatrzeć wiele gatunków ptaków, wiewiórki a nawet bobry, które żyją w tej okolicy. Stałymi mieszkańcami działki są również dwie kozy rasy górskiej.
1573153
Agroturystyka Pod Wierzbami
Apartramenty zlokalizowane są w centrum Dwikóz. W sąsiedniej okolicy znajdują się sklepy spożywcze, restauracja, pizzeria czy apteka. Nie brakuje tu również akcentu przyrodniczego – goście mogą wypocząć oczywiście pod wierzbami w zacisznym ogrodzie położonym przy rzece Opatówce.
1573154
Gościniec Ceglane Kąty
Gościniec Ceglna Kąty oferuje noclegi, imprezy okolicznościowe oraz resteurację
1573155
Hotel*** Dwór Dwikozy
Dwór Dwikozy to piękny hotel ale również Restauracja i miejsce organizacji imprez okolicznościowych
1573156
Paniejska Góra
Wzniesienie to zwane jest również "Dziewiczą Górą". Na wierzchołku zbocza od strony torów stoi krzyż z piaskowca. Na jego starej podstawie widnieje częściowo już zatarte nazwisko fundatora - Wincentego Karskiego, właściciela Słupczy w drugiej połowie XIX wieku. Krzyż, według legendy stoi na grobie trzystu dziewcząt, które zostały tu zamordowane w XIII wieku przez Tatarów.
1573157
wąwozy lessowe
Jeśli ktoś zdecyduje się na piesze lub rowerowe wycieczki po naszej gminie na pewno, nie ominie tych przepięknych wąwozów lessowych, gdyż występują one praktycznie na terenie wszystkich miejscowości.
1573158
Ujście Sanu do Wisły
piękne widoki na dwie duże Rzeki Wisłę i San
1573159
ujście Opatówki do Wisły
w miejscu tym można zobaczyć dwie najważniejsze dla gminy Dwikozy rzeki Opatówkę i Wisłę
1573160
Stajnia Collina
Stajnia koni „Collina” to świetne miejsce zarówno do nauki jazdy na koniu jak i jej doskonalenie oraz zdobywanie kolejnych umiejętności. Właściciele proponują jazdę konną indywidualna i grupowa, oprowadzanki oraz jazdę sportową na koniu, a także szkolenia i pracę z końmi na indywidualne zlecenie. Profesjonalni trenerzy oraz piękne konie dają gwarancję satysfakcji z tej formy treningu jaki rekreacji.
1573161
Gościniec Husarski
Wypoczynek, historia, konie, husaria, ułani - to wszystko co łączy w swojej działalności Gościniec Husarski – serce Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. Możecie tu znaleźć tereny do jazdy konnej, rowerowej i wycieczek pieszych. Szczególną ofertę gospodarze kierują do tych z gości, którzy chcą przyjechać z własnym koniem. Oferują miejsca w komfortowych boksach angielskich oraz możliwość padokowania.
1573162
Góry Pieprzowe
Najstarsze góry w Polsce - Rezerwat Przyrody Góry Pieprzowe
1573163
Agroturystyka Willa Dzika Róża
Willa Dzika Róża znajduje się przy samym wejściu na teren Rezerwatu Góry Pieprzowe
1573164
Agroturystyka Domki Pieprzowe Wzgórza
Pieprzowe Wzgórze to dwa komfortowe całoroczne domki położone w Górach Pieprzowych z widokiem na dolinę Wisły i sąsiednią Winnicę, tuż przy szlaku czerwonym i zaledwie 4 km do Starego Miasta Sandomierz.
1573165
Wiinica Z Gór Pieprzowych
Winnica leży w niezwykle urokliwym miejscu pośrodku rezerwatu przyrody „Góry Pieprzowe”. Odwiedzając winnicę poznacie prawdziwych winiarzy, którzy chętnie opowiedzą o historii winnicy, uprawie winorośli oraz o procesie produkcji wina.
1573166
Winnica Nadwiślańska
Winnica Nadwiślańska położona jest na wiślanej skarpie sąsiadującej z Rezerwatem Góry Pieprzowe, na Sandomierskim Szlaku Winiarskim. Jest to miejsce w którym możesz rozkoszować się pięknem przyrody oraz cudownym smakiem wina.
1573167
Agroturystyka Pensjonat nad strumykiem
Pensjonat nad strumykiem to ciche i spokojne miejsce w którym z pewnością odpoczniesz i skorzystasz z innych atrakcji
1573168
Pasieka Witul
asieka Witul zaprasza na Ulo-terapie. Polega ona na wdychaniu powietrza z uli pszczelich, które wydostaje się z nich do wnętrza pomieszczenia, w którym przebywa człowiek. Powietrze pochodzące z ula pozbawione jest bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów. Dodatkowym atutem jest możliwość przebywania w otoczeniu tak dużej ilości pszczół, gdzie wyzwala się korzystna dla człowieka energia, a powietrze jest zjonizowane.
1573169
Latarnia chocimska
Latarnia w miejscowości Gierlachów znajduje się na prywatnej posesji. Wchodzi w skład pięciu kapliczek latarniowych zlokalizowanych w powiecie sandomierskim. Kapliczki pochodzą z końca XVII w. Funkcja i powody ich powstania nie są pewne. Według jednej z teorii kapliczki miały zostać ufundowane przez rycerzy z ziemi sandomierskiej wracających z bitwy pod Chocimiem w 1673 roku. Inne hipotezy sugerują, że latarnie mogły być drogowskazami pomagającymi w orientacjach na szlakach lub mogły pełnić funkcję latarni umarłych i ostrzegać przed trędowatymi.
1573170
Stara cegielnia
1758113
Park Zieleniec
„Zieleniec” to zaciszne miejsce z dala od domów, niegdyś tętniące życiem. To tutaj mieszkańcy Dwikóz spędzali wolny czas na łonie natury. Często przychodzono tu na pikniki, spotkania towarzyskie ale także organizowane zabawy i potańcówki. W Zieleńcu odbywały się też liczne imprezy gminne takie jak dożynki, jednak zmieniające się przepisy oraz brak infrastruktury technicznej zmusiły władze gminny do przeniesienia tych imprez na teren stadionu. Od tamtego czasu miejsce to opustoszało. W 2023 roku Park Zieleniec zyskał dużą zadaszoną wiatę i zaplecze medialne, by przywrócić mu dawny charakter i na nowo można w nim organizować spotkania, koncerty, ogniska i inne spotkania towarzyskie.
1758114
Strzelnica
Strzelnica znajduje się przy Domku do wynajęcia "Pod Lipami" przy Lesie Górskim. Można skorzystać ze strzelnicy pod okiem właściciela posiadającego odpowiednie uprawnienia.
1758115
Domek pod Lipami
Domek w bliskim sąsiedztwie natury, lasu będącego częścią pradawnej puszczy sandomierskiej. W promieniu 1000 m nie ma żadnych domów i sąsiadów. Domek jest całoroczny. W odległości 8 km jest zabytkowe, królewskie miasto Sandomierz z wieloma atrakcjami dla turystów. W okolicy jest też malowniczy szlak rowerowy. Kilometr dalej możemy odwiedzić też miejsce urodzenia Zawiszy Czarnego. W bliskiej odległości są dostępne sklepy spożywcze, dwa duże obiekty gastronomiczne z bardzo dobra kuchnią jak i zaprzyjaźniona pizzeria która chętnie dostarczy Państwu posiłek.
1758116
Winnica Winiarki
Winnica Winiarki jest jedną z młodszych winnic na terenie gminy Dwikozy. Powstała w 2021 roku w miejscowości, w której historia uprawy winogron sięga średniowiecza a od uprawy winnych krzewów powstała nazwa tej miejscowości – Winiarki. Winnica Winiarki jest to rodzinna winnica, gdzie żyzne, ciepłe, nasłonecznione lessowe wzgórza, poprzecinane malowniczymi wąwozami tworzą wyjątkowy mikroklimat do uprawy winorośli. Odmiana Solaris – to szczep z którego produkowane jest tu lekkie białe wino „Zorza”, które jest niezwykle aromatyczne i bogate w smaku. W 2023 roku do odmiany Solaris dołączyły Muscaris, Cambernrt Coryis oraz Regent. Na terenie winnicy gniazduje wyjątkowy i rzadki ptak, który znalazł się również w logo winnicy. Właściciele polecają zwiedzanie winnicy, warsztaty – „Z przyrodą za pan brat”, organizację ognisk oraz sesje fotograficzne.
1758117
Park Przyrody na Kucharce
Jest to naturalny park przyrodniczy położony na prywatnym terenie pana Jerzego Pawlicy w Winiarkach. Park jest usytuowany na górze zwanej Kucharką – skąd wzięła się nazwa Parku. Na jego terenie można podziwiać liczne wąwozy, parowy a także tarasy widokowe na dolinę Wisły. Dla miłośników przyrody jest to miejsce konieczne do odwiedzenia podczas pobytu na ziemi dwikoskiej. Park Przyrody na Kucharce to wyjątkowo urokliwe miejsce pod względem przyrodniczym oraz historycznym. Na terenie parku bowiem można zobaczyć zachowane do dziś okopy wojsk niemieckich.Piękno przyrody, szum drzew oraz widok nierzadko pojawiających się dzikich zwierząt: saren, zajęcy, czyni to miejsce idealnym do obcowania z naturą. Szczególnie polecamy majowe romantyczne spacery po Parku, kiedy można wysłuchać przepięknych koncertów słowików. Właściciel Parku nie pobiera opłat od spacerowania po parku, jedyna prośba to pozostawienie tego miejsca w porządku z poszanowaniem dla przyrody.
1758118
Winnica Dworska
Winnica Dworska położona jest na południowo- zachodnim wzgórzu na trasie Sandomierz – Lublin. Z winnicy rozciąga się piękne pole widokowe, z którego krajobraz rozciąga się na pas Gór Pieprzowych oraz Las Górski. W winnicy wytwarzane jest wino białe MARKUS oraz różowe MARGOT, które na miejscu można degustować oraz dokonać zakupu. Właściciele proponują odwiedzającym ich gościom zwiedzanie winnicy oraz degustacje win z historią w tle, podczas której oprócz wiadomości o uprawie winorośli i procesie produkcji wina, zwiedzający poznają także bogatą historię regionu.
Winnica jest także dobrym miejscem na rozpoczęcie pieszej lub rowerowej wędrówki trasą do Lasu Górskiego, podczas której można aktywnie spędzić czas jednocześnie wypoczywając wędrując poprzez malownicze krajobrazy i zachwycając się pięknem przyrody, a właściciele chętnie opowiedzą o zakątkach przyrody i miejscach historycznie ważnych dla naszego regionu. W winnicy dobrze czują się również dzieci, dla których przygotowano różne atrakcje, a także możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych.
Ciekawostką jest także niezwykłe odkrycie podczas przygotowywania działki pod uprawę. Właściciele odkryli bowiem grób pradziejowy, w którym znalezione naczynia datowane są na ok. 1300 lat p.n.e.
1758119
Domki Czereśniowe Wzgórze
Czereśniowe Wzgórze to atrakcyjne domki położone w miejscowości Sandomierz w Górach Pieprzowych. Właścicielki oferują różne opcje zakwaterowania, a przed domkami duży ogród z kwiatami, tuż przy sadzie czereśniowym.
Właścicielki tworzą wspaniałe miejsce z klimatem, gdzie można odpocząć w nowoczesnych klimatyzowanych komfortowych stodołach położonych w zielonym sercu Sandomierza - Górach Pieprzowych. Domki położone są niedaleko punktu widokowego na „Pieprzówkach” oraz winnic.
1774100
Zielony Domek
Zielony Domek to dom na wyłączność otoczony zielenią i dużą działką. Goście mogą biesiadować w ogrodzie przy ognisku. Wybierając tu noclegi poczują Państwo niepowtarzalny klimat polskiej wsi, ciszę, upragniony wypoczynek a także komfort i domową atmosferę. W okolicy przyjemna trasa do biegania, nordic walking - wiejską dróżką.
1774101
Piwnice Dworskie
Piwnice należące do przedwojennego Dworu w Słupczy który znajdował się na wzgórzu po drugiej stronie drogi wojewódzkiej. Dwór został zniszczony natomiast niektóre zachowane piwnice mieszkańcy Słuczy wykorzystują do dziś.
Naturalne walory przyrodnicze naszej gminy i jej okolic zachęcają do uprawiania sportu oraz aktywnych form turystyki. Do miejsc szczególnie urokliwych należą m.in. Góry Pieprzowe - najstarszy górotwór widoczny na ziemiach Polski. Gmina Dwikozy jest równie bogata pod względem historycznym, głównie za sprawą największego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego, który wywodzi się z Garbowa. Nie mniej jednak każda z miejscowości posiada skrawek pięknej, choć niekiedy bolesnej historii, która zaciekawi każdego kto zachce po nią sięgnąć.

Atrakcje gminy i jej okolic umożliwiają organizowanie pieszych wycieczek do wielu miejsc. Teren Gminy Dwikozy jest bardzo urozmaicony nie brak tu pięknych wąwozów, pagórków, rzek, lasów, a nawet niewysokich ale najstarszych gór w Polce! Piękno krajobrazu jest gwarantem udanego odpoczynku i relaksu. Nic więc dziwnego, że okolice zachęcają do odwiedzenia ich przez miłośników przyrody. Nasza miejscowość ma bogatą ofertę noclegową oraz kulturalną, dzięki temu każdy niezależnie od zainteresowań, wieku i budżetu, znajdzie coś dla siebie!
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.