Gmina Dwikozy trasa północna

Dodano 30 stycznia 2024 przez rysowanie
Gmina Dwikozy trasa północna
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

335948
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 23,1 km
  • Przewyższenie: 76,3 m
  • Suma podejść: 123,38 m
  • Suma zejść: 124,11 m
1757834
Winnica Dworska
Winnica Dworska położona jest na południowo- zachodnim wzgórzu na trasie Sandomierz – Lublin. Z winnicy rozciąga się piękne pole widokowe, z którego krajobraz rozciąga się na pas Gór Pieprzowych oraz Las Górski. W winnicy wytwarzane jest wino białe MARKUS oraz różowe MARGOT, które na miejscu można degustować oraz dokonać zakupu. Właściciele proponują odwiedzającym ich gościom zwiedzanie winnicy oraz degustacje win z historią w tle, podczas której oprócz wiadomości o uprawie winorośli i procesie produkcji wina, zwiedzający poznają także bogatą historię regionu.
Winnica jest także dobrym miejscem na rozpoczęcie pieszej lub rowerowej wędrówki trasą do Lasu Górskiego, podczas której można aktywnie spędzić czas jednocześnie wypoczywając wędrując poprzez malownicze krajobrazy i zachwycając się pięknem przyrody, a właściciele chętnie opowiedzą o zakątkach przyrody i miejscach historycznie ważnych dla naszego regionu. W winnicy dobrze czują się również dzieci, dla których przygotowano różne atrakcje, a także możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych.
Ciekawostką jest także niezwykłe odkrycie podczas przygotowywania działki pod uprawę. Właściciele odkryli bowiem grób pradziejowy, w którym znalezione naczynia datowane są na ok. 1300 lat p.n.e.
1757835
Ujście rzeki Opatówki do Wisły
Szczególnie ważne dla ukształtowania terenu Gminy Dwikozy są również rzeki występujące na jej terenie. Są to Wisła i Opatówka tworzące malowniczą dolinę, której geologiczna przeszłość była niezwykle barwna i ważna dla mieszkańców, głównie ze względu na uprawy warzyw i owoców.
Rzeka Opatówka przecina gminę Dwikozy z zachodu na wschód. Dolinę Opatówki można podziwiać więc od miejscowości Gałkowice Ocin przez Nowe Kichary, Góry Wysokie, Dwikozy aż do Szczytnik gdzie wpada do Wisły. W dorzeczu rzeki występują liczne wąwozy lessowe, a także źródełka z których mieszkańcy okolicznych miejscowości chętnie korzystają. Znajdują się one na terenie Nowych Kichar. Zachęcamy do pieszych lub rowerowych wypraw wzdłuż doliny Opatówki , gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody można naprawdę wypocząć obcując z naturą i wsłuchując się w jej błogie odgłosy.
1757842
Wąwozy lessowe
Wąwozy lessowe od zawsze urzekały nas swoim pięknem, nic więc dziwnego, że turyści chętnie odwiedzają takie zakątki praktycznie o każdej porze roku. Wiosną kuszą pięknem rodzącej się do życia zieleni, latem błogim cieniem, a jesienią przepięknymi barwami.
Jeśli ktoś zdecyduje się na piesze lub rowerowe wycieczki po naszej gminie na pewno, nie ominie tych przepięknych wąwozów lessowych, gdyż występują one praktycznie na terenie wszystkich miejscowości. Szczególnie urokliwe znajdują się w Nowych Kicharach, Starym Garbowie i Winiarach. Less to odmiana skały o żółto-szarawej barwie, na której powstają bardzo żyzne gleby brunatne i czarnoziemy. To właśnie dzięki m.in. lessowym glebom tereny te słyną z upraw warzywniczych. Wąwozy lessowe powstają na wskutek erozji dennej wód okresowych lub epizodycznych i z czasem przekształca się w parów.
1757856
Mogiły
W północnej części lasu znajdują się dwie mogiły kryjce ciała około 95 osób, którzy zostali przywiezieni do lasu z sandomierskiego Zamku, gdzie znajdowało się niemieckie więzienie i rozstrzelani w kwietniu 1940 roku. Są tu pochowani w większości ludzie bardzo młodzi z terenu gminy oraz gmin ościennych. Część pomordowanych to ludzie nieznani w tym środowisku, aresztowani przypadkowo na innym terenie i przywiezieni na Zamek w Sandomierzu.
O miejsca pamięci w szczególny sposób dbają uczniowie szkół podstawowych oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji z terenu całej gminy
1757859
Latarnia Chocimska
. Warto zwrócić uwagę na nieco inne zakończenie zwieńczenia w porównaniu do "tradycyjnej" latarni chocimskiej. Na szczycie latarni ustawiona jest figurka - wydaje się być ona postacią Chrystusa Frasobliwego.
Nazwa tej nowożytnej budowli prawdopodobnie jest związana z tradycją okoliczności ich powstania. Zgodnie z przekazami latarnie mieli wznieść rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej wracający po wygranej bitwie z Turkami w 1673 roku pod Chocimiem, gdzie zwycięzcy walczyli w szeregach wojsk hetmana Jana Sobieskiego. Inna wersja głosi, iż figury powstały w celu upamiętnienia innej wojny polsko-tureckiej stoczonej pod przywództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza, a następnie Stanisława Lubomirskiego w obronie twierdzy Chocim, która zakończyła się podpisaniem traktatu pokojowego.
1773726
Wąwozy lessowe
Wąwozy lessowe od zawsze urzekały nas swoim pięknem, nic więc dziwnego, że turyści chętnie odwiedzają takie zakątki praktycznie o każdej porze roku. Wiosną kuszą pięknem rodzącej się do życia zieleni, latem błogim cieniem, a jesienią przepięknymi barwami.
Jeśli ktoś zdecyduje się na piesze lub rowerowe wycieczki po naszej gminie na pewno, nie ominie tych przepięknych wąwozów lessowych, gdyż występują one praktycznie na terenie wszystkich miejscowości. Szczególnie urokliwe znajdują się w Nowych Kicharach, Starym Garbowie i Winiarach. Less to odmiana skały o żółto-szarawej barwie, na której powstają bardzo żyzne gleby brunatne i czarnoziemy. To właśnie dzięki m.in. lessowym glebom tereny te słyną z upraw warzywniczych. Wąwozy lessowe powstają na wskutek erozji dennej wód okresowych lub epizodycznych i z czasem przekształca się w parów
1773727
Zawisza Czarny
1773729
Pasieka Araszkiewicze
Pasieka Araszkiewicze to gospodarstwo położone w malowniczej miejscowości Romanówka, z daleka od miejskiego zgiełku. Różnorodność biologiczna naszego regionu pozwala wytwarzać miody, a także inne produkty w pełni naturalne o wysokiej jakości.
Pasieka posiada w sprzedaży szeroki wybór miodów kremowanych klasycznych oraz z dodatkiem owoców. Wszystkie z nich wyróżniają się wspaniałymi walorami smakowymi, a także bogactwem korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Gospodarze zapewniają także atrakcje dla dzieci które dostają pyszne miody, mogą ubrać się w specjalny strój pszczelarski. Podczas takiego spotkania o swojej pracy związanej z pszczelarstwem opowiada pszczelarz, Pan Dariusz Araszkiewicz.
1773730
Górski Las
1773731
przyroda
1773732
pola
Trasa wiedzie po północnej części gminy Dwikozy. Rozpoczyna się i kończy przy Winnicy Dworskiej w Słupczy. Właściciele chętnie opowiedzą o winnicy i winie, ale także o historii i ważnych dla naszego regionu miejscach. Podróż rozpoczynamy jadąc przez Słupczę w kierunku Kępy Chwałowskiej, gdzie kończy swój bieg rzeka Opatówka wpadając do Wisły. Tu zaczyna się piękny odcinek przyrodniczy jedziemy bowiem wzdłuż doliny Wisły a następnie w miejscowości Winiarki możemy podziwiać wąwozy lessowe, a dalej piękne pola i sady, które szczególnie w wiosennych miesiącach urzekają pięknem kwitnących sadów jabłoniowych, morelowych i wiśniowych. Dojeżdżając do głównej drogi w Nowym Garbowie tuż przy Latarni Chocimskiej skręcamy w prawo w kierunku Romanówki. W miejscowości tej warto zajechać do Pasieki Araszkiewicze, gdzie można chwilę odpocząć kosztując smaczne miody. Po degustacji kierujemy się na południe w stronę Gałkowic, a następnie Starego Garbowa. Tam czeka na nas garść historii za sprawą Zawiszy Czarnego oraz gen. Józefa Dowbor Muśnickiego, którzy mają w miejscowości swojego urodzenia pomnik oraz Izbę Pamięci. To obowiązkowy postój na trasie. Z Garbowa kierujemy się do Czermina i znów wśród pól i przepięknych sadów jedziemy w kierunku Słupczy. Po drodze mijamy Górski Las w którym znajdują się mogiły zbrodni hitlerowskiej. Końcowy odcinek trasy to piękna dolina wśród wąwozów lessowych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.