category-icon

Giewont Sarnia Skała

21 km
8 h 6 min
1.5 km
Zakopane
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-05-29
Zakopane
category-icon
21 km
1474 m
1457 m
Łatwy
8 h 6 min
6/6
W Tatrach Wysokich śnieg, a grań w polskich Zachodnich została w większości zaliczona. Nie pozostało zatem nic innego, jak wybranie się w ostatni dzień drugiego długiego weekendu majowego na klasykę naszych najwyższych gór - Giewont.

Mając na uwadze popularność symbolu Tatr oraz prognozowaną bardzo dobrą pogodę, na szczycie dobrze zalogować się najpóźniej o 11. Na start udało się dotrzeć z Krakowa na 7:45.

Wycieczkę zaczynamy przy wylocie Doliny Małej Łąki. Tam wkraczamy na żółty szlak, który doprowadzi nas do Kondrackiej Przełęczy. Początkowo droga prowadzi przez las, jednak po krótkim czasie wchodzimy na Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki. I w tym momencie po prawej stronie ukazują się północne strome ściany Małołączniaka, natomiast po lewej co jakiś czas ukazuje się Giewont. Po krótkim spacerze po polanie następuję ciągłe wznoszenie terenu, a wspomniane wcześniej masywy towarzyszą do samej przełęczy. Po drodze, wysoko na skale wygrzewa się w porannym słońcu Kozica, niestety tylko jedna spotkana na trasie wycieczki. Ciągłe podejście rekompensuje dotarcie do przełęczy, z której pierwszy raz możemy podziwiać Tatry Wysokie. Kilkanaście fotek w we wszystkie strony Świata, lekki posiłek i zaczynamy ostatnie podejście do pierwszego celu.

Pół godziny drogi, parę łańcuchów i po 2,5h od startu osiągamy najwyższy szczyt Tatrach Zachodnich, którego masyw w całości położony jest w Polsce. A na nim znany w całym kraju krzyż oraz nieograniczona panorama. Obowiązkowe zdjęcia, dłuższy odpoczynek i zaczynamy schodzić w stronę Doliny Strążyskiej. Najpierw jednak zejście (częściowo z łańcuchami) do mijanej wcześniej Wyżniej Kondrackiej Przełęczy, na której wchodzimy na czerwony szlak. Początkowo prowadzi on przez otwarty teren, by po jakimś czasie wejść w las aż do Polany Strążyskiej. Z samej polany mamy doskonały widok na bardzo wysokie północne ściany Giewontu.

Dalej udajemy się do małego wodospadu Siklawa, który wbrew znakom (15min) oddalony jest od niej o 5min drogi. Następnie wkraczamy na czarny szlak, gdzie ciągłym wzniosem dochodzimy do drugiego celu, czyli Sarniej Skały. Niewysoki szczyt do zdobycia praktycznie przez każdego. Z niego mamy doskonały widok na cały masyw Giewontu, kawałek Tatr Wysokich oraz na zachodzie charakterystyczny Kominiarski Wierch. Od północy Podhale i Beskidy, jednak tego dnia widoki na nie były mocno ograniczone.

Następnie schodzimy tym samym szlakiem do Czerwonej Przełęczy i obieramy kierunek wschodni. Po krótkim czasie dochodzimy do żółtych znaków, by kontynuować trasę malowniczą Doliną Białego. Wędrówkę po dolinie umila szumiący potok, a po drodze możemy zobaczyć wejście do dawnej sztolni uranu. Przy wylocie skręcamy w lewo na Ścieżkę pod Reglami. Mając spory zapas czasu, odwiedzamy po drodze do auta Jaskinię Dziura. Jeżeli chcemy zwiedzić najdalsze zakamarki, potrzebna jest latarka. Po wyjściu z Doliny ku Dziurze, czeka nas już tylko spokojne dojście czarnym szlakiem do samochodu.

Na Giewont mogą wejść niemal wszyscy sprawni turyści. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przez popularność tego miejsca skały stają się z roku na rok bardziej śliskie i tym samym wejście jest coraz trudniejsze.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023

 

Miejscowości na trasie