Fort Marszowiec i okolice

Dodano 28 listopada 2017 przez plik GPX
Fort Marszowiec i okolice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

114236
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 5,6 km
  • Czas trwania: 1 h 33 min
  • Średnia prędkość: 3,59 km/h
  • Przewyższenie: 68,26 m
  • Suma podejść: 356,99 m
  • Suma zejść: 357,95 m
  • Data: 29 października 2017
  • Lokalizacja: Zielonki
661029
cmentarz_bibice
Cmentarz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach

Na cmentarzu ślady baterii wschodniej. Śladem po niej są trzy murowane schrony pogotowia, ziemne wały zniwelowano.
661030
fort_marszowiec
Wybudowany w latach 1884 - 1886

W czasie I wojny światowej Fort Zielonki nie brał bezpośredniego udziału w walkach.

W okresie międzywojennym został włączony do Obozu Warownego Kraków; we wrześniu 1939 r. został obsadzony przez oddziały WP.

W czasie okupacji mieściły się tu magazyny sprzętu wojskowego Wehrmachtu.

Także po wojnie Fort miał wyjątkowe szczęście; przez wiele lat wykorzystywała go Krakowska Spółdzielnia Ogrodniczo - Pszczelarska jako magazyn warzyw.

Nie dewastowany, nie przebudowywany dotrwał do naszych czasów w zupełnie dobrym stanie.

Dopiero po 1985 roku, po opuszczeniu przez spółdzielnię, został częściowo zniszczony i rozkradziony; plac broni stał się wysypiskiem śmieci.

W 1990 r. na mocy ustawy o samorządzie terytorialnym nieruchomość przejęła gmina Zielonki.

Na początku 1999 r. Urząd Gminy w Zielonkach, korzystając z dofinansowania Unii Europejskiej, rozpoczął adaptację Fortu na ekskluzywny hotel (projekt arch. W. Sztorc i zespół) - ''Hotel Twierdza''.

Jako ciekawostkę, świadczącą o solidności budowniczych, należy przyjąć informację, że mimo iż nie modernizowano osłon przeciwwilgotnościowych Fortu, pomieszczenia hotelowe pozostają suche.

Hotel korzysta też z oryginalnej, budowanej w XIX w. kanalizacji fortecznej; po wykonaniu pomiarów geodeci byli zaskoczeni dokładnością (dzisiaj niespotykaną), z jaką umieszczono dna studzienek kanalizacyjnych.

W Forcie Zielonki zachowały się oryginalne okucia, m. in. metalowe zawiasy i kotwy montażowe bramy, które po renowacji stanowią ozdobę hotelu.
661031
sklep_avita
Sklep AVITA - ku serc i ciał pokrzepieniu
661032
cmentarz_bateria
Bateria na cmentarzu
661033
bateria_45_4
Fort 44 Zielonki wspomagały 3 baterie artyleryjskie: dwie po zachodniej stronie, jedna po wschodniej; patrząc ze skrzyżowania w kierunku zachodnim dobrze widać nieodległe, dobrze zachowane wały.
661034
wisla
Widać kto tu rządzi...
661035
wiata
Wiatka odpoczynkowa
661036
las
zaciszny zagajnik

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.