category-icon

Fabryka prochu + młyny

99 km
6 h 16 min
647 m
Sosnowiec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-03-18
Sosnowiec
category-icon
99 km
647 m
625 m
Łatwy
6 h 16 min
5.4/6
Traska zainspirowana dzięki stronie http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=2593 . Mowa o nieistniejącej już fabryce prochu w Ogrodzieńcu. Wstyd się przyznać ale tyle razy byłem w okolicy i nigdy nie natknąłem się na ruiny fabryki. Będąc już na miejscu ukazują się naszym oczom wielkie wały ziemne, zagłębienia w terenie o regularnych kształtach, widoczny jest rów wokół całego zakładu, ocalały ceglano kamienne ruiny i co dla mnie najważniejsze znalazłem wszystkie "znane" kamienie graniczne fabryki. Lecz wycieczka to również próba zobaczenia dwóch młynów - pierwszy to młyn na Bielowiźnie - w Ząbkowicach a drugi to już tylko resztki w terenie tuż przy rzece Centuria. Szczęście mi dopisało, gdyż odnalazłem koła młyńskie i zarys zabudowań.
W terenie coraz lepiej się jeździ - błoto mniej dokuczliwe :-).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024