category-icon

Droga Pelplińska. ETAP 2: Kłodawa - Pelplin

37 km
65 m
Polska, pomorskie, powiat gdański

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-03-20
Polska, pomorskie, powiat gdański
category-icon
37 km
65 m
66 m
3.4/6
Z Kłodawy wyruszamy ul. Gdańską w kierunku południowym. Podążamy cały czas prosto, mijając po drodze cmentarz i ostatnie zabudowania wiejskie. Po ok. 2 km wchodzimy do wsi Trąbki Małe. Nie zbaczając z obranej trasy przechodzimy przez centrum wsi, obok kapliczki przydrożnej i sklepu. Po drodze mijamy również miejscowość Kaczki, przez którą przeprawimy się wygodnym chodnikiem. Na rozstaju dróg podążamy cały czas prosto, mijając skręt na Trąbki Wielkie.

Na tym etapie drogi musimy uważać, gdyż droga jest wąska i nie posiada poboczy. Wchodząc do wsi Gołębiewo Wielkie podążamy cały czas prosto, aż do rozwidlenia, gdzie wybieramy drogę w prawo, wyłożoną płytami betonowymi ulicę Irysową. Poprowadzi nas ona do centrum wsi.

Na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo, na drogę asfaltową, a następnie w lewo, w stronę Starogardu Gdańskiego drogą wojewódzką nr 222, aż do wsi Gołębiewo Średnie. Podążając tą trasą mijamy po drodze zabudowania wiejskie, oraz restaurację i klub usytuowane na obrzeżach wsi. Dalej droga prowadzi nas przez Gołębiewko.

Po minięciu centrum miejscowości wędrujemy cały czas drogą nr 222, pomiędzy polami, aż do wsi Godziszewo. Przy rozwidleniu w centrum kierujemy się drogą na Starogard Gdański. Po drodze mijamy kościół pw. Św. Jana Nepomucena. Podążamy do najbliższego ronda, na którym kierujemy się w lewo, drogą na Boroszewo. Prowadzi nas ona przez ok. 2,5km, aż do skrzyżowania dróg w miejscowości Damaszka, gdzie wybieramy trasę na Swarożyn, kierując się cały czas na południe.

Droga ta przeprowadzi nas przez wieś Boroszewo, na końcu której odbijamy lekko w prawo, na brukowany trakt, zgodnie z drogowskazem na Ciecholewy. Kierując się cały czas prosto, mijamy Stajnię Boroszewo. Na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w lewo, w dojazd pożarowy nr 46, by po ok. 200 m skręcić w prawo, przy pomniku poległych w 1945r.

Na kolejnym skrzyżowaniu, przy leśniczówce, znowu skręcamy w prawo, zgodnie z drogowskazem na Zduny. Trasa ta, przez ok. 3 km prowadzić nas będzie przez las, wzdłuż Jeziora Zduńskiego, które będzie ciągnęło się cały czas po naszej prawej stronie. Po tym etapie włączamy się w drogę wiejską prowadzącą do Zdun.

Zanim jednak tam dotrzemy, przekraczamy przejazd kolejowy oraz drogę krajową nr 22. Kierujemy się prosto, mijając po lewej stronie centrum wsi. Cały czas podążamy prosto, po lewej stronie mijając zakłady produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Po ok. 1 km docieramy do Brzeźna Wielkiego, gdzie na rozwidleniu dróg obieramy kierunek w prawo – do centrum wsi.

Przy kolejnym rozstaju udajemy się w lewo, podążając za kierunkowskazem na Rajkowy (droga z płyt betonowych w ul. Rajkowską). Po ok. 500 m przechodzimy nad Autostradą Bursztynową A1 i wkraczamy w trakt leśny.

Na pierwszym rozwidleniu leśnych dróg (ok. 750m od autostrady) wybieramy ścieżkę w prawo, dojazdem pożarowym nr 5. Na następnym skrzyżowaniu (po ok. 700m) skręcamy w prawo. Droga prowadzi nas cały czas prosto (na kolejnych skrzyżowaniach obieramy kierunek na wprost), aż do polany, zabudowań wsi Korytyba oraz kempingu. Na pierwszym rozwidleniu dróg za wsią wybieramy ścieżkę w prawo, a skrzyżowanie, za kolejne 250m, przechodzimy prosto, zgodnie z dojazdem pożarowym nr 6.

Droga prowadzi nas prosto, aż do leśnej polany, z której już w oddali widać katedrę pelplińską. Poruszając się dalej prosto dotrzemy do Stacji Uzdatniania Wody i Stacji Kontroli Pojazdów, obok której skręcamy w prawo, na drogę 230 i dalej ulicą Sambora w Pelplinie. Obieramy drogę na centrum, a skręcając na rondzie w prawo staniemy przed Dawnym Opactwem Cysterskim i przepiękną Bazyliką pw. Wniebowzięcia NMP.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie