Drewniane Mazowsze – trasa samochodowa nr 7

Dodano 15 listopada 2019 przez plik GPX
Drewniane Mazowsze – trasa samochodowa nr 7
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

162318
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Samochód
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.1
 • Dystans: 140 km
 • Przewyższenie: 88,67 m
 • Suma podejść: 489,73 m
 • Suma zejść: 501,4 m
 • Lokalizacja:
917382
Radom
Skansen architektury drewnianej
917383
Bardzice
Zespół sakralny
917384
Stanisławów
Młyn wodny
917385
Iłża
Zamek gotycki
917386
Aleksandrów Duży
Drewniany kościół polskokatolicki
917387
Solec n/Wisłą
Drewniano-murowany kościół cmentarny
917388
Solec n/Wisłą
Drewniany dom podcieniowy
917389
Jedlnia Letnisko
Zespół sakralny
918533
Zwoleń
Pizzeria
918666
Rezerwat Jedlnia
918667
Zalew Siczki
918703
Radom, Słowackiego 92
Piekarnia Fogiel & Fogiel - Sieć Kulinarnego Dziedzictwa Mazowsze. Rodzinna piekarnia wypiekająca pieczywo od 1910 r. Produkty nagradzane na krajowych i międzynarodowych targach i konkursach.
918704
Jedlnia Letnisko - Radomska 49
Hotel i Restauracja "Pod Różami" - Sieć Kulinarnego Dziedzictwa Mazowsze. Kuchnia regionalna, bazująca na produktach od lokalnych przetwórców. W menu znajdują się m.in. flaki staropolskie, prażucha czy pączki z konfiturą różaną.
918705
Iłża, Wójtowska 63
zabytkowy piec garncarski z poł. XIX w.
918706
Iłża
Drewniany młyn wodny, przerobiony na obiekt gastronomiczny, obecnie nieużytkowany
918707
Iłża
Muzeum regionalne
918708
Iłża, plac 11 listopada 2
Punkt Informacji Turystycznej - zakup produktów regionalnych. W punkcie IT można zakupić m.in. regionalne laleczki, iłżecką ceramikę i serwety.
918709
Marcule
Arboretum w Nadleśnictwie Marcule
918710
Zwoleń, Wyszyńskiego 30
Muzeum Regionalne w Zwoleniu - w sklepiku do kupienia produkty regionalne
Trasa poprowadzona jest przez najciekawsze zabytki położone na południe oraz na wschód od Radomia. Rozpoczynamy (bądź też kończymy) przy Muzeum Wsi Radomskiej. Na zwiedzanie całego skansenu warto poświęcić minimum dwie godziny. Warto zaplanować przyjazd w trakcie dodatkowych imprez, choć wtedy oczywiście będzie więcej ludzi.

Wyjeżdżamy z Radomia i lokalnymi drogami kierujemy się do Bardzic. W tej niewielkiej miejscowości ukryty jest uroczy zespół sakralny. Co ciekawe, nie stoi on tam 'od zawsze' - został przeniesiony na obecne miejsce z Białobrzegów w latach 1955-56. Otoczony jest bujną roślinnością, która z jednej strony nadaje bardzo dużo uroku, z drugiej jednak utrudnia wykonanie dobrych fotografii. Więcej informacji o obiekcie: http://www.drewnianemazowsze.pl/bardzice-kosciol/

Kierujemy się dalej na południowy-wschód. Droga jest dość kręta, tu i ówdzie natrafiamy na relikty dawnej zabudowy wiejskiej - drewniane chaty czy stodoły. Niestety jest ich coraz mniej i z roku na rok notujemy straty w tym zakresie... Przy kompleksie stawów w Stanisławowie stoi stary młyn wodny, przerobiony na małą elektrownię wodną. Niestety nie ma już koła wodnego. Niestety obecnie brak dostępu do wnętrza.

Dojeżdżamy do Iłży, miasta pełnego zabytków. Z punktu widzenia miłośnika architektury drewnianej zainteresować może dawny młyn, który został zaadaptowany na bar (niestety obecnie nieczynny). Warto wspiąć się na górę, na której położony jest gotycki zamek, przejść się po miasteczku, zobaczyć ładny gotycki kościół z gontowym dachem oraz wstąpić choć na chwilę do lokalnego muzeum.

Kierujemy się dalej na wschód. Po drodze mijać będziemy kilka drewnianych chałup, kościół w Pasztowej Woli (z II połowy XX wieku), natomiast nas interesować będzie kościół w Aleksandrowie Dużym. Nie jest to obiekt katolicki, a polskokatolicki! Jest to jeden z nowszych zabytków, wpisany do rejestru dopiero w 2017 roku.

Kierujemy się jeszcze dalej na wschód i dojeżdżamy do Solca n/Wisłą. W tym niewielkim miasteczku możemy zobaczyć dwa bardzo ciekawe obiekty - kościół drewniano-murowany na cmentarzu oraz dom podcieniowy przy rynku. Oba są rzadkimi przykładami tego rodzaju budowli na terenie naszego województwa. Szczególnie domy podcieniowe, częściej spotykane na południu Polski, w części centralnej są właściwie niespotykane.

Wracając w kierunku Radomia warto zatrzymać się na chwilę w Zwoleniu, gdzie na ładnym rynku zlokalizowana jest smaczna pizzeria. Wycieczkę kończymy w Jedlni - Letnisko, gdzie podziwiać możemy ładny drewniany kościół i drewniane domy letniskowe. Jeśli mamy trochę czasu przed zachodem słońca, warto posiedzieć nad Zalewem Siczki bądź pochodzić po okolicznych lasach - świeże powietrze dobrze zrobi po całym dniu jeżdżenia samochodem :)
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.