category-icon

Dookoła Jeziora Międzybrodzkiego

31 km
7 h 50 min
1.4 km
Porąbka Czernichów
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-05-26
Porąbka Czernichów
category-icon
31 km
1363 m
1370 m
Łatwy
7 h 50 min
6/6
Pierwszego dnia drugiego weekendu majowego postanowiłem pierwszy raz odwiedzić Beskid Mały, a konkretnie jego zachodnią część.

Wraz ze znajomym zaczęliśmy wędrówkę przy Zaporze Porąbka, a jako pierwszy cel obraliśmy Górę Żar. Kilkanaście minut asfaltu i droga zmienia się w solidne gruntowne podejście. Po około godzinie od startu docieramy na szczyt, na którym znajduje się ciekawa budowla. Jest do zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Niestety chmura, która zawisła na Żarze, nie pozwala na jego podziwianie. Ze względu na brak widoków decydujemy się na szybkie zejście wzdłuż kolejki, do Międzybrodzi Żywieckich. Po drodze mijamy dolną stację kolejki oraz miejscowy Aeroklub. Następnie kierujemy się wzdłuż rzeki do Czernichowa, do którego wchodzimy przez kładkę. Przed Zaporą Tresna skręcamy w prawo, a przyjemna rozmowa pozwala zgubić szlak.

Z Czernichowa niebieskim szlakiem udajemy się na Czupel, najwyższy szczyt Beskidu Małego. Po drodze dosyć męczące podejście, którego nie umilają widoki, a raczej ich brak. Jednak satysfakcja ze zdobycia szczytu jest wielka. Dalej idziemy łagodną drogą na Magurkę. Znajduje się tu schronisko oraz duży węzeł szlaków, w którym spotyka się 5 kolorów. Tam stajemy na dłuższą przerwę, jednak chmury nic nie ustępują.

Po odpoczynku dalej trzymamy się niebieskiego szlaku by przez przełęcz Przegibek dostać się na Gaiki. A tam, jak w Czernichowie, miła rozmowa zaowocowała pójściem dalej za niebieskim szlakiem, a nie skręceniem na czerwony w kierunku auta. Na szczęście w porę się zorientowaliśmy i zawróciliśmy na wcześniej założoną drogę. Łagodnym zejściem prowadzącym w głównej mierze przez las, docieramy do przełęczy Panienki. Ostatnie tego dnia podejście - Chrobacza Łąka, na której został wzniesiony krzyż. Trochę niżej przy żółtym szlaku znajduje się Dom Turystyczny, do którego wchodzimy na chwilę odpoczynku. Wracamy na czerwony szlak, by zejść do samochodu zostawionego przy zaporze.

Trekking zapowiadał się malowniczy, jednak prognozy się nie sprawdziły i popołudniu chmury nie ustąpiły. Plusem jest brak opadów. Mimo niekorzystnych widoków wycieczka udana, a mała ilość turystów pozwala na spokojnie chłonąć przyrodę Beskidu Małego.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski

Mapa z zaznaczonymi m.in. zabytkami, noclegami, bazą gastronomiczną, basenami, wyciągami narciarskimi. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem, przy szlakach pieszych podano również orientacyjny czas przejścia, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. W miejscowościach podano nazwy ulic. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m oraz cieniowania. Mapa posiada siatkę geograficzną opartą na elipsoidzie WGS 84, stosowaną w nawigacji.

Rok wydania: 2017

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023