category-icon

Donovaly

28 km
2 h 50 min
2.5 km
Słowacja, kraj bańskobystrzycki, Donovaly
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2009-01-01
Słowacja, kraj bańskobystrzycki, Donovaly
category-icon
28 km
2474 m
2462 m
Średni
2 h 50 min
6/6
Ośrodek leży mniej więcej w połowie drogi między Rużomberokiem a Banską Bystrzycą, na przełęczy oddzielającej Tatry Niskie od Wielkiej Fatry. Składa się w dwóch części:
- Záhradište: łatwiejszej, nastawionej głównie na rodziny z dziećmi (trasy niebieskie)
- Nová Hoľa: dla bardziej wymagających (trasy czerwone).
Znajduje się tam 16 wyciągów: dziwactwo zwane Telemix - sześcioosobowe krzesło i co szósta - gondola na 8 osób, krzesełko czteroosobowe, reszta to orczyki. Trasy zjazdowe w ilości 17, pozwalają każdemu znaleźć coś dla siebie... Najdłuższa 9-tka ma 2200 m i 447 m przewyższenia.

Dwie części leżą po przeciwnej stronie głównej drogi. Co prawda znajduje się tam darmowy transmisyjny talerzyk, który ma ułatwić komunikację między obiema częściami - jednak i tak trzeba przejść "z buta" przez ruchliwą drogę na drugą stronę.
W górnej części wioski, przy centralnym parkingu, znajdują się dwa drewniane mostki przerzucone nad szosą. Zdecydowanie przydałby się taki przy dolnej stacji gondoli - przechodzenie w butach narciarskich pomiędzy tirami - to już lekka zgina, panowie Słowacy...
Teraz jazda:
Záhradište bardzo szerokie, trasy z północną wystawą, krzesełko wlecze się niemiłosiernie, by móc się pochwalić właściwą opalenizną...Zdecydowanie szybszy talerzyk - ten po lewej stronie, pod lasem.
Znany klasyk powiedziałby: nuda...Jest jednak coś, co ciągnie w to miejsce - to fenomenalny Riders Park z rampami i skoczniami, jakich w tej części Europy nie uświadczy się NIGDZIE. Niesamowite jest oglądanie na żywca wyczynów kolesi na twin-tipach... Najmłodsza część każdej wycieczki tu też znajdzie coś dla siebie - reklamowany jako największy w tej części Europy Fun Park z taśmowymi wyciągami, narciarskim przedszkolem i setką atrakcji.
Nová Hoľa - tu można pojeździć poważniej: 447 metrów przewyższenia na 2200 metrach długości, w pełni uzasadnione czerwone oznaczenie tras z kawałkiem czarnym. Telemix śmiga w górę bardzo szybko. Na szczycie fenomenalna panorama obejmująca 360 stopni. Można zjeżdżać na dół (południowa wystawa stoku) lub trasą wzdłuż orczyka (wystawa wschodnia).
O tej porze roku i przy pogodzie, na jaką trafiliśmy - jazda w dół ma sens w godzinach porannych. Około południa trasa jest już rozjeżdżona i tylko dla pasjonatów takich atrakcji. Trasa nr 2 przy orczyku - trzyma się dzielnie właściwie aż do końca dnia.
Wioska Donovaly właściwie wioski nie przypomina - jest to kilkadziesiąt hoteli i pensjonatów w alpejskim stylu, rozrzuconych wokół przełęczy. Noclegów mnóstwo na każdą kieszeń i o zróżnicowanym standardzie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielka Fatra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Fatra

Wielka Fatra to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na Slowacji. Leży między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Długość pasma wynosi około 40 km. Wielka Fatra porównywana bywa do polskich Bieszczadów, ogromne grzbietowe hale pasterskie przypominają bowiem połoniny. Hal tych jednak jest więcej niż w polskich Bieszczadach, a gołe, granitowe szczyty, przeplatane wapienno-dolomitowymi kopcami, pocięte głębokimi dolinami odróżniają ją wyraźnie od Bieszczadów. Lasy porastające stoki to głównie lasy świerkowe. Przede wszystkim jednak Wielka Fatra odróżnia się dzikością. Mimo że dolinami biegną dobre drogi, turystyczny ruch jest tutaj niewielki, a baza noclegowa słabo rozbudowana. Wielka Fatra posiada gęstą sieć szlaków turystycznych. Na wielu z nich można całymi dniami spotkać tylko nielicznych turystów. Grzbiety Wielkiej Fatry są długie, można nimi wędrować nawet dziesiątki kilometrów bez schodzenia do dolin. Mimo zwartości, są przy tym zróżnicowane. Dzięki grzbietowym halom rozciągają się z nich rozlegle widoki obejmujące nie tylko szczyty Wielkiej Fatry, ale także Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Tatry, Góry Kremnickie, Rudawy Weporskie i Beskidy.

Tatry Niżne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Niżne

Mapa turystyczna Niżne Tatry obejmuje swoim zasięgiem cały łańcuch górski Tatr Niżnych. Rozległe pasmo obfituje w przepiękne panoramy, do odwiedzin zachęca coraz lepsza infrastruktura i stosunkowo mała liczba turystów. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020