category-icon

Do ujścia Sanu - część I

75 km
5 h 48 min
298 m
Zaklików - Radomyśl nad Sanem, Zaleszany, Gorzyce - Tarnobrzeg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-07-24
Zaklików - Radomyśl nad Sanem, Zaleszany, Gorzyce - Tarnobrzeg
category-icon
75 km
298 m
313 m
Łatwy
5 h 48 min
4.3/6
Wyprawa planowana od dawna. W końcu ujście Sanu do Wisły to rowerowa klasyka. Wyruszamy w składzie z Justysią, Agą i Sławkiem, najpierw szynobusem do Zaklikowa. Stamtąd czeka nas długi, sródleśny odcinek asfaltu do Borowa z zabytkowam, drewnianym kościółkiem. Od Grudzy - przysiółka Chwałowic, aż po asfaltówkę do Czekaju Pniowskiego cały czas podążamy wzdłuż wału, solidnie utwardzoną szutrówką (jedyny problem to momentami nazbyt duża ilość kamienia na jej powierzchni). Nad ujście Sanu do Wisły prowadzi polna droga krzyżująca się z naszą szutrówką i drogą do Dąbrówki Pniowskiej. Poza wałem odchodzą od niej dwie inne polne dróżki, najpierw w lewo - szybko się urywa,a potem w prawo. Samo ujście jest ledwo widoczne z piaszczystego i stromawego brzegu (uroki rezerwatu "Wisła pod Zawichostem") spoza szpaleru gęstych chaszczów. W Orliskach zaliczamy przejazd "osławionym' mostem przez Łęg do Gorzyc (na chwilę zajeżdżamy nad tamtejsze kąpielisko). Most jest okresowo, wraz ze wzrostem stanu wody w rzece, zamykany w związku z nieprzejezdnością drogi nim poprowadzonej. Tę zamiast podnieśc sprowadzono do poziomu rzeki. Fakt ten wywołal falę krytki ze strony mieszkańców Orlisk i zainteresował ogólnokrajowe media w związku z tzw. efektywnością wydatkowania unijnych pieniędzy. Po ponownym przejechaniu mostu, powracamy gruntowym skrótem do szosy w kierunku Sokolnik. Potem już cały czas mamy asfaltowy dywanik pod kołami.
PS. Zdjęcia nie najlepszej jakości, ponieważ były wykonywane z konieczności (ot skleroza) starą, poczciwą Nokią.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Miejscowości na trasie