category-icon

daleko od szosy po gminie Poniec

79 km
8 h 34 min
64 m
Poniec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-08-15
Poniec
category-icon
79 km
64 m
62 m
Łatwy
8 h 34 min
4.5/6
Planując trasę starałem się pominąć drogi samochodowe a ująć większość atrakcji w gminie. Przejazd nie sprawi większych trudności, piasek napotkamy jedynie na polnej drodze do Sarbinowa. Z Janiszewa do Śmiłowa dojedziemy jeśli pokonamy Rów Polski mostem kolejowym. Dojechać don można łatwiej koroną wału od poprzedniego mostu drogowego, dokąd prowadzi wyraźna droga od Janiszewa. Na trasie szereg zabytków architektury (z pałacem w Rokosowie na czele), kilka pamiątek po Powstaniu Wielkopolskim (o Waszkowo trwały ciężkie boje) i okazały dąb - pomnik przyrody przed Sarbinowem, wokół którego zbudowano urokliwe miejsce postojowe. Ostatni akcent to bezskuteczne poszukiwanie wokół Dzięczyny grobu zamordowanego przez nazistów Altera Pliszewskiego - więźnia obozu pracy dla Żydów. W zamian chwila wytchnienia przy stawie leśnym w Dzięczynce. Korzystałem z mapy turystyczno-krajoznawczej Powiat Gostyński (Wyd. BiK, 1: 55 000) ale warstwa krajoznawcza pozostawia tam wiele do życzenia. Próżno by szukać zamku w Karcu (po kasztelanii zostało jedynie wzniesienie) czy zburzonego w latach 70-tych dworu w Dzięczynie. Brak natomiast oznaczonych pałacu w Łęce Wielkiej czy choćby dworu w Szurkowie. Na terenie gminy wyznaczono trzy trasy rowerowe: Szlak Czartoryskich, Powstańców Wielkopolskich i Mickiewicza. Ich opisy znaleźć możemy na portalu gminy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina Baryczy. Część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy. Część zachodnia

Mapa częsci zachodniej Doliny Baryczy obejmuje obszar od Rudy Sułowskiej do ujścia Baryczy do Odry. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°16’ - 17°09’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°19’-51°42’ szerokości geograficznej północnej. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne podając ich długość. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera atrakcje przyrodnicze i bazę noclegową oraz ciekawostka - gniazda bocianie.

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie