Ciecień i jego pasmo (odcinek G.S.B.W.)

Dodano 12 grudnia 2019 przez plik GPX
Ciecień i jego pasmo (odcinek G.S.B.W.)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163147
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 17,2 km
  • Czas trwania: 6 h 45 min
  • Średnia prędkość: 2,54 km/h
  • Przewyższenie: 549,99 m
  • Suma podejść: 1 161,17 m
  • Suma zejść: 1 140,71 m
  • Data: 21 listopada 2019
  • Lokalizacja: Raciechowice
924075
Pomnik w Raciechowicach.
W centrum Raciechowic nieopodal zabytkowego dworu znajduje się pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy A.K. walczących w tych rejonach. W całym kraju trwała Akcja „Burza”, a w Warszawie czyniono ostatnie przygotowania do powstania, tymczasem na terenach Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego żołnierze Obwodu Murawa AK, pod dowództwem ppor. Wincentego Horodyńskiego ps. Kościesza, wywalczyli skrawek wolnej Polski. Okolice Dobczyc, Raciechowic i Wiśniowej poczęto nawet nazywać Rzeczpospolitą Raciechowicką. Do września 1944 r. wyzwolony obszar pozostał pod kontrolą Polskiego Państwa Podziemnego”. Za pomnikiem znajduje się ogólnodostępny parking.
924076
Dwór w Raciechowicach.
Za pomnikiem poświęconym pamięci Żołnierzy A.K. stoi w opłakanym stanie zabytkowa perełka-barokowy dwór, wzniesiony w 1760r przez Bilińskich. Później należał do rodziny Bujwidów a w okresie międzywojennym do rodziny Rouppertów, spokrewnionej z dr Odo Bujwidem, słynnym krakowskim bakteriologiem. Kiedyś na szczycie facjaty jego frontu umieszczone były herby dawnych właścicieli Raciechowic - Leliwa i Nowina a na frontonie znajdowała się tablica z czterowierszem Jana Kochanowskiego: „Insi niechay pałace marmurowe maią I szczyrym złotogłowiem ściany ozdabiają, Ja Panie niechay mieszkam w tym gnieździe oyczystym, Ty mnie opatrz zdrowiem i sumieniem czystym". Podczas okupacji za udzieloną pomoc partyzantce A.K. został w sposób okrutny rozstrzelany przez Niemców właściciel dworu-Leszek Rouppert zostawiając żonę i dzieci. Po wojnie przyszło „wyzwolenie”, czyli zmienił się okupant, mordujący Polaków z taką samą zawziętością jak niemiecki-tyle, ze na terenie okrojonej Polski już rękami rodzimej, UBeckiej kanalii. Po wojnie nieruchomość przejęło Państwo. We dworze ulokowała się spółdzielnia produkcyjna Grodzisko i mieszkali tam pracownicy. Dwór nieremontowany popadał stopniowo w ruinę. Po komunalizacji spadkobiercy odkupili posiadłość, jednak już wtedy w fatalnym stanie. Trudno ocenić kto jest teraz winny za obecny stan nieruchomości. Faktem jest, że tak cenny zabytek powinien być otoczony szczególną troską.
924077
Raciechowice.
Schodząc z Raciechowic czarnym szlakiem, możemy podziwiać cel wędrówki. Po lewej strome Grodzisko a tuż za nim po środku Ciecień.
924078
Poznachowice Górne-kapliczka.
Idąc asfaltem już nie czarnym a niebieskim szlakiem mijamy starą, murowaną kapliczkę. Kapliczka pochodzi najprawdopodobniej z końca XIX wieku. Posiada formę wolnostojącego, murowanego domku nakrytego dwuspadowym daszkiem. Wejście do kapliczki zamykane jest drewnianą bramką. W środku znajdują się dwie rzeźby św. Jana Nepomucena.
924079
Poznachowice Górne.
W tym miejscy niebieski szlak skręca z asfaltu w prawo i początkowo wąwozem wspina się ostrym podejściem w kierunku szczytu Grodzisko.
924080
Grodzisko 618 m n.p.m.
Szczyt Grodzisko znajduje się w północnej części Beskidu Wyspowego. Wchodzi w skład niewielkiego Pasma Cietnia. Wierzchołek Grodziska jest dość stromy i ma charakter cypla. Na całkowicie obecnie zalesionym szczycie góry znajdują się resztki dawnego grodziska o owalnym kształcie, otoczonego rowem.
924081
Grodzisko 618m n.p.m.
Po prowadzonych badaniach archeologicznych na szczycie stwierdzono, że istniało tutaj grodzisko już w czasach kultury łużyckiej, zamieszkiwane przez Celtów. Stworzyło ono podstawy do rozwoju grodu w Szczyrzycu. Znaleziono tu broń, narzędzia, i naczynia gliniane pochodzące z V w p.n.e. W czasach pierwszych Piastów wzniesiono na jego miejscu zamek szczyrzycki, będący jedną z najpotężniejszych budowli obronnych ówczesnej Ziemi Krakowskiej. Mury układane były z kamienia bez użycia zaprawy murarskiej. Spalony został w drugiej połowie XIII w. podczas najazdu Tatarów na Polskę (prawdopodobnie w 1287 r.). Później już nie został odbudowany.
924082
Grodzisko -Krzyż Partyzancki.
22 maja 2018 roku wzniesiono na Grodzisku krzyż partyzancki. Napis na nim głosi, że w pobliżu miejsca, w którym stoi pochowano dwóch partyzantów z oddziału „Salwy”. Byli to Franciszek Kozik (ps. „Kryśka”) i Jan Magdziarz (ps. „Promień”), członkowie oddziału NSZ „Żandarmeria” Jana Dubaniowskiego (ps. „Salwa”), polegli pod Lipnikiem w maju 1946 roku. Pomysłodawcami upamiętnienia ich w taki sposób byli członkowie grupy Narodowa Cracovia, a całość pomogli zorganizować członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” i Związek Żołnierzy NSZ - okręg Małopolska.
924083
Skrzyżowanie pod Grodziskiem.
Skrzyżowanie znajduje się na skraju lasu tuż obok przysiółka Poznachowic Dolnych - Borsuki. Z niebieskim szlakiem łączy się czarny biegnący z miejscowości Dąbie - Kolawy przez Cublą Górę, Szczyrzyc do Dobrej.
924084
Skrzyżowanie pod Cublą Górą.
W tym miejscu czarny szlak towarzyszący mi od skrzyżowania pod Grodziskiem odbija w lewo w kierunku Szczyrzyca.
924085
Kapliczka przy niebieskim szlaku.
Przy szlaku niebieskim wzrok przyciąga piękna kapliczka odnowiona w 2006 roku przez Stanisława Tokarza i Wiktorię Klemensiewicz z Wiśniowej. Kapliczka została zbudowana w 1869 roku a jej fundatorem był Wojciech Frejek.
924086
Kapliczka przy niebieskim szlaku.
Dobrze zachowana tablica fundatora kapliczki, znajdująca się w dolnej części podstawy.
924087
Księża Góra 649m n.p.m.
Księża Góra, szczyt w paśmie Cietnia. Dokładnie między Cietniem a Cublą Górą. Wierzchołek i wschodnie stoki są całkowicie porośnięte lasem, od strony Wiśniowej dość wysoko podchodzą pola uprawne. Niebieski szlak turystyczny którym szedłem, omija po wschodniej stronie porośnięty bukowym lasem wierzchołek Księżej Góry. Niestety nie znajdziemy na szlaku żadnego drogowskazu na szczyt. a jedynie wydeptaną ścieżkę ostro w prawo, idąc w kierunku Cietnia. Zbaczając, idziemy 3 minuty w górę i jesteśmy na miejscu.
924088
Księża Góra 649m n.p.m.
Na szczycie Księżej Góry znajduje się ołtarz oraz krzyż. Znajdowała się tutaj także drewniana wieża widokowa. Widok z niej obejmował cały horyzont, ale podrastające drzewa oraz dwa wierzchołki pobliskiego i wyższego Ciecienia przesłaniały część widoków. Szczególnie dobrze widoczne z wieży było Pasmo Lubomira i Łysiny. Od wrześniu 2013 roku wieża widokowa była nieczynna, groziła bowiem zawaleniem, w 2014 r. została rozebrana.
924089
Pod Księżą Górą.
W tym miejscu na niebieskim szlaku znajduje się tablica z mapą rejonu. Pod mapą widnieje podpis Księża Góra, co wprowadza wędrowców w błąd. Niestety brakuje szlakowskazu w kierunku samego szczytu, który znajduje się około 200m od tej tablicy. Na fotce widać między drzewami ścieżkę zasypaną liśćmi, skręcającą ku górze w lewo na szczyt Księżej Góry.
924090
Skrzyżowanie pod Księżą Górą.
Idąc w kierunku Cietnia, za Księżą Górą trafimy na skrzyżowanie do którego dochodzi szlak żółty. Przy skrzyżowaniu na drzewie wisi kapliczka a pod nią można złapać oddech na ławeczce. Z tego miejsca możemy dojść za żółtymi znakami do Szczyrzyca i dalej okrężną drogą na Ciecień.
924091
Skrzyżowanie pod Cietniem.
Będąc coraz bliżej Cietnia mijamy kolejne skrzyżowanie szlaków. Przebiega tędy czerwony, zielony i niebieski szlak. Czerwony ze Szczyrzyca do Porąbki przez Skrzydlną, tak naprawdę nawet nie zahacza o szczyt Cietnia. Zielony z Lubomira do przełęczy Gruszowiec ale dość okrężną drogą bo przez Ciecień, Tymbark, Limanową, Łukowicę, Mogielicę i Śnieżnicę. Szlak ten ma w całości prawie 100km. Pozostał niebieski którego odcinkiem podążałem. Cały ma swój początek w Swoszowicach a koniec w Szczawie.
924092
Ciecień 829m n.p.m.
Wyniosły szczyt pomiędzy Szczyrzycem i Wiśniową, stanowiący zwieńczenie długiego grzbietu, rozdzielającego głębokie doliny Stradomki i Krzyworzeki.
924093
Ciecień - szlaki.
Szlakowskazy na szczycie Cietnia.
924094
Ciecień 829m n.p.m.
Szczyt jest całkowicie zalesiony, prócz tabliczki z nazwą szczytu i betonowego znacznika nic nas tutaj nie zatrzyma. Widoków również brak. Chcąc odpocząć i napić się gorącej kawy z termosu musimy poszukać pniaczka bo ławeczki czy stolika tutaj nie znajdziemy. W dniu wycieczki szczyt był po wycince drzew. Interesującą nazwę analizował Piotr Galas, który wywodzi ją od charakterystycznego wcięcia pomiędzy dwoma głównymi wierzchołkami. Na możliwość łączenia tej nazwy ze słowem ciąć i cięty wskazuje odmiana w przypadkach: Cietnia, Cietniowi, byłem na Cietniu. Z kolei prof. Sawicki na pocz. XX w. nazywał tę górę Cieciawem. Masyw Cietnia wyróżnia się spośród innych szczytów Beskidu Wyspowego pod względem budowy geologicznej, jest on zbudowany z utworów płaszczowiny śląskie,j a nie - jak większość - z płaszczowiny magurskiej. Nie ma również charakterystycznego, „wyspowego” kształtu, a jego długi grzbiet ma przebieg południkowy.
924095
Z Cietnia do Skrzydlnej.
Z Cietnia wybrałem drogę powrotną do Skrzydlnej, wracając tą samą drogą do pierwszego skrzyżowania pod Cietniem. Na skrzyżowaniu w prawo i za czerwonymi znakami w dół do Skrzydlnej.
924096
Widok na Skrzydlną.
Szlak wyłania się z lasu, przed nami widok na Skrzydlną a nad nią Pieninki Skrzydlańskie.
924097
Skrzydlna.
Kościółek w Skrzydlnej pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa – zabytkowy kościół z XVI wieku, pierwotnie w całości drewniany, obecnie drewniano-murowany. Pełni rolę kościoła pomocniczego parafii św. Mikołaja Biskupa. Znajduje się na trasie nr VI Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Pierwotnie w miejscowej parafii istniał inny kościół pod tym samym wezwaniem. Niestety nieznane są jego losy. Wiadomo, iż zachowany do dziś kościół ufundowany został przez właściciela Skrzydlnej Prokopa Pieniążka w XVI wieku. Według miejscowej legendy fundator zginął na budowie, co znacznie wydłużyło prace. Ostatecznie świątynia została konsekrowana w 1585r. Z czasem część konstrukcji uległa znacznemu osłabieniu i konieczna była rozbiórka. Zniszczone fragmenty - prezbiterium i zakrystię - wymurowano. W miarę upływu czasu konieczne było podejmowanie dalszych prac konserwatorskich: w 1787 rozbudowano nawę i wprowadzono sklepienia pozorne, w 1838 dobudowano barokową wieżę, która następnie została w 1959 odnowiona. Po wzniesieniu i poświęceniu nowego kościoła w 1993, stara świątynia stała się kościołem pomocniczym i jest rzadko wykorzystywana.
Kolejny wypad na Główny Szlak Beskidu Wyspowego. Trasa z Raciechowic przez Poznachowice Górne, Grodzisko, Cublą Górę, Księżą Górę na Ciecień i dalej do Skrzydlnej. Do Raciechowic dojechałem samochodem, parkując w centrum tuż za pomnikiem poświęconym żołnierzom AK. Koniec trasy zaplanowałem w Skrzydlnej skąd do Raciechowic dojechałem busem. Wędrówkę zacząłem od lokalizacji zabytkowego dworu, który znajduje się za parkingiem. Niestety dwór stoi w opłakanym stanie, a próba zwiedzania jest niemożliwa. Wróciłem do głównej drogi i odnalazłem czarny szlak w kierunku Poznachowic G. Na wielu mapach brakuje tego odcinka czarnego szlaku. Trasa biegnie wzdłuż głównej drogi, więc jesteśmy skazani na asfalt. Z drogi widać wyraźnie cel wędrówki, czyli Grodzisko i Ciecień. W Poznachowicach Górnych czarny szlak łączy się z niebieskim ze Swoszowic do Szczawy i od tego miejsca szedłem tym właśnie szlakiem. Z Poznachowic G. rozpościera się widok na pasmo z Lubomirem i Łysiną oraz Kamiennik Południowy i Północny. Po ponad 4 km. dreptania asfaltem szlak skręca w prawo w głąb lasu i początkowo wąskim wąwozem wspina się północnym zboczem na szczyt Grodziska. Sam szczyt ma 618 m wysokości, jest całkiem zalesiony, więc o widokach musimy zapomnieć. Wznosi się tam drewniany krzyż, kamienna mogiła i tablice informujące o poległych w tym rejonie żołnierzach Armii Krajowej. Na wierzchołku znajdują się resztki dawnego grodziska o owalnym kształcie, otoczonego rowem. Zejście z Grodziska kontynuowałem niebieskim szlakiem. Po niecałym kilometrze znalazłem się na skrzyżowaniu pod Grodziskiem gdzie dołączył szlak czarny z Kolaw. Tu ścieżka przebiega skrajem lasu, blisko zabudowań przysiółka Borsuki. Odsłonił się widok na Kamiennik Północny i Południowy. Po krótkim odcinku ponownie szlak tonie w lesie i łagodnie grzbietem pasma zmierza do kolejnego skrzyżowania pod Cublą Górą gdzie czarny szlak odbija w lewo przez Pogorzany do Szczyrzyca. Sam wierzchołek Cublej Góry (565mnpm) omijamy jej wschodnim zboczem. Niestety jej najwyższego punktu nie zdobyłem, zwyczajnie przegapiłem, stosując się do niebieskich znaków szlaku. Ścieżka nadal prowadziła mnie grzbietem pasma pod kolejne wzniesienie Księża Góra (649mnpm). Tutaj również szlak obchodzi sam szczyt wschodnim zboczem, jednak tym razem byłem czujny i zboczyłem ze szlaku nieznakowaną ścieżką skręcającą ostro w prawo na sam wierzchołek. Szkoda, że na szlaku brakuje informacji o podejściu na szczyt. Samo podejście to około 200m. Na szczycie jeszcze kilka lat temu stała drewniana wieża widokowa, została rozebrana. Teraz mamy tam tabliczkę informacyjną oraz krzyż z polowym ołtarzem i dwoma rzędami ławek. Porasta bukowym lasem, co niestety przesłania jakiekolwiek widoki. Wróciłem na niebieski szlak, idąc dalej, trafiłem na kolejne skrzyżowanie, tu żółty szlak ma swój początek i odbija w lewo. Również zmierza na Ciecień, ale okrężną drogą przez Szczyrzyc. Mijając to skrzyżowanie, szlak zaczął wspinać się w górę na ostatni najwyższy szczyt pasma, Ciecień. Po drodze jeszcze dwa skrzyżowania, Najbliższe z zielonym i czerwonym szlakiem w lewo do Szczyrzyca a na kolejnym wraca żółty, o którym pisałem wcześniej ze Szczyrzyca. Czerwony skręca w lewo do Skrzydlnej. Po chwili stanąłem na szczycie Cietnia. Kolejny zalesiony szczyt pasma bez widoków. W tym dniu otoczenie szczytu wyglądało fatalnie po wycince. Przy szlaku stoi tabliczka z informacją o szczycie oraz betonowy znacznik. Brak ławki czy stolika więc odpoczynek organizujemy na pniaczku. Najbliższe miejsce widokowe w pobliżu szczytu Cietnia jest około 100m od niego, to polana przy niebieskim szlaku w kierunku Przełęczy Wierzbanowskiej. Na drogę powrotną obrałem szlak w kierunku Skrzydlnej. Cofnąłem się do pierwszego skrzyżowania, na którym skręciłem w prawo za czerwonymi znakami szlaku do Skrzydlnej. Zejście nie było trudne. Po drodze las odsłaniał ograniczone widoki w kilku miejscach, i tak do pól na pograniczu Przenoszy i Skrzydlnej. Tam widok na Skrzydlną i Pieninki Skrzydlańskie. Dotarłem do drogi asfaltowej i maszerowałem do centrum skąd miałem mieć busa do Raciechowic. Uwagę zwraca stary kościółek, obok którego w dniu wycieczki prowadzono prace konserwacyjne. Z opisu na tabliczce przed kościołem wynika, iż kościół Św. Mikołaja Biskupa z XVI w ma status kościoła pomocniczego, gdyż nowy wybudowano powyżej. Za skrzyżowaniem obok kościoła stoi przystanek, przy którym moja wędrówka po kolejnym odcinku Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego ma swoją metę. Odjeżdżają tu busy bezpośrednio do Krakowa, Dobczyc, Limanowej czy Szczyrzyca. Warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy, nie znajdziemy tu żadnej knajpki na czas oczekiwania przy kawie. Podsumowując, przejście całego odcinka zajęło mi nieco ponad 6 godzin a dystans to około 16 km. Na trasie poza terenami zabudowanymi nie spotkałem nikogo więc to dobra alternatywa dla samotników. Niestety, widoki pokonując pasmo Cietnia są ubogie. Chętnym którzy zdecydują się przejść ten odcinek życzę udanej pogody.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.