category-icon

Borówkowa na deser.

28 km
5 h 57 min
766 m
Lutynia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-11-25
Lutynia
category-icon
28 km
766 m
763 m
Łatwy
5 h 57 min
6/6
Opady deszczu dziś nie były przewidywane, to wystarczający powód aby spakować plecak i ruszyć przed siebie . Dziś całkiem blisko. Rychlebskie Góry. Auto zostawiam na parkingu przy Przełęczy Lądeckiej. O tej godzinie jest tu pusto , ale za parę godzin zaroi się od turystów , którzy stad rozpoczną spacer na Górę Borówkową.
Ja ruszam w kierunku Borówkowej ale na rozdrożu Nad Travną kieruję się w stronę Wysokiego Kamena. Po godzinie 9 odnajduję Wysoki Kamen /691 m npm/. To skalne wzniesienie znajduje się w okolicach wsi Horni Hostice, będącej czeskim odpowiednikiem podpaczkowskiej wsi Gościce. Roztacza się z niego przepiękna panorama Gór Rychlebskich oraz Przedgórza Paczkowskiego. Dziś jest tu pusto i spokojnie, ale widać ,że szlak jest często odwiedzany.
Teraz schodzę w dół / żółty szlak/ w kierunku wsi Horne Hostice . Mijam zabytkową kapliczkę , a zaraz za nią moją uwagę przykuwa budynek dawnej remizy strażackiej.
Ręcznie sporządzona tabliczka informuje , że to ambulatorium psychiatryczne. Cały budynek pomalowany jaskrawymi farbami , wewnątrz przyczepa kempingowa. Robię kilka fotek , a w tym czasie z budynku wychodzi mężczyzna . Od progu woła do mnie „ ja sem wariat „….no dobra. Zaczynamy rozmawiać . Proponuję mi dialog w języku angielskim albo nienieckim…..dogadujemy się po czesku. Wspólne zdjęcie …i ruszam dalej….i tak myślę ,że fajnych wariatów tam mają….
Z Hornych Hostic do Bily Voda kilka kilometrów muszę przejść drogą asfaltową.
W miejscowości Bila Voda wstępuję na chwilę do kościoła , akurat kończy się msza . Jak na niedziele południe , wiernych chyba niewielu. Przygraniczna Bila Voda leżąca na wysokości 305 m n.p.m. stała się popularną miejscowością za sprawą królewny Marianny Orańskiej (1810 – 1883), jednej z najbardziej niekonwencjonalnych kobiet XIX – wiecznej Europy, ze względu na działalność filantropijną i charytatywną zwanej „Dobrą Panią''. W tym regionie od imienia Marianny pochodzą nazwy : pałac królewny Marianny Orańskiej, droga Marianny, źródło Marianny, Biała, Różowa i Zielona Marianna (nazwy lokalnych złóż marmuru) i Mariańskie Skały. A dwór rycerski, zamek Bila Voda przez wiele lat był dla Marianny Orańskiej oazą spokoju.

Teraz droga pnie się powoli w górę. Mijam faktyczny Szpital Psychiatryczny , dawniej Domek Myśliwski Marii Orańskiej. Hlubovym Dulem , wzdłuż potoku poruszam się w kierunku Safarovej Skały. Podobno była to ulubiona ścieżka spacerowa M. Orańskiej.
Safarova Skała o wysokości 35 m, wyrzeźbiona w granitognejsach przez procesy mrozowe w czasie ostatniego zlodowacenia, wznosząca się nad doliną Bileho potoku w Górach Rychlebskich. Miejsce to stanowi dobry punkt widokowy,
Tearz niejako na deser pozostaje mi wejście na Górę Borówkową. Wieżą na szczycie jak zwykle czynna, otwarty także mały bufet. Tutaj też spotykam kilka osób , jak na tak ładny dzień ruch niewielki.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Góry Bardzkie i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bardzkie i okolice

Mapa przedstawia najdalej na wschód wysunięte pasmo górskie w Sudetach Środkowych, a także dodatkowo część Gór Sowich i Gór Złotych. Zasięg mapy wyznaczają: Ząbkowice Śląskie na północy, Ołdrzychowice Kłodzkie i Złoty Stok na południu, Wolibórz na zachodzie i Paczków na wschodzie. Na mapie znalazły się także plany miast: Kłodzko centrum, Bardo, Złoty Stok, Ząbkowice Śląskie, Paczków, Kamieniec Ząbkowicki, Ziębice. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

  

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Miejscowości na trasie