category-icon

Biała Oksza kajakiem - od Ostrów do ujścia na Liswarcie

15 km
5 h 28 min
172 m
Częstochowa, Pajęczno, Borowa, Kłobuck
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-04-09
Częstochowa, Pajęczno, Borowa, Kłobuck
category-icon
15 km
172 m
200 m
Trudny
5 h 28 min
6/6
pierwszy raz płynąłem tą rzeczką, nie wiedziałem czego mogę się po niej spodziewać... zaskoczyła bardzo pozytywnie. rozpocząłem przed Ostrowami nad Okszą przed mostem na ulicy Częstochowskiej... rzeczka w tym miejscu mała i wąska ale spływna. pomimo, że płyniemy przez małe miasteczko widać działalność bobrów które robią co mogą aby utrudnić spływ ścinając przybrzeżne drzewa które tworzą później zwałki. największą przeszkodą na tym odcinku jest młyn w Ostrowach - znajduje się tam spory próg najeżony kamieniami - lepiej przenieść kajak. dalej spotkamy kilka małych progów ale są do pokonania bez większych przeszkód. pomimo, że Oksza przepływa przez zurbanizowany teren zachowała ona swój urok. po przepłynięciu paru kilometrów rzeka powoli zaczyna płynąć coraz wolniej aż w końcu przechodzi w zalew Ostrowy - ogromny bo zajmuje on ponad 35 hektarów, podzielony tamą na dwa mniejsze zbiorniki. dookoła otoczone lasem z infrastrukturą turystyczną (jedzenie, kajaki, domki, pola kempingowe), świetne miejsce na odpoczynek. po górnym zbiorniku podobno nie wolno pływać kajakiem - przynajmniej tak mi powiedział moczykij... po przepłynięciu paru kilometrów zalewem dopływamy do drugiej tamy, z niej dalej wypływa Biała Oksza... przenosimy kajak i znowu wracamy na rze(cz)kę. za zalewem zaczyna się najprzyjemnijszy odcinek rzeki - płynie ona przez las gdzie szaleją bobry - efektem tego jest wiele zwałek i żeremi do pokonania. teren leśny również zurbanizowany - przy brzegach Okszy znajduje się wiele zabudowań, od rolniczych po domki letniskowe, tworzy to całkiem przyjemny klimat (nie licząc prymitywnych wieśniaków zaśmiecających rzekę przepływającą obok ich posesji...)... Oksza w tym miejscu zaczyna meandrować. na wysokości wsi Bornów (widać w oddali kościółek) rzeka robi się szersza a przez to płytka - występują liczne mielizny utrudniające spływ. pod mostem w Borowie dużo kamieni... później znowu las i dzicz... i tak aż do ujścia na Liswarcie. po wpłynięciu na Liswartę od razu widać różnice - jest ona kilkukrotnie większa i szersza, płynie się bez przeszkód. do tego wpływamy tuż przed najładniejszym fragmentem Liswarty - parę kilometrów przed ujściem, gdzie bardzo mocno meandruje. spływ zakończony tuż przed mostem na Kulach. miałem ochotę zrobić jeszcze parę kilmetrów i zakończyć na Warcie w Wąsoszu ale niestety transport nie mógł dłużej czekać... gorąco polecam tą rzekę - koniecznie w kajakach jednoosobowych

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Wyżyna Wieluńska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Wieluńska
Mapa przedstawia region geograficzny w południowej Polsce, rozciągający się pomiędzy Wieluniem a Częstochową. Zasięg mapy wyznaczają: Osjaków na północy, Radłów na zachodzie, Lubliniec na południu i Częstochowa na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Wieluń, Działoszyn, Pajęczno, Kłobuck, Blachownię i Częstochowę. Obszar ten charakteryzuje się zmiennym krajobrazem – od rozległych równin po wzniesienia sięgające 300 m n.p.m., skały wapienne i jaskinie. Najcenniejsze fragmenty Jury objęte są ochroną w postaci Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowy Dolina Górnej Liswarty. Dużą atrakcją w regionie są doliny rzek: Warty i Liswarty. Popularnością cieszą się tu spływy kajakowe. Jest to atrakcyjny teren na wycieczki piesze i rowerowe.
Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.