category-icon

Beskid Mały - pętla z Przełęczy Kocierskiej na Łamaną Skałę

21 km
7 h 23 min
713 m
Kocierz

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-05-10
Kocierz
category-icon
21 km
713 m
712 m
Średni
7 h 23 min
4.8/6
Beskid Mały potrafi zachwycać. Wiele razy już przemierzałem jego szlaki, ale ta wycieczka przy pięknej majowej pogodzie potwierdziła, że ciągle jest coś do odkrycia np. widoki, których się nie spodziewamy.
Trasa jest prosta, choć nigdy wcześniej na nią nie wpadłem - wyruszamy z parkingu przy Hotelu Kocierz zielonym szlakiem w kierunku południowym na początku przez las, a potem schodzimy na asfaltową drogę łączącą Andrychów z Żywcem, która na pewnym odcinku była remontowana i chyba w czasie remontu gdzieś zagubiły się znaki zielonego szlaku, przynajmniej ja nie zauważyłem zejścia w las. Odnalazłem szlak dzięki GPSowi. Dalej już spokojnie schodzi się do Kocierza Górnego w dolinę, a następnie wspina się w górę obok kaplicy i cmentarza. Po wejściu na grzbiet piękne widoki na pasmo Potrójnej i Łamanej Skały. Po zejściu ze szlaku na południe zaledwie kilkudziesięciu metrów w kierunku osiedla Łysina można zobaczyć panoramę Beskidu Śląskiego.
Wracając na szlak wkrótce natrafimy na polanę, z której roztacza się fantastyczny widok na Beskid Żywiecki i Śląski. Potem, jak to w Beskidach, szerokim traktem idziemy przez las, zainteresowani mogą szukać i penetrować jaskinie na Czarnych Działach. Docieramy do Gibasowego Siodła, gdzie roztacza się znów piękny widok zwłaszcza na Pilsko i Romankę.
Następnie czeka nas marsz na Rozdroże pod Łamaną Skałą, gdzie zmieniamy szlak na czerwony w kierunku Przełęczy Kocierskiej. Możemy zdobyć Łamaną Skałę (i rozczarować się tym miejscem) albo iść dalej szlakiem na Potrójną, gdzie czekają nas kolejne piękne panoramy we wszystkich kierunkach.
Potem pozostaje już tylko wrócić do parkingu i trasa zamknięta.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Miejscowości na trasie