4 edycja rajdu "szlakiem miejsc pamięci i niepamięci"

Dodano 27 kwietnia 2014 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

39367
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.5
  • Dystans: 69,4 km
  • Czas trwania: 6 h 48 min
  • Średnia prędkość: 10,19 km/h
  • Przewyższenie: 100,3 m
  • Suma podejść: 927,2 m
  • Suma zejść: 876,6 m
  • Data: 27 kwietnia 2014
  • Lokalizacja: Polska, lubelskie, Biała Podlaska
232353
Cmentarz żołnierzy niemieckich i austriackich poległych w czasie I wojny światowej w Białej Podlaski
Na środku cmentarza stoi kamienny obelisk z 1915 r. Na jego wierzchołku jest umieszczony emblemat niemieckiego odznaczenia wojennego - krzyż żelazny. Mogiły usytuowane są w nieregularnych rzędach. Na dużym oszlifowanym głazie, który jest wmurowany w pomnik wyryty jest napis: " DER TAPFERKIEL u.PFELICHTREUE" u dołu tego napisu, po prawej stronie umieszczono skrót: "Et. KDEUR 215, W PRZEKŁADZIE - ODWAGA I WIERNOŚĆ OBOWIĄZKOWI.
Cmentarz wojenny austriacko-niemiecki został założony w Białej Podlaskiej w początkach września 1915r. na polu uprawnym w pobliżu rosyjskich koszar wojskowych na zachodnim krańcu miasta, w odległości ok. 300m na północ od ul. Warszawskiej- obecnie przy ul. Pokoju. Do końca grudnia 1918r. cmentarz był czynny i dokonywano pochówków żołnierzy niemieckich zmarłych w miejscowym szpitalu polowym. Wg szacunkowych wyliczeń na cmentarzu spoczywa 687 żołnierzy austriackich i niemieckich oraz innych narodowości m. in. Polacy, Czesi , Słowacy Węgrzy.
232354
Niemiecki cmentarz wojenny z I wojny św.
Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej założony został w II połowie sierpnia 1915 r. Obiekt założony na planie wydłużonego trapezu. Zlokalizowany w pobliżu pola walki w lesie "Serwin" w odległości ok 1,5 km od wsi Rokitno w kierunku pn-zach. Teren cmentarza ogrodzony drewnianym płotem. Wnętrze cmentarza zajmuje pięć rzędów mogił z drewnianymi krzyżami w regularnych kwaterach. Są to mogiły zbiorowe i pojedyncze, uczytelnione obstawami z kamieni polnych. Wewnątrz cmentarza drzewostan stanowią drzewa liściaste (dąb, brzoza). Przed wejściem na cmentarz umocowana tablica informacyjna z napisem: "CMENTARZ WOJENNY W ROKITNIE. ZOSTAŁ ZAŁOŻONY W II POŁOWIE SIERPNIA 1915 R. SPOCZYWA TU OKOŁO 50 ŻOŁNIERZY NIEMIECKICH, AUSTRIACKICH I KILKU ROSYJSKICH, POLEGŁYCH PODCZAS WALK TOCZONYCH W TEJ OKOLICY".
232355
Mogiła żołnierzy niemieckich poległych w okresie I wojny światowej.
Mogiła ogrodzona drewnianym płotem na betonowym cokole. Ogrodzenie umocowane na metalowych słupkach. Do ogrodzenia umocowana jest tablica z napisem: "TU SPOCZYWA 9 ŻOŁNIERZY NIEMIECKICH POLEGŁYCH W OKRESIE I WOJNY ŚWIATOWEJ"
232356
 Mogiła zbiorowa żołnierzy austriackich poległych w 1915 r. Horbowie
W Horbowie znajduje się kopiec ziemny kryjący prochy żołnierzy z 1812 r. Wraz z nimi spoczywa 20 żołnierzy armii austriackiej poległych w 1915 r. – upamiętnia ich betonowy krzyż na szczycie kurhanu.
4 edycja rajdu rowerowego "szlakiem miejsc pamięci i niepamięci", zorganizowanym przez Bialski Klub Rowerowy. Temat tegorocznej edycji rajdu poświęcony był 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej.
Odwiedziliśmy cztery miejsca pamięci i niepamięci w Białej Podlaskiej, lesie "Serwin", Olszynie i Horbowie.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.