2020-05-09_Bochnia - Dębno - Bochnia

Dodano 9 maja 2020 przez aplikację Android
2020-05-09_Bochnia - Dębno - Bochnia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

171193
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 75,2 km
  • Czas trwania: 6 h 21 min
  • Średnia prędkość: 11,84 km/h
  • Przewyższenie: 204,88 m
  • Suma podejść: 2 784,88 m
  • Suma zejść: 2 744,37 m
  • Data: 9 maja 2020
  • Lokalizacja: Bochnia
974605
kościół św. Piotra i Pawła w Brzeźnicy
kościół pochodzi z 1632 r. w 1892 r. rozbudowany poprzez przedłużenie nawy, dobudowę kruchty bocznej. Kościół o konstrukcji zrębowej, jednonawowy, orientowany. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystiami na osi i z boku. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną smukłym, blaszanym hełmem stożkowym z latarnią.
Obok kościoła dzwonnica konstrukcji słupowej z XVIII w.
974606
kościół św. Bartłomieja w Porębie Spytkowskiej
kościół powstał przed 1565 r. Jest budowlą gotycką, jednonawową z prezbiterium. Nawa i prezbiterium są zbudowane pa planie prostokątów z kamienia , otynkowany, kryty dachówką. Do prezbiterium przylega zakrystia ze sklepieniem kolebkowym. Przedsionek z cehły i pokryto blachą pod koniec XX w.
974607
kościół pw. sw. Marcina w Gnojniku
kościół w Gnojniku to najstarszy zachowany w całości zabytek nie tylko w gminie Gnojnik i w powiecie brzeskim ale i w całej wschodniej części województwa małopolskiego. Kościół powstał jeszcze przed 1380 r., konsekrowany był w 1382 r.
974608
kościół św. Mateusza Ewangelisty w Biesiadkach
kościół w powstał w 1661 r. Poprzednią świątynię zniszczyły oddziały Rakoczego.
974609
Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
sanktuarium powstało na podobieństwo groty Niepokalanej w Lourdes we Francji. W 1904 r. odbyło się poświęcenie kaplicy-groty
974610
kościół św. Małgorzaty w Dębnie
kościół wzniesiony w latach 1486 - 1502 jest przykładem budownictwa gotyckiego
974611
Zamek w Dębnie
Wielkopańska rezydencja uchodzi za perłę polskiej architektury z czasów późnego gotyku. Do dziś przetrwał w niemal niezmienionym w stanie od czasów powstania. Zachowała się pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz duża część efektownego wystroju architektonicznego. Uwagę zwracają, gotyckie, renesansowe i barokowe portale. Wzniesiony został w latach 1470-1480.
974612
dwór w Brzesku
Dwór z murem oporowym z XIX wieku przy ul. Okocimskiej 42a mieści obecnie Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologoczną. W 2018 r w dworku na parterze uruchomiono Dzienny Dom Seniora
974613
dawny Teatr Letni w Brzesku
"Teatr Letni" w Brzesku powstał w 1902 r. Obecna restauracja „Pawilon” przy ul. Wesołej to w rzeczywistości dawna świątynia Melpomeny”,” muzy teatru”,” należąca do zespołu urbanistyczno -architektonicznego okocimskiego browaru. Powstała z fundacji Jana II Goetza. Teatr o cechach stylu zakopiańskiego wybudowany został przez architekta Eugeniusza Wesołowskiego”,” który amatorsko zajmował się również aktorstwem. Wzniesiony został w konstrukcji ryglowej (rygle i słupy drewniane) z ceglanym wypełnieniem. Niektóre okna i drzwi są ujęte w wycinane w ozdobne wzory obramienia.
974614
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac wzniesiony został w 1898 r. przez Jana Albina Goetza Okocimskiego , przemysłowca, króla piwa, twórcę potęgi browaru w Okocimiu, filantropa i mecenasa sztuki.
Składa się z dwóch piętrowych skrzydeł bocznych połączonych galeriami z korpusem głównym. Wokół pałacu rozpościera się 14-hektarowy park w stylu angielskim
974615
dwór w Brzesku-Słotwinach
Dwór pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XIX wieku. Po wojnie budynek został przejęty przez Skarb Państwa i przeznaczony na mieszkania lokatorskie. W miarę upływu lat stan dworku stopniowo się pogarszał, w końcu budynek opustoszał. W 2009 roku został sprzedany osobie prywatnej. Obecnie dwór grozi zawaleniem
974616
dwór Baltazińskich w Jasieniu
Po wojnie dwór przejął Skarb Państwa i do chwili obecnej funkcjonuje w nim Dom Dziecka
974617
Kopalnia Soli "Bochnia" - Szyb Sutoris w Bochni
Kopalnia Soli Bochnia - czynna dla ruchu turystycznego i leczniczego, nieczynna wydobywczo, zabytkowa kopalnia soli, która prowadziła eksploatację od 1251 do 1990 roku; jest polskim Pomnikiem Historii oraz została wpisana w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
974618
Zamek Żupny w Bochni
W Bochni zachował się przy ulicy Regis 3 budynek, którego historia związana była przez wieki z bocheńską kopalnią soli. Dzisiaj w niczym już nie przypomina dawnej rezydencji podżupków, największej i najbardziej reprezentacyjnej budowli w mieście, goszczącej niegdyś króla Ludwika Wegierskiego, Elżbietę Węgierską, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta I Starego z Boną, Zygmunta Augusta czy Stefana Batorego, którego w 1578 roku z wielką gościnnością przyjmował podżupek Mikołaj Koryciński.
974619
Bazylika św. Mikołaja w Bochni
Bazylika św. Mikołaja to największy i najstarszy kościół w Bochni. Kościół został zbudowany w latach 1440-1445 na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez pożar w 1440 roku. Bazylika św. Mikołaja jest gotyckim kościołem, częściowo przekształconym w okresie późnego baroku. Gotycka fasada z końca XV wieku, podparta dwoma przyporami, zwieńczona jest szczytem schodkowym i ozdobiona blendami i fryzem rombowym.
bok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z początku XVII wieku, zbudowana początkowo przy nieistniejącym obecnie kościele bernardynów w Bochni. Została ona zrekonstruowana w latach 1990-1993. Wcześniejsza, z pierwszej połowy XVI w, spaliła się w 1987 r.
974620
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni
Muzeum bocheńskie mieści się w dawnym klasztorze dominikanów, usytuowanym przy wschodniej ścianie rynku. Jest to obecnie dwuskrzydłowy, późnobarokowy gmach, lecz wiele elementów architektonicznych wskazuje, iż jego najstarsze fragmenty sięgać mogą nawet XVI w.
Sobota zapowiadała się słonecznie więc należało to wykorzystać. Tym razem na rozkład wziąłem część powiatu bocheńskiego i część brzeskiego. Początek i koniec wycieczki wypadał w Bochni a umowny cel to był zamek w Dębnie. Był umownym celem bo znajdował się mniej więcej w połowie wycieczki, natomiast najbardziej zależało mi na drewnianym kościółku w Biesiadkach, którego jeszcze do tej pory nie widziałem. Nowością były także dla mnie dworki i Teatr Letni w Brzesku. Wszystkie inne obiekty widziałem już podczas wcześniejszych wycieczek rowerowych. Zdecydowaną większość ze znajdujących na trasie wycieczki zaplanowanych obiektów zobaczyłem. Nie udało mi się jednak zobaczyć z bliska zamku w Dębnie. Zamek i jego bezpośrednie otoczenie były zamknięte, można go było tylko oglądać z dalszej odległości co dość skutecznie utrudniały liczne drzewa. Wprawdzie już kiedyś ten zamek widziałem ale teraz też po to tam jechałem żeby rzucić na niego okiem. Koniec wycieczki wypadał w Bochni. Zanim jednak wycieczkę zakończyłem pojeździłem jeszcze chwilę po tym mieście zatrzymując się między innymi przy Zamku Żupnym. "Zamek" to w chwili obecnej przesadne określenie bo ten budynek po bardzo licznych przebudowach na przestrzeni wieków przypomina obecnie podrzędną, zaniedbaną kamienicę. Niedawno jeszcze pełnił rolę czynszowego, teraz jest opuszczony i nawet wielu mieszkańców Bochni nie ma bladego pojęcia o tym, że była to kiedyś największa i najbardziej reprezentacyjna budowla w mieście, goszcząca niegdyś koronowane głowy
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.