2020-04-22 Kraków - Łazy - Kraków

Dodano 22 kwietnia 2020 przez aplikację Android
2020-04-22 Kraków - Łazy - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

169424
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 60,3 km
  • Średnia prędkość: 9,91 km/h
  • Przewyższenie: 305,27 m
  • Suma podejść: 1 640,89 m
  • Suma zejść: 1 600,8 m
  • Data: 22 kwietnia 2020
964083
Dworek Schoenów w Mydlnikach
dworek z 1885 r. w Mydlnikach przy ul. Balickie. Jest własnością Uniwersytetu Rolniczego
964085
Skała Kmity w Zabierzowie
964087
Las Zabierzowski
964088
Dworek Myśliwski w Kochanowie
Dworek myśliwski w Kochanowie został wybudowany w 1896 roku przez Towarzystwo Kolonii Wakacyjne Krakowskie, dzięki życzliwości księcia Eugeniusza Lubomirskiego. Jest to piętrowa, drewniana budowla z dwoma skrajnymi skrzydłami, nakryta dwuspadowymi dachami. W okresie wakacyjnym obiekt wykorzystywany był jako dom kolonijny dla dzieci, natomiast w pozostałych miesiącach pełnił rolę domku myśliwego.
Aktualnie w dworku trwają prace remontowe
964089
dwór w Niegoszowicach
dwór zbudowany w pierwszym dziesięcioleciu XIX wieku. Po latach zaniedbań obecnie w rękach prywatnych i zgodnie z panującą obecnie tendencją ogrodzony wysokim murem utrudniającym obejrzenie. W związku z powyższym umieściłem zdjęcie z mojego archiwum
964090
Dolina Będkowska
Stawy rybne w Dolinie Będkowskiej, gdzie które poza tym, że można zjeść smażoną rybę to jeszcze można zarzucić wędkę
964092
Dolina Będkowska
Brama Będkowska którą można szlakiem dojść do Będkowic a dla chętnych także do Doliny Kobylańskiej
964094
Dolina Będkowska
Sokolica jest najwyższą górą w Polsce poza Tatrami udostępnioną do zwiedzania. Zwana była również Grodziskiem z uwagi na odnalezienie na jej szczycie szczątków grodu rycerskiego
964096
Dolina Będkowska
Gospodarstwo Agroturystyczne "Brandysówka" w którym można coś przekąsić. Znajduje się w nim także schronisko a obok pole namiotowe
964097
Dolina Będkowska
Niedaleko Brandysówki szumi malowniczy wodospad Szum (zwany też Szerokim). Spływa po ok. 5-metrowym progu skalnym i jest nielicznym a przy tym największym naturalnym wodospadem na Jurze. Progi wodospadu tworzą wychodnie górnojurajskich wapieni. U jego stóp utworzyło się niewielkie rozlewisko
964099
Dolina Będkowska
Oficjalna nazwa Dupy Słania to Zamczysko. Z niewiadomych względów jest ona jednak rzadziej używana od nazwy zwyczajowej... Dupa Słonia to jedna z najpopularniejszych wspinaczkowo skał w pobliżu Krakowa.
964100
dwór w Łazach
Jedyny zachowany na terenie gminy dwór ziemiański. Budynek o formie charakterystycznej dla okresu 20-lecia międzywojennego nawiązujący do tzw. "stylu dworkowego" i malowniczych rozwiązań "stylu narodowego".
Obecnie schronisko młodzieżowe
964101
Jerzmanowice
Ostańce Jerzmanowickie
964102
Jerzmanowice
Grodzisko - jeden z Ostańców Jerzmanowickich, drugi pod względem wysokości szczyt na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nazywane było także Wzgórzem 502 co było związane z wysokością jaka mu była przypisywana. W rzeczywistości Grodzisko ma wysokość 513 m n.p.m.
964103
Jerzmanowice
Mały Mur jest Ostańcem Jarzmanowickinm znajdującym się w sąsiedztwie Grodziska
964104
Jerzmanowice
Łysa Skała (Fiala) - jeden z Ostańców Jerzmanowickich
964105
dwór w Czajowicach
Dwór w Czajowicach nie figuruje w rejestrze zabytków albowiem budowla ta, powstała w 1925 r. po pożarze została w czasie odbudowy znacznie przekształcona. Obecnie mieści się w nim szkoła i przedszkole
964106
Ojcowski Park Narodowy
Słynne, wyłożone kostką, serpentyny w drodze z Murowni do Doliny Prądnika. Na zdjęciu miejsce zwane "Patelnią"
964107
Dolina Prądnika
Góra Okopy widziana z serpentyn a konkretnie z "Patelni"
964108
Dolina Prądnika
Góra Koronna znajduje się w środkowej części Doliny Prądnika, w odległości ok. 500 m od Ojcowa, na południe od niego. Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
964109
Dolina Prądnika
Brama Krakowska jest charakterystycznym dla Wyżyny Krakowskiej tworem skalnym tworzącym się u ujścia mniejszych bocznych dolinek do głównej doliny.
Kolumny Krakowskiej Bramy zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m (lewy bastion jest wyższy i większy).
964110
Dolina Prądnika
Potok Prądnik
964111
Dolina Prądnika - pustelnia
W masywie skalnym Sukiennice znajduje się jaskinia „Zamieszkała Duża” o długości 25 metrów nazywana także grotą „Chata Pustelnika” z uwagi na przystosowanie jej do funkcji pustelni. Jaskinię w pustelnię zamienił Marian Adamczyk, który w 1963 r. przeniósł się do Ojcowskiego parku Narodowego, gdzie w grocie masywu skalnego „Sukiennice” zbudował „chatkę pustelnika” i jest tam na stałe zameldowany.
Chata znajduje się u wylotu jaskini, dalsze partie jaskini służyły niegdyś za stodołę i stajnię.
964112
Kwietniowe Doły
964113
kościół w Giebułtowie
kościół parafialny św. Idziego, wybudowany w latach 1601-1604
964114
dwór w Giebułtowie
Dwór był w zbudowany ok. 1863 r. w tradycji barokowo-klasycystycznej (przebudowany po 1955 r.). i był w posiadaniu klasztoru ss. Wizytek w Krakowie. Z uwagi na wieloletnie opuszczenie dwór jest zaniedbany podobnie jak i otoczenie.
964213
Start i koniec wycieczki
Na samym wstępie zaznaczyć chciałem, że albo z winy telefonu albo aplikacji, na części trasy nie był nanoszony ślad a dotyczył to zwłaszcza końcówki wycieczki poczynając od Prądnika Korzkiewskiego. Zmuszony więc byłem ręcznie dorysować trasę. W związku z powyższym parametry trasy nie są wiarygodne, no może poza długością trasy, która w porównaniu z licznikiem rowerowym jest w miarę zbliżona. Aplikacja policzyła mi 60,31 km natomiast licznik rowerowy 61,01 km. Tyle sprawy techniczne a teraz przejdę do samej wycieczki, która przebiegała dokładnie według wyrysowanej trasy. Głównymi moimi celami podczas tej wycieczki były tereny zielone w postaci Lasu Zabierzowskiego, Doliny Będkowskiej i Doliny Prądnika. Las Zabierzowski to długi i stromy podjazd do Grzybowa a potem super zjazd z Kleszczowa do Kochanowa. Pomiędzy Lasem Zabierzowskim a Doliną Będkowską był remontowany właśnie dworek myśliwski w Kochanowie oraz zasłonięty z każdej strony dwór w Niegoszowicach. Przejazd Doliną Będkowską odbywał się w miarę płaską trasą a po drodze podziwiać można było m.in. różne formy skalne czy wodospad Szum. Etap wycieczki Doliną Będkowską w moim przypadku skończył się stromym i długim podjazdem do Łazów, gdzie czekał na mnie uśpiony dworek pełniący funkcję schroniska młodzieżowego. Za Łazami czekała na mnie podróż odkrytym terenem pomiędzy Ostańcami Jerzmanowskimi. A potem to już zjazd wśród drzew do Doliny Prądnika, pięknej o każdej porze roku. Zostawiając sobie Ojców na inną okazję, wzdłuż potoku Prądnik zmierzałem już w stronę Krakowa. Po drodze czekał bardzo stromy podjazd przez Kwietniowe Doły. Nie wiem jak inni ale pod pierwszy, najbardziej stromy podjazd, zawsze prowadzę rower, dalej już jakoś idzie. Potem po drodze jeszcze ładny zabytkowy kościół w Giebułtowie i znajdujący się w pobliżu zaniedbany dwór i już meta czyli Kraków. W sumie wycieczka bardzo udana, pogoda dopisała, wszystko co było zaplanowane to zostało obejrzane.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.