Spływ Zbrzycą proponujemy rozpocząć od Jeziora Dywańskiego albo Jeziora Sominńskiego.
Warto zwiedzić miejscowość Sominy z mini-skansenem i urzekającym drewnianym kościółkiem z XVIII w. Pierwszy etap szlaku Zbrzycy prowadzi przez trzy jeziora - Somińskie, Kruszyńskie oraz Parzyn.
Odcinek od miejscowości Parzyn jest wspaniały – mamy tu wysokie strome brzegi porośnięte lasem mieszanym. Płynąc dalej napotkacie na lewy dopływ Zbrzycy - Młosienicę - chętni mogą spróbować sił i popłynąć pod prąd do miejscowości Leśno (nieco ponad 3 km). Dalej miniecie Kaszuby i Rolbik.
Kolejną opcją jest możliwość wpłynięcia na jezioro Milachowo. Kolejny dopływ Zbrzycy to Kulawa (8 km). Będąc tu warto odwiedzić rezerwat krajobrazowy Doliny Rzeki Kulawy.
Dalej miniecie miejscowość Laska wpływając do Rezerwatu jeziora o tej samej nazwie. Kolejne jezioro to Jezioro Księże z prawym dopływem rzeki Kłoniecznicy. Przed Wami zaczyną pojawiać się jeziora rynnowe: Długie, Parszczenica i Śluza - oznacza to, że jesteście już blisko ujścia Zbrzycy. Ten końcowy odcinek jest najpiękniejszy. Szerokie na 20m koryto i urozmaicona linia brzegowa pozostawiają niezapomniane wrażenia.
Za miejscowością Zbrzyca otwiera się Jezioro Witoczno, w którym rzeka łączy się z Brdą na 150 km szlaku.
Pomimo licznych przenosek warto przepłynąć się przepięknym szlakiem Zbrzycy. Obcowanie z dziewiczą naturą i dzikość tej rzeki są nie do przecenienia.