Mapy turystyczne w aplikacji

Pomysł na wakacje nad morzem - co robić poza plażowaniem?

Każdego roku tysiące Polaków oraz turystów zza granicy przyjeżdża nad polskie morze na wakacje. Cześć z nich decyduje się na niewielkie miejscowości dające możliwość relaksu daleko od miejskiego zgiełku i tłumów. Inni z kolei wybierają miasta, które poza plażą oferują także różnego rodzaju atrakcje kulturalne i nie tylko. Popularnym wyborem jest Trójmiasto, gdzie jest całe mnóstwo różnych opcji spędzenia wolnego czasu - zarówno w mieście jak i nad samym morzem. Warto sprawdzić, co na przyjezdnych czeka na miejscu, zwłaszcza w zabytkowym i malowniczym Gdańsku. To portowe miasto o długiej historii i wielu ciekawych miejscach wartych uwagi. 

Poznaj centrum z bliska

flats-for-rent.jpgPo przyjeździe warto zacząć swoją przygodę z poznawaniem miasta od Starówki. Piękne, zabytkowe kamienice pozwalają poczuć się, jakby czas się cofnął o kilka wieków, aż do czasów świetności portowego miasta handlowego. Piękny Ratusz oraz bramy miejskie pokazują jak dostatnie było wtedy miasto i jakim statusem się cieszyło zarówno wśród mieszkańców jak i przyjezdnych. Warto przespacerować się wąskimi uliczkami, zajrzeć do Bazyliki Mariackiej i wybrać sobie upominek z bursztynu spośród wielu dostępnych stoisk. Spacer Długim Targiem warto przedłużyć dalej i przejść się wzdłuż Motławy, a następnie udać się na malowniczą Wyspę Spichrzów, będącą niegdyś lokalizacją największych magazynów towarowych. Obecnie w odrestaurowanych i nowych budynkach mieszczą się najnowocześniejsze hotele i restauracje, w tym także jeden z najlepszych hoteli na Starym Mieście w Gdańsku - Hotel Number One. Dla tych, którzy chcą spędzić swój wakacyjny pobyt w samym centrum, w pokoju lub apartamencie z widokiem na Starówkę i Motławę będzie to najlepszy wybór noclegowy. Z kolei tych, którzy cenią sobie swoją niezależność podczas wyjazdów, zachęcamy do wynajmu z Flats for Rent - apartamentów na wynajem mieszczących się w bezpośrednim sąsiedztwie Hotelu Number One. Każdy może wypocząć w taki sposób, jaki mu odpowiada, bez względu na potrzeby i oczekiwania.

number-one.jpg

Wyjątkowe dzieła na wyciągnięcie ręki

Będąc na gdańskie Starówce warto jest się udać do Muzeum Narodowego oraz jego najbliższych filii. Główna siedziba mieści się w późnogotyckim klasztorze przy ulicy Toruńskiej i mieści zbiory sztuki dawnej. Oprócz świetnej kolekcji ceramiki można tam podziwiać także wspaniałe dzieła malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego, w tym Antoona van Dycka, Jana Brueghela młodszego, tudzież Melchiora de Hondecoetera. Najsłynniejszym znajdującym się tam dziełem jest Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, który warto zobaczyć na własne oczy choć raz. Miłośników sztuki polskiej z kolei ucieszy z pewnością obecność obrazów Aleksandra Kotsisa oraz Jacka Malczewskiego. Poza głównym oddziałem muzeum warto też odwiedzić jego filie - najbliższa mieści się w Bramie Zielonej i zawiera kolekcję fotografii, natomiast w Gdańsku Oliwie można odwiedzić Oddział Sztuki Nowoczesnej oraz Oddział Etnografii. 

Kultura w Gdańsku

Oprócz Muzeum Narodowego warto jest też poznać inne miejsca kulturalne w okolicy centrum. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku często organizuje różnego rodzaju warsztaty oraz spacery w przestrzeni miejskiej, które skierowane są zarówno do mieszkańców, jak i turystów. Można dzięki nim lepiej poznać tkankę miejską, a także lokalne tradycje i atrakcje czasowe. Przygotowywane są spotkania cykliczne - niektóre z nich związane są z wydarzeniami muzycznymi, inne z literaturą lub działaniami performatywnymi. Równie atrakcyjną ofertą może się poszczycić Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, które skupia się na organizacji wystaw sztuki najnowszej, konferencji oraz wykładów. Warto sprawdzić aktualny program tych miejsc i skorzystać z okazji aby poznać nieco bliżej środowisko artystyczne Trójmiasta. 

gdansk.jpg

Ciekawy urlop dla każdego

Gdańsk jest doskonałym dowodem na to, że wakacje nad morzem nie muszą koniecznie oznaczać plażowania. Oczywiście warto jest skorzystać z dobrej pogody i wybrać się do Jelitkowa lub Brzeźna aby zaznać kąpieli morskich i słonecznych, jednak mamy różnego rodzaju alternatywy na wyciągnięcie ręki. Warto przed wyjazdem sprawdzić aktualne oferty wystaw i atrakcji czasowych, które pozwolą interesująco spędzić czas na urlopie. Decydując się na pobyt w Trójmieście polecamy rozważyć nocleg w samym centrum - bez względu na to, czy jedziemy w pojedynkę czy z rodziną, czy szukamy luksusowego hotelu czy prywatnych apartamentów. Wybór Hotelu Number One lub apartamentów Flats for Rent z pewnością będzie satysfakcjonujący i spełni oczekiwania pod każdym względem.

Opublikowano 28 czerwca 2018 przez traseo