Mapy turystyczne w aplikacji

Podsumowanie sezonu narciarskiego 2018

Sezon narciarski 2017/2018 odszedł już do historii, dlatego możemy zrobić niewielkie podsumowanie. Sprawdziliśmy gdzie i jak chętnie szusowali Polacy oraz czy wybierali się w podróż samodzielnie czy też z biurem podróży. Oto nasze podsumowanie sezonu narciarskiego.

Kto wyjeżdżał na narty zagranicą?

Wyjazdy na narty poza granice naszego kraju cieszą się z roku na rok rosnącą popularnością. Najchętniej wybieramy Włochy, Austrię, Czechy i Słowację. Najmniej chętnie jeździmy do Francji i Szwajcarii. W tym roku, co jest zaskoczeniem dla wielu, prym wśród kierunków najchętniej wybieranych przez osoby korzystające z wyjazdów zorganizowanych wiodła Austria. Wyjechało tam o 10% turystów więcej niż w roku ubiegłym. Do Włoch natomiast wyjechało o 10% turystów mniej, bo po raz pierwszy od lat wyjazd do Austrii okazał się tańszy niż we Włoskie Dolomity. Nie dość, że tańszy, to jeszcze nieco bliższy, więc trudno się dziwić, że tym razem Austria przejęła palmę pierwszeństwa.

narty-wyjazdy-zorganizowane-podsumowanie-2018.jpg

Na narty za granicę coraz chętniej wyjeżdżamy korzystając z oferty wyjazdów zorganizowanych. Badania pokazują, że w ten sposób wyjechało w tym roku o 10% osób więcej. Większość jednak, choć korzystała z pakietów pobytowych, jako dojazd do miejsca wypoczynku wybierało własny samochód, rzadko korzystając z oferowanego przez biura dojazdu autokarem.

Jedna trzecia polskich narciarzy wybiera się tam w pojedynkę. Jedna czwarta jeździ w parze, a tylko jedna piąta w zorganizowanej grupie lub w parze z co najmniej jednym dzieckiem. Zdecydowana większość wyjeżdżających na narty za granicę to osoby powyżej 30 roku życia. Najmniej na zagranicznych stokach spotkamy seniorów, powyżej 60. roku życia.

Na jak długo wybieraliśmy się na narty?

Większość narciarzy preferuje krótkie wypady narciarskie. Ponad 40% z nich wybiera wyjazd 4-7 dni. Dłuższe wyjazdy, do 14 dni, cieszą się popularnością wśród ok. 20% narciarzy, ale wyjazdy powyżej 15 dni stanowią niecały 1%. Biorąc pod uwagę odległość od Polski może dziwić fakt, że na wyjazdy krótsze 1-3 dniowe decydowało się aż 25% narciarzy. Były to w większości wyjazdu weekendowe, które cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza do pobliskich Czech czy Słowacji.

Ile kosztowały zagraniczne wyjazdy narciarskie?

Średni koszt tygodniowego wyjazdu narciarskiego w minionym sezonie wyniósł nieco ponad 1400 zł od osoby. Najdrożej w tym roku wypadły Włochy, stąd więcej osób, o czym wspomnieliśmy wyżej, zdecydowało się na wyjazd do Austrii. Największe podwyżki dotyczyły polskich ośrodków narciarskich, do których na narty wybrało się ok. 6,5 % narciarzy.

Większość osób zdecydowała się na wyjazdy z wyżywieniem w formie śniadań i obiadokolacji. Jedynie 24% narciarzy postanowiło przygotowywać sobie posiłki samodzielnie. Nie jest to niczym dziwnym, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pobyty w hotelach i pensjonatach oferujących wyżywienie staniały w porównaniu z ofertą apartamentów. Turyści coraz chętniej wybierają więc komfort, którego cena przestała być zaporowa.

Artykuł powstał przy współpracy z touroperatorem PRIMORIS - organizatorem zimowych wyjazdów narciarskich.

Opublikowano 27 kwietnia 2018 przez traseo