Mapy turystyczne w aplikacji

Na zimową wyprawę z Zalando

Zbliża się zima, a wraz z nią niskie temperatury, śnieg, silniejszy wiatr. Każdy, kto chociaż raz przeżył zimową wyprawę wie, że wybór odpowiedniego ubrania jest nie lada sztuką – w co się ubrać, aby się nie przegrzać, a jednocześnie nie zmarznąć? Porad na ten temat jest wiele, ale zawsze powtarza się jedna: najważniejsze, aby ubrać się „na cebulkę” ;) porada stara, jak świat, ale nawet w dobie najnowszych technologii ma swoje zastosowanie. Jedna porządna kurtka i koszulka to za mało, aby czuć się komfortowo, zobaczcie więc, co jeszcze może się przydać.

Poradnik zaczniemy od samego spodu, a więc od bielizny. Dlaczego tak ważne jest, aby założyć bieliznę termoaktywną, a nie zwykłą, bawełnianą koszulkę? Dobrej jakości bielizna termoaktywna zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci, natomiast okrycia wykonane ze „zwykłych” materiałów, powodują jej nagromadzenie, co w konsekwencji prowadzi do wychłodzenia organizmu. Bieliznę należy też właściwie dobrać – nie może być ani zbyt ciasna, ani luźna. Jeśli będzie dobrana nieodpowiednio, nie zapewni nam ochrony przed utratą ciepła.

Przykładowy zestaw „dla niej”:

Warstwa druga to warstwa docieplająca. Tutaj możemy zdecydować się na polar, bluzę ze stretchu, sweter czy softshellową kurtkę. Warto jednak pamiętać, że musi to być coś, co nie tylko zapewni ciepło, ale będzie także transportować wilgoć. Windstopper nie będzie zatem dobrym pomysłem. Jeśli ktoś dobrze zna swoje upodobania cieplne może zdecydować się na dwie warstwy środkowe – zawsze lepiej wziąć więcej rzeczy i nieść je w plecaku (oczywiście w rozsądnej ilości!) niż ryzykować wyziębienie.

Ostatnia warstwa to już kurtka – wiatro i wodoodporna. Im wyższe parametry kurtki, tym dla nas lepiej, ale jeśli nie decydujemy się na wędrówkę w ekstremalnych warunkach, wystarczą parametry określane jako średnie. Ważne też, aby kurtka miała kaptur, ściągacze, przydatne będą też wywietrzniki dodatkowo odprowadzające wilgoć oraz laminowane szwy. O wyborze kurtki i jej parametrach szerzej pisaliśmy tutaj.

Przykładowy zestaw „dla niego”:

Pozostały nam jeszcze spodnie – również jest ważne, aby pod nimi znalazła się dolna część bielizny termoaktywnej. Same spodnie także mają nam zapewnić utrzymanie właściwej temperatury oraz odprowadzać wilgoć. Ważne też, aby były wykonane z elastycznego materiału, aby nasze ruchy podczas wędrówki nie były skrępowane. Ich grubość zależy od warunków, w jakie się udajemy. Także i w tym przypadku dla bezpieczeństwa cieplnego do plecaka możemy spakować dodatkowe getry.

Kwestia doboru butów jest tematem na odrębny poradnik, ale warto też skupić się na skarpetach – nie mogą „gryźć”, muszą być dopasowane, dawać ciepło i odprowadzać wilgoć. Ważne, aby skarpeta była profilowana, dzięki czemu dobrze dopasuje się do nogi. W trasie mogą zdarzyć się różne przygody, dlatego zapasowa para skarpet przy nastawieniu na dłuższą wędrówkę jest obowiązkowa!

Mamy nadzieję, że razem z naszym poradnikiem jeszcze lepiej przygotujecie się do zimowych wędrówek – tych krótszych i dłuższych :)

Artykuł przygotowany we współpracy z Zalando.

Opublikowano 17 listopada 2015 przez admin
All Comments (0)
No Comments