Mapy turystyczne w aplikacji

Idealne skarpety narciarskie dla każdego

Skarpety narciarskie to jeden z tych niepozornych elementów garderoby, które decydują o naszym komforcie. Co sprawia, że mogą być one wygodne, bądź też nie? Na co zwrócić uwagę wybierając swój model?

idealne-skarpety-na-stok.jpg

Źle dobrane skarpety sieją spustoszenie

Co się dzieje, gdy wybieramy skarpety złej jakości, niedopasowane do naszych stóp? Zacznijmy od tego, że w krótkim czasie od pojawienia się na stoku możemy nabawić się sporego dyskomfortu, który przekształci się w męczące otarcia. Dodatkowo możemy spodziewać się, że nie będziemy ochronieni przed zimnem, co najwyżej możemy spodziewać się nadmiernej potliwości.

Skarpety narciarskie – jakie wybrać?

Skoro już wiemy, jak szkodliwy może być zakup nieodpowiednich skarpet to skupmy się na znalezieniu ideału. W końcu poszukiwanie skarpet na narty nie jest tak proste, jak kupno tych na co dzień. Przede wszystkim powierzmy zaufanie zawodowcom – profesjonalne sklepy sportowe posiadają szeroki asortyment odzieży, która przyda się niezależnie od warunków. Przykładowym sklepem oferującym tego typu odzież jest PMPro Shop.

Polecane skarpety narciarskie:

skarpety-narciarskie-rossignol-l3-jr-premium-wool.jpg

Skarpety narciarskie Rossignol L3 JR Premium Wool (źródło: pmproshop.pl)

skarpety-narciarskie-rossignol-l3-woolsilk.jpg

Skarpety narciarskie Rossignol L3 Wool&Silk (źródło: pmproshop.pl)

skarpety-narciarskie-x-socks-pro-soft.jpg

Skarpety narciarskie X-Socks Pro Soft (źródło: pmproshop.pl)

skarpety-narciarskie-x-socks-ski-pariot-wlochy.jpg

Skarpety narciarskie X-Socks Ski Pariot Włochy (źródło: pmproshop.pl)

Skarpety dedykowane całej rodzinie

W wielu sklepach znajdzie się skarpety w uniwersalnych fasonach, jednak lepiej jest wybrać modele, które dedykowane są konkretnym klientom. Wynika to z faktu, że mężczyźni, kobiety jak i dzieci, mają różną budowę stóp i powinno się tę specyfikację uwzględniać. W końcu podstawą jest odpowiednia ochrona przed urazami czy podrażnieniami. Dlatego w niektórych skarpetach zastosowano ochraniacze mieszczące się przy goleniach. Sprawdzają się one przy amortyzacji wstrząsów i otarć. Na podbiciu ochraniacz jest równie ważny – dzięki niemu nie nabawimy się pęcherzy po zjazdach, a na dodatek będzie to kolejna warstwa ochronna przed zimnem.

Więcej niż tabela rozmiarów

Dobór odpowiedniego rozmiaru skarpet jest oczywisty, jednak często zapominamy sprawdzić jaką tabelą rozmiarów posługuje się producent. Wprawdzie skarpety są rozciągliwe, jednak lepiej jest nie nadwyrężać ściągaczy, które utrzymują skarpety w miejscu w trakcie ruchu. Jeśli zafundujemy sobie nadmierny ucisk, musimy liczyć się ze sporą niewygodą.

Materiał wykonania

Materiały z najwyższej półki są w tym przypadku oczywistością. Najczęściej spotyka się bawełniane skarpety narciarskie, jednak można również nabyć modele z włókna z wełny merynosów. Co ważne, dobrze jest sięgnąć po skarpetki z elastycznymi wstawkami z lycry w miejscach takich jak ścięgna czy podbicie. Odpowiednia konstrukcja skarpet nie zaburzy naszego krążenia, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się zimnymi stopami. Coraz częściej spotykane są również skarpety z jonami srebra. Cieszą się one zainteresowaniem, gdyż mają działanie bakteriobójcze i pomagają w likwidacji nieprzyjemnego zapachu potu.

Ciekawa opcja dla zmarzluchów

Często po godzinach spędzonych na stoku, zaczyna doskwierać mróz. Producenci znaleźli na to sposób i oferują specjalne wkładki do butów z funkcją grzania.

Jak prać skarpety narciarskie?

W dużej mierze to od nas zależy, jak długo posłużą nam dane skarpety. Dlatego należy trzymać się instrukcji prania skarpet, która w dużej mierze zależy od materiałów, z których zostały wykonane. W przypadku postąpienia niezgodnie z wytycznymi, możemy się spodziewać, że nasze skarpety się rozciągną, skurczą lub sfilcują.

Opublikowano 2 marca 2018 przez traseo