Zawiercie - Siewierz - Zawiercie

Dodano 7 stycznia 2023 przez rysowanie
Zawiercie - Siewierz - Zawiercie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284496
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1565259
Pałacyk Szymańskiego w Zawierciu
Willę na kamiennym cokole wzniesiono w latach 1895-1910 z cegły. Prowadził do niej reprezentacyjny podjazd z trawnikiem po środku. Wokół budowli założono park w stylu angielskim, a płynącą nieopodal rzekę Młynówkę wykorzystano do zasilenia systemu ozdobnych, a zarazem użytkowych stawów. W otoczeniu znalazło się także pole do gry w krykieta, oranżerie i dom ogrodnika. Wojna oraz lata PRL przyniosły znaczne zaniedbania oraz rozbiórkę okazałej bramy wjazdowej. Obecnie w willi mają siedziby m.in. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna i Miejska Izba Muzealna w Zawierciu. W podziemiach znajduje się także restauracja.
1565260
kościół pw. św. Piotra i Pawła w Zawierciu
Murowany, neogotycki kościół wzniesiony został w latach 1896-1903 z czerwonej cegły na planie krzyża łacińskiego. Świątynia posiada pięć wież z dwiema najokazalszymi od frontu. Kościół jest trójnawowy, z transeptem. W głównym ołtarzu, wykonanym z marmuru, umieszczony jest obraz Chrystusa Miłosiernego. Przy schodach wejściowych do świątyni stoją dwie figury patronów - świętych Piotra i Pawła. W 2009 r. kościół podniesiony został do godności bazyliki mniejszej.
1565261
kościół pw. św. Mikołaja w Zawierciu - Kromłowie
Jest to najstarsza świątynia katolicka w mieście. Jest to kościół murowany, jednonawowy. Jego prezbiterium zakończone jest trójkątną apsydą. Świątynia powstała w XVI wieku, lecz tradycjami swymi sięga wieku XIV. Późniejsze przebudowy i przybudówki znacznie zmieniły jej bryłę. W latach 1552 – 1592 kościół za sprawą Bonerów został zamieniony na zbór ariański.
1565262
dwór w Bzowie
Dworek został wzniesiony w I poł. XIX w. Na jednej z belek widnieje 1738 r., co może sugerować, że pochodzi on z XVIII w. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie w 1914 r. Budynek jest parterowy, dwutraktowy z sienią na przestrzał w południowej, przerobionej części, wraz z bocznymi pomieszczeniami z dawnego salonu. Posiada typowe dla polskich dworków szlacheckich wejście, flankowane półkolumnami na postumentach. Dach dwuspadowy, obecnie pokryty blachą.
Obiekt niestety bardzo ucierpiał w czasie II wojnie światowej i obecnie, po odbudowie, jego architektura różni się zasadniczo od pierwotnej postaci. Dworek pełni obecnie funkcje mieszkalne, można go więc zobaczyć jedynie z zewnątrz.
1565263
ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu
Ruiny wspaniałego zamku Bonerów w Podzamczu są świetnie wkomponowane w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego (516 m n.p.m.). Początki tej warowni sięgają połowy XIV wieku i wiążą się z królem Kazimierzem Wielkim. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, niemal każdy jego fragment. Na dziedzińcu przez cały sezon organizowane są ciekawe imprezy plenerowe, ściągające tu prócz turystów, rycerzy i białogłowy.
1565264
pozostałości zespołu dworskiego w Rokitnie Szlacheckim
W Rokitnie Szlacheckim do naszych czasów zachowały się jedynie pozostałości zespołu pałacowo-parkowego. Początkowo znajdował się tu drewniany dworek Poleskich z końca XVIII w. otoczony starodrzewem. Budynek dworski nie zachował się do dzisiejszych czasów, gdyż został rozebrany w 1957 roku. Zachowały się natomiast fragmenty neogotyckiej rozbudowy z II potowy XIX wieku, na które składają się biblioteka i wieża oraz część zabudowań gospodarczych.
1565265
ruiny pałacu w Wysokiej
W Wysokiej zachowały się ruiny pałacu wybudowanego po 1791 r. Byt on piętrowy, murowany, potynkowany zwrócony elewacją frontową na wschód. Dwutraktowy, podpiwniczony pałac wzniesiono na planie prostokąta z izbami sklepionymi kolebkowo z lunetami. Budynek posiadał dach czterospadowy kryty dachówką. Później pałac wpadł w ręce zarówno Niemców, jak i Rosjan, a po 1989 roku przejęta go Spółdzielnia Rolnicza Przyszłość. To byt już początek końca pałacu i dzisiaj można mówić o jego ruinach
1565266
ruiny dworu w Ciągowicach
W zachodniej części wsi częściowo zachował się ruiny murowanego dworku szlacheckiego wzniesionego na przełomie XVIII i XIX wieku - na pewno istniał już w 1789 roku. Gmach zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Posiadał dwie kondygnacje przykryte czterospadowym , krytym blachą dachem. Fasada urozmaicona jest gankiem wspartym na czterech drewnianych kolumnach. Stan budynku nie jest niestety dobry, zarówno wnętrze jak i zewnętrze gmachu jest zrujnowane.
1565267
jeziorko w Lesie Porębskim
1565268
ruiny Zamku Biskupiego w Siewierzu
okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku biskupów krakowskich to główna atrakcja miejscowości. Początki warowni sięgają II połowy XIII wieku, kiedy to właścicielami byli książęta śląscy, obecnie zamek jest zabezpieczany, w sezonie dziedziniec i wieża zamkowa są bezpłatnie udostępniane dla turystów.
1565269
kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu
niezwykle cenny i ciekawy zabytek, jeden z najstarszych zabytków na Śląsku i w całej Polsce, porównywalny z rotundą Św. Mikołaja w Cieszynie. Siewierski kościół został wybudowany w I połowie XII wieku, w stylu romańskim, który rzadko już ogląda się w Polsce. Do XV wieku był kościołem parafialnym, później filialnym, a dziś stanowi kaplicę cmentarną. W latach 50-tych XX wieku został przebudowany, usunięto elementy XVIII-wieczne, dzięki czemu zyskał pierwotny wygląd.
1565270
kościół św. Barbary i Walentego w Siewierzu
dawny kościółek szpitalny, a dziś filia parafii Św. Macieja. Zachowało się w nim zabytkowe wyposażenie.
1565271
kościół św. Macieja w Siewierzu
Pierwsze informacje o istnieniu kościoła pod wezwaniem św. Macieja pochodzą z XV wieku. Był wtedy świątynią filialną, składającą się z murowanego prezbiterium i drewnianej nawy. W 1598 roku nawę drewnianą zastąpiono murowaną. Obecny kształt świątynia uzyskała w wyniku przebudowy z lat 1782-1784. W tym czasie przedłużono nawę świątyni, wzniesiono nową jednowieżową fasadę, zbudowano kruchtę, skarbiec i jedną kaplicę (od strony południowej). Z tych czasów pochodzi również brama główna w murze kościelnym od strony zachodniej. W wyniku tej przebudowy kościół otrzymał wygląd barokowo klasycystyczny.
1565272
pałac w Pińczycach
W pobliżu kościoła stoi zabytkowa, dwukondygnacyjna plebania - dawny pałac właścicieli Pińczyc. Niegdyś barokowy, pochodzący z wieku XVIII, został w XIX stuleciu przebudowany na potrzeby parafii. Niestety, zatracił wtedy swe cechy stylowe i nie prezentuje się dzisiaj zbyt atrakcyjnie. Może prowadzony właśnie remont pomoże odzyskać mu dawny blask?
1565273
kościół pw. św. Michała Archanioła w Pińczycach
Wybudowany w 1784 roku kościół wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Nawa jest szeroka, ale krótka. Od południa przylega do niej zamknięte półkoliście prezbiterium. Najbardziej reprezentacyjna jest elewacja frontowa ze smukłą wieżą zwieńczoną hełmem z latarnią. Zachował się wystrój i wyposażenie w stylach barokowym i rokokowym. Świątynię otacza kamienny mur, w którego narożnikach postawiono ciekawe, przykryte dachem namiotowym, nieduże baszty.
1565274
zabytkowy spichlerz w Będuszu
Na terenie byłego zespołu dworskiego Bauerertzów w Będuszu (obecnie dzielnica Myszkowa) między innymi znajduje się charakterystyczny spichlerz z ok. 1890 r. Jest to budynek murowany na rzucie litery L, dwukondygnacyjny z wysoka wieżą o czterech kondygnacjach. Dwie ostatnie kondygnacje są sześcioboczne. Wieża jest pokryta strzelistym daszkiem ze sterczynką.
1565275
kaplica pw. Narodzenia Pana Jezusa w Myszkowie - Mijaczowie
Kaplica w Mijaczowie jest skromnym obiektem z kamienia, powstałym jako kaplica dworska w majątku mijaczowskim. W XIX wieku dopuszczono do odprawiania w kaplicy nabożeństw. Kiedy w połowie tego stulecia rozbierano pałac, postanowiono pozostawić kaplicę. Od początku XX wieku mogli z niej korzystać mieszkańcy Myszkowa, a świątynia pełniła do 1924 roku rolę kościoła parafialnego. Kaplica jest kamienną budowlą, wzniesioną na planie prostokąta, przykrytą dwuspadowym dachem. We wnętrzu zobaczymy sklepienie kolebkowe z lunetami.
1565276
Pałacyk Schmelzera w Myszkowie
Pałacyk Augusta Schmelzera, znany także pod nazwą Pałacu Fabrykanta zbudowano pod koniec XIX wieku (chociaż na fasadzie głównej budynku umieszczono datę 1865). Jest to obiekt dwukondygnacyjny, postawiony na planie prostokąta. Całość zaprojektowano w duchu eklektycznym. Elewacje z czerwonej cegły są efektownie dekorowane jasnymi detalami architektonicznymi w postaci gzymsów czy opasek okiennych. W szczycie nad wejściem głównym znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca prządkę przy kołowrotku. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na duży witraż. Obecnie w pałacyku mieści się wytworna restauracja.
1565277
kościół NMP Różańcowej w Mrzygłodzie
Murowany kościół w Mrzygłodzie wybudowano w połowie XVII wieku, konsekracji odbyła się w 1662 roku. Świątynia była przebudowywana i restaurowana w XIX i XX wieku. Jej budynek jest orientowany, jednonawowy, z węższym, półkoliście zamkniętym prezbiterium. Po stronie zachodniej zbudowano wieżę na planie kwadratu, którą przykryto barokowym hełmem z latarnią. Na styku nawy z prezbiterium wzniesiono barokową sygnaturkę. Od strony północnej do ściany nawy przylega XVIII-wieczna kaplica Matki Bożej Różańcowej, zwieńczona kopułą z latarnią. Wnętrze jest głównie barokowe, z elementami rokoka.
1565278
ruiny pałacu we Włodowicach
We Włodowicach znajdują się ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669–1681 przez kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. W XVIII w. pałac należał do rodziny Męcińskich, którzy zmienili wystrój wnętrz, nadając im wygląd klasycystyczny. W XIX w. pałac przeszedł w ręce rodziny Poleskich. Hrabia Michał Poraj Poleski utworzył tu wyższą szkołę agronomiczną z laboratorium chemicznym, fizycznym i obszerną biblioteką. Najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku dokonano przebudowy, która nadała pałacowi cechy neogotyckie. Na skutek XX-wiecznych pożarów oraz wieloletnich zaniedbań pałac znajduje się w stanie ruiny.
1565279
kościół pw. św. Bartłomieja we Włodowicach
Murowany kościół wzniesiony został w latach 1701 - 1703. Zbudowana w stylu polskiego baroku świątynia konsekrowana została w 1708. Pod koniec XVIII w. kościół, który ucierpiał od uderzenia pioruna, wyremontowano. W latach 1898-1911 miała z kolei miejsce jego rozbudowa - do jednonawowej bryły dobudowano kaplicę, zakrystię z przedsionkiem, składzik oraz wieżę z kruchtą w przyziemiu. Wyposażenie kościoła zachowało w dużej części XVIII-wieczny charakter. Z tego czasu pochodzą m.in. trzy znajdujące się w nim ołtarze.
1565280
jeziorko w Borowym Polu
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 12 lipca 2017 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Podczas tej wycieczki start i koniec miał być w Zawierciu natomiast celem Siewierz. Ponieważ jednak Zawiercie i Siewierz dzieli tylko ok. 15 kilometrów, siadłem nad mapą w celu wyszukania ciekawych miejsc i obiektów w okolicy. Tym sposobem na trasie mojej wycieczki znalazły się obiekty doskonale znane jak ruiny zamków w Podzamczu i Siewierzu, kilka zabytkowych obiektów sakralnych, kilka pałaców, dworków albo ich ruin. Niestety, część z tych obiektów znajdowała się w kiepskim albo i nawet bardzo złym stanie i należą do nich pałace w Wysokiej i we Włodowicach czy dwory w Ciągowicach oraz Rokitnie Szlacheckim. Na szczęście los okazał się łaskawszy dla byłego pałacu w Pińczycach czy spichlerza w Będuszu, które doczekały się remontu. Wybierając obiekty, które chciałem zobaczyć wybrałem także drogi którymi mogłem do nich dotrzeć. Głównie były to mniej ruchliwe drogi, spore odcinki prowadziły jednak masywy leśne zwłaszcza te między Mrzygłodem a Włodowicami czy między Ciągowicami a Kuźnicą Sulikowską. Nie wiem jak dzisiaj wygląda sytuacja w tym drugim masywie – Lesie Porębskim, ale w 2017 r. pokonanie go wiązało się z problemami albowiem widniejąca na mapie ścieżka po prostu w rzeczywistości w lesie zanikała.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta