Zamki i warownie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Dodano 5 października 2010 przez Garmin
Zamki i warownie Jury Krakowsko-Częstochowskiej
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1021
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Motocykl
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 275 km
  • Przewyższenie: 240,81 m
  • Suma podejść: 2 083,18 m
  • Suma zejść: 2 065,87 m
  • Data: 13 kwietnia 2009
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków - Częstochowa
403
ZŁOTY POTOK
Atrakcją turystyczną Złotego Potoku jest: Pałac Raczyńskich, Dworek Krasińkich, kompleks parkowy, kościół Jana Chrzciciela, rezerwat Parkowe z malowniczymi ostańcami.
404
ZAWEK OGRODZIENIEC W PODZAMCZU
Ruiny zamku w Podzamczu to jedno z najbardziej imponujących Orlich Gniazd wśród zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Panuje na Górze Janowskiego (504 m. n.p.m.). Zbudowany z twardego wapienia był niezdobytą twierdzą piastowskich władców na Krakowie, a później kolejnych potężnych rodów.
405
ZAMEK W SMOLENIU
Mocno zrujnowany, ale posiadający swój urok zamek stoi się na wzniesieniu porośniętym lasem.Pierwotny zamek wznosił się tu już w XIII wieku. W ostatnich latach ruiny te zaliczone zostały do I grupy zabytków architektury.
406
ZAMEK W OLSZTYNIE
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony został z inicjatywy Kazimierza Wielkiegona miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w latach 1349-59.Zamek ten jest przykładem gotyckiej warowni zamkowej , w jej konstrukcję włączono wapienne ostańce a takze krasowe groty.
407
ZAMEK W MIROWIE
Zamek Mirowski został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku.Po potopie szweckim Orle gniazdo zostało opuszczone i popadło w ruinę.
408
ZAMEK W BOBOLICACH
Zamek wzniesiono za Kazimierza Wielkiego w XIV w. Prawdopodobnie wcześniej istniał tu drewniany zamek zbójecki. Legendy mówią też o siedzibie rycerza Bolesława Krzywoustego - Boboli. Przez ostatnie lata zamek został odbudowany. Będzie to miejsce obsługi turystycznej, z zrekonstruowanymi komnatami i muzeum.
409
SANKTUARIUM MARYJENE W LEŚNIOWIE
Zespół klasztorny OO. Paulinów jest położony koło źródła Leśniówki. Najstarsza część ma charakter gotycko-renesansowy i pochodzi z 1559 r.
410
REZERWAT GÓRY ZBORÓW
Można tutaj podziwiać wspaniałe ostańce, jedne z najładniejszych na Jurze.
411
PRZEŁOM WARTY - MSTÓW
Piękny przełom Warty z okazałą skałą wapienną. Brzeg rzeki zdobią rzeźbione w topolowym drewnie figury.
412
POCZĄTEK TRASY - KRAKÓW
413
BRAMA TWARDOWSKIEGO
Bardzo ciekawy ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę. Miejsce to związane jest z legendą.To tutaj Pan Twardowski uciekał kiedyś na kogucie przed diabłem.
1668
Jura_Krak_Częst_1.png
Piękny przełom Warty z okazałą skałą wapienną. Brzeg rzeki zdobią rzeźbione w topolowym drewnie figury.
1669
Jura_Krak_Częst_2.png
Złoty Potok - Pałac Raczyńskich
1670
Jura_Krak_Częst_3.png
Złoty Potok - Dworek Krasińskich
1671
Jura_Krak_Częst_4.png
Złoty Potok - Pałac Raczyńskich
1672
Jura_Krak_Częst_5.png
Brama Twardowskiego - Bardzo ciekawy ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę. Miejsce to związane jest z legendą. To tutaj Pan Twardowski uciekał kiedyś na kogucie przed diabłem.
1673
Jura_Krak_Częst_6.png
Ścięte głowy ;) Na drugim planie kościół p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika
1674
Jura_Krak_Częst_7.png
Zamek Mirowski został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku.Po potopie szweckim Orle gniazdo zostało opuszczone i popadło w ruinę.
1675
Jura_Krak_Częst_8.png
Zamek Mirowski został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku.Po potopie szweckim Orle gniazdo zostało opuszczone i popadło w ruinę.
1676
Jura_Krak_Częst_9.png
Ostaniec skalny obok zamku Mirowskiego.
1677
Jura_Krak_Częst_10.png
Zamek Bobolice wzniesiono za Kazimierza Wielkiego w XIV w. Prawdopodobnie wcześniej istniał tu drewniany zamek zbójecki. Legendy mówią też o siedzibie rycerza Bolesława Krzywoustego - Boboli. Przez ostatnie lata zamek został odbudowany. Będzie to miejsce obsługi turystycznej, z zrekonstruowanymi komnatami i muzeum.
Jednodniowa wycieczka motocyklowa prowadząca po zamkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Średniowieczne warownie położone na skalistych wzniesieniach, podobnie jak gniazda orłów to jedna z największych atrakcji tych terenów. Oprócz „Orlich Gniazd” na naszej trasie znajdują się też inne zabytki architektury: pałace, dwory, klasztory, czy stare kościoły. Te tereny to nie tylko prawdziwa lekcja historii ale i przyrody. Cały ten obszar został zbudowany na podłożu skał wapiennych. Podczas wycieczki odkrywamy niepowtarzalny urok Jury. Mijamy piękny zróżnicowany krajobraz z malowniczymi wąwozami, ostańcami i skalistymi wzgórzami. Wyruszamy z Krakowa. Kierujemy się przez Olkusz do Podzamcza. Od zwiedzenia monumentalnych ruin zamku „Ogrodzieniec” rozpoczynamy naszą dzisiejszą przygodę z warowniami Jury. Ufundowany przez Kazimierza Wielkiego (jak większość zamków na tym terenie), przekształcony za sprawą Seweryna Bonera w XVI wieku we wspaniałą rezydencję, niestety zniszczony podczas Szwedzkiego Potopu nadal, nawet w ruinie robi duże wrażenie. To jedno z najbardziej imponujących „Orlich Gniazd”. Leży na najwyższym wzniesieniu wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (504 m n.p.m.) Z Podzamcza jedziemy do Leśniowa, obecnie jest to już dzielnica Żarek. Tutaj zwiedzamy zespół klasztorny oo. Paulinów. W otaczającym klasztor parku rosną piękne, zabytkowe lipy. Wyjeżdżamy z Leśniowa, dojeżdżamy do rezerwatu Ostrężnik. Opuszczamy to urokliwe miejsce i udajemy się do Olsztyna. Nad miejscowością górują ruiny XIV wiecznego zamku. Najbardziej podczas zwiedzania spodobała mi się 35-metrowa baszta. To najbardziej okazała część ruin. W latach świetności warowni była więzieniem dla skazanych na śmierć głodową. Potop Szwedzki był genezą popadania zamku w ruinę. To malownicze wzgórze. Niestety ruiny są tylko niewielką częścią jaka pozostała po wspaniałym zamczysku. Następnym etapem naszej wycieczki, jest piękny przełom warty. Z tego miejsca rozpoczynamy nasz powrót do Krakowa. Wracamy przez Janów. Kilometr dalej znajduje się Złoty Potok. Tutaj warto odwiedzić zespół pałacowo-parkowy. Na jego terenie zobaczmy: Dworek Krasińskich z XIX wieku i Pałac Raczyńskich z 1856 r. Polecam spacer po parku pałacowym - z wieloma starymi drzewami i stawem Irydion przez który przepływa Wiercica. Następne ruiny na naszej trasie znajdują się w Bobolicach i Mirowie. Oba zamki zostały zniszczone przez wojska szwedzkie. Bobolice zostały odbudowane. Legenda głosi, że obydwie warownie łączy podziemny tunel a ich władcami byli kiedyś bracia. W drodze do Krakowa możemy jeszcze odwiedzić rezerwat „Góry Zborów”, a także zamek w Smoleniu. Na więcej atrakcji jednego z najpiękniejszych zakątków w Polsce – Jury Krakowsko-Częstochowskiej – w ciągu jednego dnia na pewno nie wystarczy nam już czasu…

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami. Mapa...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Wasza ocena: 4.6 (27 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
30 maja 2013 boulinek11 napisał:
Swietny opis. Takich tras brakuje na tej stronie, ktos kto z pasja opisze najciekawsze punkty w swojej okolicy, lub na swojej trasie.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.