Z Rabki do Lubnia przez Luboń Wielki i Szczebel (odcinek G.S.B.W.).

Dodano 3 stycznia 2020 przez plik GPX
Z Rabki do Lubnia przez Luboń Wielki i Szczebel (odcinek G.S.B.W.).
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163881
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.5
  • Dystans: 18,2 km
  • Czas trwania: 5 h 45 min
  • Średnia prędkość: 3,16 km/h
  • Przewyższenie: 679,98 m
  • Suma podejść: 1 297,46 m
  • Suma zejść: 1 512,16 m
  • Data: 27 listopada 2019
  • Lokalizacja: Rabka-Zdrój
927426
Królewska Góra 588 m n.p.m.
Idąc niebieskim szlakiem z Rabki Zdr. w kierunku Lubonia Wielkiego wschodnim zboczem mijamy sam szczyt Królewskiej Góry zwanej inaczej Polczakówką. Przy szczycie wznosi się wieża widokowa o wysokości ponad 25 m. Rozpościerają się z niej widoki na Gorce, Beskid Wyspowy, Babią Górę i Tatry. Zastanawiałem się, dlaczego wieża nie powstała na sąsiednim Grzebieniu (677m n.p.m.). Jest wyższy i bardziej odkryty. Na zachodnim stoku Królewskiej Góry znajduje się wyciąg narciarski „Polczakówka". Choć wzniesienie administracyjnie należy do Gorców, prowadzenie szlaku turystycznego omija wierzchołek jak w wielu przypadkach szczytów Beskidu Wyspowego. Idąc w gorszych warunkach pogodowych, szczyt z wieżą można przegapić, tym bardziej że na szlaku brakuje informacji lub szlakowskazu o dojściu do wieży.
927427
Niebieskim szlakiem.
Schodząc zboczem Królewskiej Góry słońce oświetlało niebieski szlak.
927428
Raba.
To właśnie nad Rabą zakładano w przeszłości pierwsze wsie i miasteczka, sama zaś rzeka pełniła ważną funkcję komunikacyjną. Dzisiaj większość miejscowości leżących nad Rabą ma charakter wsi letniskowych, z których w okoliczne pasma górskie prowadzą liczne szlaki turystyczne. Raba zaczyna swój bieg na terenie Gorców. Jej źródła znajdują się na Przełęczy Sieniawskiej, która rozdziela Beskid Orawsko-Podhalański od Gorców.
927429
Rabka Zaryte.
Poniżej przy drodze krajowej 28 zmieniłem kolor szlaku z niebieskiego na żółty, zgodnie z przebiegiem znakowania Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego Beskidzkie Wyspy. Autor z pewnością wziął pod uwagę atrakcyjność żółtego szlaku na Luboń Wielki. Zasadniczo miał rację. Perć Borkowskiego to najładniejsze podejście na Luboń Wielki.
927430
Perć Borkowskiego.
Perć Borkowskiego przebiega przez rezerwat Luboń Wielki. Swoją nazwę zawdzięcza budowniczemu i wieloletniemu gospodarzowi schroniska PTTK na Luboniu Wielkim oraz zasłużonemu działaczowi turystyki, Stanisławowi Dunin-Borkowskiemu. Więcej fotek i informacji dotyczących perci można zobaczyć na innych moich trasach na Luboń Wielki.
927431
Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)
Luboń Wielki jest jednym z najwybitniejszych szczytów Beskidu Wyspowego. Jest bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny z daleka poprzez wybudowaną na jego szczycie radiowo-telewizyjną stację nadawczą. Obok stacji wznosi się również charakterystyczne schronisko PTTK, które niestety zasłaniają porastające coraz wyższe drzewa. Widoczne jest z okolic przełęczy Glisne oraz zboczy sąsiedniego Szczebla.
927432
Widok z Lubonia Wielkiego.
Taki właśnie widok rozpościera się z tarasu przed schroniskiem PTTK na Luboniu Wielkim. Na zdjęciu kolejny cel tej wędrówki, czyli Szczebel (977 m n.p.m.)
927433
Przełęcz Glisne
Dalsza trasa z Lubonia Wielkiego przez Beskidzkie Wyspy przebiega czerwonym szlakiem do Przełęczy Glisne. Ten czerwony szlak to Mały Szlak Beskidzki, a raczej jego koniec lub początek, zależy jak komu wygodniej go pokonać. W każdym razie czerwona kropka widnieje na słupku przed schroniskiem PTTK na Luboniu Wielkim. Zejście z Lubonia do przełęczy tym odcinkiem jest krótkie, zajmuje około 30 minut, ale bardzo strome. Sam nie wiem co lepsze...wychodzić czy schodzić??? Ja chyba wybieram zejście. Wyjście kończące przykładowo Mały Szlak Beskidzki może być wyrazistą kropką nad „i” na zakończenie wyprawy.
927434
Przełęcz Glisne.
Przekraczając drogę główną z Tenczyna przez Glisne do Mszany opuściłem czerwony szlak, który skręcił w prawo wzdłuż głównej drogi, a na ogrodzeniu pojawił się kolejny zielony. Szlak ten biegnie z Nowego Targu na Szczebel przez Czoło Turbacza. Szlakowskaz wskazuje tu 1 godzinę do wejścia na szczyt Szczebla.
927435
Mała Góra (883 m n.p.m.)
Po drodze z Przełęczy Glisne na Szczebel mijałem jeszcze jedno wzniesienie, Mała Góra.
927436
Szczebel (976 m n.p.m.)
Zielony szlak dobiega końca. Na fotce wierzchołek Szczebla (inaczej Strzebla). Z nazwą wiąże się wiele niejasności. Wywodzi się ze strzelistego charakteru samej góry i jej trudnego podejścia lub od nazwy ryby, strzebli potokowej, która licznie występowała w okolicznych potokach. Niektóre źródła mówią, że szczyt jeszcze wcześniej nazywał się: Strebl. Jest wiele źródeł dotyczących samej nazwy góry. Jak widać na fotografii, na szczycie dumnie łopocze biało-czerwona flaga, widoczny jest również ołtarz polowy oraz wielki kamień pod zadaszeniem jako pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, który to miejsce odwiedził dwukrotnie. Ze szczytu widok częściowo na północ, centralnie na północny-wschód. Resztę widoków zasłaniają drzewa.
927437
Szczebel (976 m n.p.m.)
Szczebel nie jest łatwym szczytem do zdobycia. Jednym z najtrudniejszych podejść w Beskidzie Wyspowym jet właśnie czarny szlak na Szczebel prowadzący z Lubnia. Ja tym razem pokonuję go w przeciwnym kierunku, do Lubnia. Na szczycie znajdziemy miejsce na ognisko, biwak oraz ławeczki ze stołami. Jest to szczyt licznie odwiedzany przez turystów, jak również miejscowych. Tak twierdzą liczne źródła. Ja byłem tu dwukrotnie i nie spotkałem żywej duszy. Być może szczyt ma więcej zwolenników w weekendy.
927438
Widok ze Szczebla.
Widok ze Szczebla roztacza się na kierunek północny, północno-wschodni i wschodni. Tu zobaczymy charakterystyczne Beskidzkie Wyspy. Odosobnione szczyty poprzecinane dolinami. Od masywu Lubomira i Łysiny przez Ciecień, Wierzbanowską Górę, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Ćwilin aż po zbocza Mogielicy.
927439
Pod Szczeblem.
Pod szczytem Szczebla znajduje się punkt widokowy. Z wyrębu wykorzystywanego przez paralotniarzy, rozciąga się widok na wschód, ku dolinie Raby oraz szczytom Beskidu Wyspowego. Widać stąd Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin oraz fragmenty masywu Mogielicy.
927440
Zimna Dziura.
Jedną z ciekawszych jaskiń znajdujących się w Beskidzie Wyspowym jest Zimna Dziura, nazywana też Grotą Lodową, umiejscowiona w północnym stoku Małego Szczebla. Jaskinia znajduje się na wysokości 655 m n. p. m., a jej wymiary nie są zbyt imponujące, bo posiada zaledwie 25 m długości i 5 m głębokości. Trójkątny otwór sprowadza do niewielkiej sali, z której ciągną się dwa niskie korytarze. Dolny z nich stanowi przejście do niewielkiej sali, do której w czasie roztopów spływa woda o temperaturze bliskiej 0 St.C. Woda w tym miejscu ponownie zamarza, tworząc lodową pokrywę. To unikatowe zjawisko utrzymuje się do lata, a niekiedy dłużej. Jaskinia została opisana przez S. Leszczyckiego w 1931 r., on też wyjaśnił mechanizm tworzenia się lodowej pokrywy. Z jaskinią związane są lokalne legendy.
… „W tej stronie pasła bydło dziewczyna z osiedla Od Chowańca w Kasince. Zauważyła, że od stada często oddzielał się byk i uciekał do jaskini. Za radą ojca uwiązała mu do ogona nitkę, a trzymając kłębek w dłoni, dostała się do wnętrza. Ujrzała tam swojego byka wylizującego sól z wielkiego koryta. Jakieś osoby pozwoliły jej nagarnąć do podołka pieniędzy z innego koryta, ale tylko raz i zaraz potem szybko odejść bez oglądania się. Dziewczyna przekroczyła próg i oglądnęła się. W tym momencie urwało jej piętę, a zabrany skarb przepadł. Wyszła na światło dzienne kaleką, a byk nie wrócił już nigdy...”
927441
Zejście czarnym szlakiem.
Schodząc czarnym szlakiem w kierunku Lubnia, szlak biegnie skrajem lasu i dzięki temu możemy rzucić okiem na Kiczorę (725 m n.p.m.).
927442
Lubień.
Duża wieś gminna położona w dolinach Raby i Lubieńki, pomiędzy masywami Kiczory, Szczebla i Zębolowej. Kościół w Lubniu widoczny na zdjęciu jest pierwszym konsekrowanym przez metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę (1960 r.). Tu kończę wędrówkę. Lubień jest dobrze skomunikowany. Jeśli chcemy dojechać tu publiczną komunikacją to żaden problem. Z i do Krakowa, Szczawnicy, Mszany, Rabki czy Zakopanego kursują tu busy. Obok kościoła jest również parking, gdzie można pozostawić samochód. Kilka razy przechodziłem przez Lubień i za każdym razem największym problemem było potwierdzenie książeczki GOT. Bardzo nieufnie patrzą Panie w sklepie, kiedy proszę o wbicie pieczątki do książeczki. Zwykle odpowiedź brzmi: „niestety nie mam pieczątki". W innych miejscowościach najczęściej pomaga krótka rozmowa, w jakim celu to robię. Jak już nic nie pomaga kupuję snickersa i proszę o fakturę :) W tym przypadku trzeba się liczyć z gwałtownym wzrostem ciśnienia Pani ekspedientki. Lubień uważa się za miejscowość turystyczną, więc przypuszczam, iż nie jestem odosobnionym przypadkiem. Władze powinny zadbać o turystów i tym samym poinformować właścicieli sklepów czy innych miejsc usługowych o takich przypadkach. Wiemy że są inne formy potwierdzenia tras, ale pieczątka zawsze była najprostszą formą, a dla dzieci taka książeczka stawała się szczególną pamiątką.
Kolejny odcinek Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego Beskidzkie Wyspy. Tym razem postanowiłem w jednej wycieczce zmieścić pięć szczytów: Królewska Góra (588 m n.p.m.), Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), Mała Góra (883 m n.p.m.), Szczebel (976 m n.p.m.) i Mały Szczebel (770 m n.p.m.). Choć Królewska Góra administracyjnie należy do Gorców, lekko przymykam oko, ponieważ oficjalna mapka Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego Beskidzkie Wyspy zawiera ten odcinek, trudno powiedzieć czemu... Więc logistycznie auto zostawiłem w Lubniu, czyli na końcu trasy. Do Rabki-Zdroju bez problemu dojechałem busem. Wysiadłem na II Dworcu busów przy ul. Jana Pawła i udałem się wzdłuż tej ulicy na wschód. Po przejściu około 100m trafiłem na niebieski szlak skręcający w lewo, ulicą T. Kościuszki. Szlak wspina się w górę między zabudowaniami, po czym przed budynkiem Zespołu Szkół skręca w prawo i odtąd, skrajem lasu i łąkami zmierza w okolice Królewskiej Góry. Pod szczytem w rejonie wieży widokowej pasło się jeszcze duże stado owiec, co o tej porze roku jest rzadkością. Nie przepychałem się więc na wieżę, tylko poszedłem dalej. Zszedłem w Rabce-Zaryte w okolicy starego peronu kolejowego i drewnianego kościółka. Przeciąłem drogę ze Skomielnej do Mszany i zmieniłem kolor szlaku na żółty zgodnie z mapą GSBW BW. To najładniejszy szlak na Luboń Wielki wiodący Percią Borkowskiego i jego dużym gołoborzem wśród złomowiska luźnych skał i obok pionowego urwiska. Przy schronisku na szczycie Lubonia Wielkiego pusto...tylko gospodarz walczy z piłą spalinową, przygotowując opał na zimę. Postanowiłem nie przeszkadzać, przybiłem tylko pieczątkę, zamieniłem kilka zdań na temat zejścia do Glisnego i wyjścia na Szczebel. Gospodarz mnie pocieszył twierdząc, że przy dobrych wiatrach na szczycie Szczebla powinienem być za 1,5 h. Patrząc z tarasu przed schroniskiem na Szczebel, nie wyglądało to tak kolorowo. Poszedłem dalej, tym razem schodziłem do Przełęczy Glisne czerwonym odcinkiem szlaku. To Mały Szlak Beskidzki. Zejście naprawdę strome, ale jak powiedział gospodarz schroniska w 30 min byłem przy skrzyżowaniu na Przełęczy Glisne. Tabliczka wskazywała 1 h na Szczebel, więc z rozpędu tym razem już zielonym szlakiem wspinałem się w górę. Za plecami super widok na Luboń W. i o dziwo nareszcie widać z tej strony schronisko pod tą przytłaczającą wieżą tv. Kolejny szczyt po drodze to Mała Góra. Tabliczka znajduje się tuż przy szlaku. Następny to już Szczebel z łopoczącą na wietrze biało-czerwoną flagą. Opis szczytu zawarłem pod zdjęciami. Tu zrobiłem dłuższy postój na kawę i kanapkę. Czytając wcześniej, że to często odwiedzany szczyt niestety byłem na nim sam. Zostało zejście do Lubnia przez ostatni szczyt w tym dniu, Mały Szczebel. Ze szczytu Szczebla prowadzi do Lubnia czarny szlak. Pokonując go od drugiej strony to podobno najtrudniejsze podejście w Beskidzie Wyspowym. Schodząc, mijamy tuż pod szczytem kolejne miejsce widokowe, stworzone przez paralotniarzy. Szczyt Małego Szczebla minąłem sam nie wiem kiedy, tabliczki nie było. Moją uwagę zwróciła wielka dziura w ziemi tuż przy szlaku. Szybko się okazało, to jaskinia, Zimna Dziura. Szlak biegł cały czas lasem, bez widoków. Do Lubnia zszedłem tuż przed zmrokiem. Do centrum od wyjścia z lasu jest około 1,5 km asfaltową drogą. Cała trasa ma ponad 18 km i oceniam ją jako średnią technicznie. Ze względu na znaczną różnicę wzniesień warto zarezerwować sobie cały dzień. Jest gdzie odpocząć, jest schronisko więc nie ma potrzeby ścigać się z czasem. Całość dobrze znakowana.
Polecam i życzę owocnej wędrówki :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.