Z Babią Górą nad głową. Trasa 36 narowery

Dodano 14 października 2020 przez plik GPX
Z Babią Górą nad głową. Trasa 36 narowery
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

191255
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.7
  • Dystans: 43,7 km
  • Przewyższenie: 335,55 m
  • Suma podejść: 780,42 m
  • Suma zejść: 779,2 m
1085633
IMG_20190825_063818
Bogata w piękne widoki trasa, z kilkoma podjazdami i licznymi widokami na Babią Górą, wiedzie przez historyczny region Orawy. Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Jabłonki (parking obok banku i przestanku PKS). Po przejechaniu 600 m na południe, skręcamy w prawo za remizą w kierunku Lipnicy Wielkiej. Do skrzyżowania we wsi dojeżdżamy po 4 km. Skręcamy w prawo i po chwili przejeżdżamy obok dzwonnicy loretańskiej (1). Czeka nas długi, ale niezbyt forsowny podjazd do podnóży Babiej Góry. Jedziemy kilka km przez Lipnicę Wielką (w centrum zabytkowy kościół (2)). Po 2 km za kościołem skręcamy w prawo w asfaltową drogę przy dużym budynku szkoły i jedziemy pod górę do Kiczor, gdzie po dojechaniu do zielonego pieszego szlaku skręcamy w lewo (przy budynku remizy). Przed nami szeroka panorama Babiej Góry. Jedziemy prawie 4 km (początkowo w odkrytym terenie, a później przez las) do skrzyżowania z drogą asfaltową. Skręcamy w prawo i pokonujemy kilku kilometrowy odcinek przez las, częściowo przez teren Babiogórskiego Parku Narodowego (3). Docieramy do drogi wojewódzkiej, skręcamy w nią w prawo i po chwili jesteśmy przed skansenem w Zubrzycy Górnej (4). Jedziemy kilka km z górki przez wieś. Po ok. 500 m za remizą w Zubrzycy Dolnej skręcamy w lewo w widokową drogę do Podwilka. We wsi na skrzyżowaniu lokalnych dróg asfaltowych jedziemy w lewo, na drodze krajowej w prawo i dojeżdżamy po 3,5 km do kościoła w Orawce (5). Kierujemy się wąskim asfaltem pod górę (naprzeciwko przykościelnego parkingu) i po ok. 2,5 km skręcamy ostro w prawo. Jeszcze kilka zjazdów i podjazdów i wjeżdżamy do Jabłonki obok górującego nad okolicą murowanego kościoła (6). Na głównej drodze skręcamy w lewo i dojeżdżamy do parkingu, gdzie kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Dzwonnice loretańskie na Orawie (1) – częsty element beskidzkiego krajobrazu. Wg wierzeń górali dźwięk dzwonka loretańskiego służył do odpędzania złych demonów, zwanych płanetnikami, które nawiedzały ich domy w czasie zbliżających się burz. Dzwonnice były wyłącznie drewniane, konstrukcji słupowej, a te lepiej zachowane pokryte są gontem.
Kościół w Lipnicy Wielkiej (2) – wzniesiony w 1769 r. w stylu późnobarokowym. Legenda głosi, iż wybudowano go za zbójnickie dukaty w miejscu szubienicy i śmierci orawskiego zbójnika Białonia.
Babiogórski Park Narodowy (3) – utworzony w 1954 r. celem ochrony klasycznie wykształconego układu pięter roślinnych, zespołu roślinności naskalnej i endemitów takich jak: okrzyn jeleni, rogownica alpejska, tocja alpejska. Przy siedzibie dyrekcji BgPN w Zawoi Barańcowej funcjonuje Ośrodek Edukacyjny.
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej (4) – skansen prezentujący typową XVII i XVIII-wieczną zabudowę wsi orawskiej. Oprócz domów i budynków gospodarczych, znajdują się tu także: warsztaty rzemieślnicze, dzwonnica, szkoła, karczma oraz cenny zabytek – dwór Moniaków z XVIII w. Więcej informacji: tel. 18 285 27 09, www.orawa.eu.
Drewniany kościół w Orawce (5) – cenny zabytek drewnianej architektury sakralnej, o wybitnych walorach artystycznych. Wybudowany w latach 1650-55. Przy kościele murowana kaplica Matki Bożej Bolesnej z 1728 r. Dach i ściany kościoła kryte gontem. Wnętrze świątyni zdobi piękna polichromia.
Kościół w Jabłonce (6) – wzniesiony w 1817 r., w stylu klasycystycznym. Wyposażenie wnętrza XIX-wieczne i współczesne.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa36 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Beskid Żywiecki część wschodnia
Beskid Żywiecki część wschodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne,...

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta