Z Aktywnymi+ po kołtunową wodę - wyprawa w świat wierzeń i ludowych tradycji

Dodano 15 stycznia 2021 przez rysowanie
Z Aktywnymi+ po kołtunową wodę - wyprawa w świat wierzeń i ludowych tradycji
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

199081
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 22,8 km
  • Przewyższenie: 30,77 m
  • Suma podejść: 52,23 m
  • Suma zejść: 54,05 m
  • Lokalizacja: Chełmek-Libiąż-Chrzanów
1123619
Kołtunowa Woda
Miejsce po bijącym przed laty źródle. Okoliczna ludność wierzyła, że woda ma właściwości uzdrawiające i skutecznie leczy przypadłość plica polonica, czyli kołtun. Ta dokuczliwa, powstała z braku higieny, choroba była bardzo powszechna w dawnej Polsce.
1126242
Stawy w Chełmku
1126243
Stawy w Chełmku.
1126299
Kładka na Przemszy
Piesza kładka została zbudowana w okresie powojennym w miejscu zburzonego w 1939 roku żelaznego mostu.
1126300
Ujście Przemszy - szlak dawnych galarów.
Symboliczne miejsce przypominające o flisackich tradycjach gminy. Dogodne miejsce do wodowania kajaków i trasa spacerowa Doliną Przemszy.
1126301
Leśna Góra
Wzgórze z bukowym starodrzewiem.
Na szczycie zachowane fundamenty niemieckiej wieży obserwacyjnej z okresu II wojny światowej.
1126302
Leśna droga.
1126303
Stawy Groble, Libiąż.
1126306
Kanał Matylda.
Kanał Matylda jest uregulowanym na całej długości (ok. 9 km) potokiem Śmidra będący lewobrzeżnym dopływem Przemszy. Regulacja wykonana w 1926 r. poprzedziła odwodnienie kopalni Matylda. W obawie przed powodzią koryto rzeki odpowiednio wyprofilowano, a jego przekrój dostosowano do pomieszczenia przepływu zwiększonego zrzutem wody z kopalni.
1128288
Dom Ludowy w Chelmku
Dom Ludowy jest filią MOKSiR w Chełmku. Jest miejscem spotkań,
animacji artystycznych, siedzibą KGW, zespołu śpiewaczego "Chełmkowianki" i Aktywnych+, związku emerytów i rencistów.
1128289
Wiata rekreacyjna przy Domu Ludowym.
Miejsce do odpoczynku i plenerowych spotkań przy ognisku.
1128290
Dom z lat trzydziestych XX wieku.
1128291
Dawna komora celna
Budynek w którym mieściła się austriacka komora celna na granicy z Prusami. Granicę państw stanowiła rzeka Przemsza.
1128292
Nurt Przemszy
Rzeka w przeszłości była bardzo ważnym szlakiem transportowym. Cena tego było jej ogromne zanieczyszczenie. Dziś poprawia się stan wód a Przemsza staje się szlakiem kajakowym.
1128293
Chełmek, Stare Miasto.DSC_0211
1128294
Stodoła.
Jedna z ostatnich tradycyjnych stodół w okolicy. Tuż za nią roztaczają się nadbrzeżne łąki.
1128308
Kapliczka
Kapliczka wykonana przez Mieczysława Matyję.
Artysta amator należy do nestorów chełmeckiego środowiska plastycznego i jest współtwórcą Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.
1128309
Widok na chełmeckie Stawy.
Stawy rybne w Dolinie Przemszy zostały zagospodarowane już w średniowieczu. W czasach działalności fabryki obuwia, zasilały zakład w wodę przemysłową. Obecnie kompleks stawów jest miejscem spacerów i rekreacji.
1128310
Kompleks stawów rybnych.
1128311
Kompleks stawów rybnych.
1128312
Zabudowania z lat trzydziestych XX wieku.
1128313
Droga w kierunku stawów.
1128314
Kapliczka kolejowa
Drewniana kapliczka upamiętnia miejsce w którym w sobotę 9 maja 1964 roku o godz. 23.50 wydarzyła się katastrofa kolejowa. Tragiczną śmierć poniosło trzynaście osób a rany odniosło piętnaście osób, podróżujących pociągiem relacji Trzebinia – Oświęcim.

Nieznany fundator kapliczki prosi o modlitwę w intencji zmarłych i pamięć o tragicznym wydarzeniu.
Kapliczka została odnowiona przez a historia przywrócona pamięci przez MOKSiR w Chełmku.
1128345
Widok na trasę kolejową
1128347
Leśna droga
1128348
Leśna droga
1128349
Kanał Matylda.
AddThis Sharing Buttons
Share to FacebookShare to Twitter
Kanał Matylda jest uregulowanym na całej długości (ok. 9 km) potokiem Śmidra będący lewobrzeżnym dopływem Przemszy. Regulacja wykonana w 1926 r. poprzedziła odwodnienie kopalni Matylda. W obawie przed powodzią koryto rzeki odpowiednio wyprofilowano, a jego przekrój dostosowano do pomieszczenia przepływu zwiększonego zrzutem wody z kopalni.
1128374
Leśna droga
1128375
Wzgórze Skała
Dominujące w chełmeckim krajobrazie wzgórze Skała (295 m n.p.m.) wznosi się na równoleżnikowym paśmie wzgórz ciągnących się wzdłuż doliny Wisły. Z wierzchołka Skały roztacza się widok na pasma Karpat. Kotlinę Oświęcimską i Wyżynę Śląsko – Krakowską. Wyrobiska dawnych kamieniołomów uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych stanowisk geologicznych, umożliwiających prowadzenie studiów porównawczych nad powstaniem osadów środkowego triasu (wapienia muszlowego). Należą do 175 obiektów na polskiej liście GEOSITES. Projekt GEOSITES zainicjowały Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) i UNESCO. Jego celem jest ustalenie listy obiektów reprezentacyjnych dla dziedzictwa geologicznego Ziemi. Wzgórze jest również miejscem pamięci.
1128376
Ujście Przemszy - szlak dawnych galarów.
Miejsce upamiętniające flisackie tradycje Chełmka i okolic. Dogodny punkt do wodowania kajaków oraz postojów w trakcie spływów.
Rowerową wycieczkę rozpoczynamy i zakończymy w pobliżu pieszej kładki na rzece Przemszy w Chełmku przy ulicy Chrobrego. W miejscu obecnej przeprawy do 1939 roku wznosił się okazały żelazny most, a do 1918 roku istniała komora celna i przejście graniczne między Austrią i Prusami. Przed wyruszeniem na szlak warto nawiązać kontakt z MOKSiR w Chełmku. Dla liczniejszych grup rowerzystów istnieje możliwość zorganizowania przejazdu z przewodnikiem oraz zakończenia wypadu w usytuowanym obok dawnego przejścia granicznego Domu Ludowym. Tu prężnie działają rękodzielnicy, Aktywni+ oraz zespół śpiewaczy Chełmkowianki. Ich opowieści, pieśni, gościnność, to wciąż żywa ludowa tradycja tych stron. Bliskość rzeki, rozległe bagna i lasy były matecznikami mitycznych stworzeń, utopców, strzyg, boginek i świcorzy. Ci ostatni potrafili zmylić i poplątać drogi nawet wytrawnym wędrowcom. W całej okolicy wierzono w wyjątkową, nadprzyrodzoną moc źródlanej wody, a miejsce skąd ją czerpano nosi nazwę Kołtunowa Woda. By trafić tam samodzielnie, przydatny będzie gps 50°07'18"N 19°17'06"E . Samodzielnych turystów ominą ciekawe i autentyczne relacje mieszkańców ale ekwiwalentem będą leśne krajobrazy oraz bogata fauna i flora okolic. Całkiem możliwe będzie spotkanie łosi, jeleni i saren. Po przejechaniu około kilometra docieramy do kompleksu Stawy. Historia ich powstania sięga średniowiecza, a w okresie okupacji były miejscem katorżniczej pracy więźniów podobozu Auschwitz-Birkenau. Obecnie malowniczy kompleks jest rajem dla wędkarzy, spacerowiczów i obserwatorów ptaków. Obok perkozów, kaczek, trzciniaków, prawdziwą gratką jest spotkanie remiza lub rybołowa. Dalej szutrowymi leśnymi traktami ruszamy
w stronę niestety już wyschłego źródła Kołtunowa Woda. Wywierzysko porasta w porze letniej łanem unikalnego i chronionego Skrzypu olbrzymiego. Następnie jedziemy w stronę leśnego kompleksu stawów Grobla. To miejsce o szczególnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych, zachwyca odwiedzających o każdej porze dnia i roku. Obok stawów przepływa Kanał Matylda, ta osobliwa budowla hydrotechniczna zastąpiła w 1926 roku płynący tu potok Śmidra. Kanał odprowadzał nadmiar wód z nieistniejącej już kopalni Matylda. Jadąc z biegiem wpadającej do Przemszy Matyldy, kierujemy się w stronę wzgórza Leśna Góra. Na szczycie wzniesienia (267 metrów n.p.m), cudem zachowały się okazałe, wiekowe buki oraz fundamenty niemieckiej wieży obserwacyjnej z okresu wojny i okupacji. Ze wzgórza kierujemy się w stronę dzielnicy Chełmka zwanej Młynami, następnie kończymy trasę pod Domem Ludowym przy ul. Chrobrego 77. Na pożegnanie warto udać się nad rzekę, by obejrzeć pozostałości żelaznego mostu, budynki komory celnej i zapoznać się z tablicą opisującą flisackie tradycje okolicy i szlak dawnych galarów.

Bogata sieć dróg szutrowych i ścieżek, pozwala na dowolną modyfikację szlaku.
Polecamy organizację wycieczki w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu
i rekreacji w Chełmku pl. Kilińskiego 3 tel. 601661771, mail moksir@chelmek.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta