XIV Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości

Dodano 25 października 2020 przez plik GPX
XIV Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

192139
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 113 km
  • Średnia prędkość: 20,35 km/h
  • Przewyższenie: 76,2 m
  • Suma podejść: 492,2 m
  • Suma zejść: 503 m
  • Data: 11 listopada 2020
  • Lokalizacja: Bydgoszcz - Powiat Bydgoski
1089982
Start. MPN 1 - Bydgoszcz, Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy
Nekropolia kryje zwłoki 1169 mieszkańców Bydgoszczy zamordowanych na terenie Byd goszczy (m.in. na Starym Rynku, w Dolinie Śmierci i w lasach podmiejskich). Zwłoki te ekshumowano w latach 1946­1948 i uroczyście pochowa no na cmentarzu. W punkcie centralnym nekropolii znajd uje się urna z prochami 100 Bydgoszczan rozstrzelanych w Otorowie w październiku 1939 r. Na cmentarzu pocho wano radców miejskich, kilkudziesięciu nauczycieli i księży rozstrzelanych w Dolinie Śmierci, przedstawicieli wolnych zawodów, rzemieślników i robotników oraz bydgoskie harcerki.
1089992
Start - Bydgoszcz, Pomnik Kazimierza Wielkiego
Pomnik króla Kazimierza Wielkiego postawiono w 660. rocznicę, na pamiątkę niezwykle ważnego wydarzenia dla miasta. 19 kwietnia 1346 roku Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie z rąk Kazimierza Wielkiego. Akt nadania praw osobiście odbierał jeden z niemieckich zasadźców Johann Kesselhuth w Brześciu Kujawskim. Nowa osada miała powstać na niezamieszkałej równinie położonej nieco na zachód od istniejącego już grodu. Kazimierz Wielki pragnął by nowe miasto nazywało się Królewiec jednakże nowa nazwa nie przyjęła się wśród mieszkańców. Bydgoszcz otrzymała od króla szereg przywilejów, w tym prawo prowadzenia handlu spławnego oraz prawo bicia monety. Rok później, czyli w roku 1347 król nakazał budowę zamku bydgoskiego tym samym czyniąc Bydgoszcz jednym z najbardziej strategicznych miejsc na mapach średniowiecznej Europy, zarówno pod względem militarnym jak i ekonomiczno­ handlowym.
Król w jednej dłoni trzyma akt nadania praw miejskich, a w drugiej berło. Pomnik wyrzeźbił artysta rzeźbiarz Mariusz Białecki.
1090005
MPN 2 - Brzoza, Pomnik Powstańców Wielkopolskich
Monument upamiętnia powstańców poległych w walkach o Brzozę w styczniu 1919 roku, kiedy to w wyniku bitwy z Niemcami zginęło tu dziewiętnastu młodych żołnierzy Pierwszego Pułku Grenadierów Kujawskich. Dwunastu poległych pochowano wówczas na wzgórzu Kozaka w Brzozie. Na zbiorowej mogile powstańczej 27 maja 1923 roku odsłonięto obelisk, a placyk u jego stóp w dwudziestoleciu międzywojennym był miejscem obchodów corocznych świąt kościelnych, państwowych, uroczystości patriotycznych i lokalnych. W 1940 roku na rozkaz władz hitlerowskich monument został zniszczony. Po zakończeniu II wojny światowej, w miejscu zniszczonego pomnika ustawiono drewniany krzyż, a we wrześniu 1964 roku odsłonięto obelisk wraz z tablicą pamiątkową. W takiej formie przetrwał do wiosny 2010 r. Odtworzony obecnie na podstawie przedwojennych zdjęć „nowy” pomnik składa się z dwóch kolumn ozdobionych głowicami z motywem rozety powstańczej i krzyżem z napisem „Naszym bohaterom poległym w Brzozie w styczniu 1919”. Na postumentach umieszczono figurę Chrystusa oraz leżącego, rannego powstańca. Na ścianie pomnika w jego dolnej części, po obu stronach znajdują się dwie tablice z nazwiskami poległych powstańców.
1090015
MPN 3 - Białe Błota, Pomnik Pamięci Ofiar Terroru Hitlerowskiego 1939-1945.
1090016
MPN 4 - Osówiec.
Pomnik – Miejsce Pamięci Narodowej. W lasach koło Osówca rozstrzelano w dniu 18.10.1939 r. kilku mieszkańców wsi Mochle i Osówiec. Ciała pomordowanych zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce Nowej.
1090017
MPN 5 - Krzyż w Tryszczynie.
Pomnik – Miejsce Pamięci Narodowej związane z rozstrzelaniem w pierwszych dwóch miesiącach II wojny światowej około 700 Polaków głównie mieszkańców Bydgoszczy w rowach strzelniczych nad Brdą.
1090023
MPN 6 - Koronowo, Pomnik Chwały Oręża Polskiego.
Pomnik Chwały Oręża Polskiego ku czci zwycięskiej bitwy z Krzyżakami. Pomiędzy Wilczem a wsią Łąsko Wielkie miała miejsce 10 października 1410 r. słynna bitwa polsko­krzyżacka.
1090024
MPN 7 - Żołędowo, Mogiła Szczepana Basińskiego i Pomnik św.Jana Pawła II
Mogiła Szczepana Basińskiego – żołnierz Wojska Polskiego poległy w 1939 r. w miejscowości Zdroje.
1090036
MPN 8, Osielsko - Mogiła Władysława Kierońskiego
Osielsko - Mogiła Władysława Kierońskiego uczestnika Żołędowo MIASTO BYDGOSZCZ Pomnik w Lesie Gdańskim
Powstania Styczniowego 1862­1864.
1090037
MPN 9 - Bydgoszcz, Las Gdański
Miejsce Pamięci Narodowej związane z rozstrzelaniem urzędników bydgoskiego zarządu miejskiego, podstępnie zwabionych na rzekomą naradę, jak również licznych więźniów przywiezionych z siedziby Gestapo przy ul.Poniatowskiego. Ekshumacja przeprowadzona w Lesie Gdańskim we wrześniu 1947 roku doprowadziła do odnalezienia 84 ciał, po chowanych w trzech wspólnych mogiłach.
1090038
MPN 10 - Bydgoszcz ul. Powstańców Wielkopolskich. Tablica Pamiątkowa.
Miejsce Uświęcone Krwią Bohaterów, którzy oddali życie w walce z najeżdzcą hitlerowskim. W tym miejscu 5 sierpnia 1971 odkryto mogiło 21 Polaków, ofiar mordu hitlerowskiego w roku 1939.
1090079
MPN 11 - Bydgoszcz, Plac Wolności.
Pomnik Wolności
1090084
META. MPN 12 - Bydgoszcz, Stary Rynek.
Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej umieszczony na Starym Rynku w Bydgoszczy, ku czci Polaków zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy i regionie bydgoskim.
1090090
XIV Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości - 11.11.2020 - 111km
11 listopada 2020. 111km
XIV Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości
11 listopada 2020, dystans 111km
Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości. Pierwszy edycja odbyła się w roku 2007, w której wzięło udział 32 rowerzystów. W tym roku 2020 odbędzie się XIV edycja .
Dystans rajdu - jak zawsze 111km. Tradycyjnie w Miejscach Pamięci Narodowej położonych w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego zatrzymamy się i złożymy znicze pamięci, oddamy hołd poległym za naszą Ojczyznę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Brda - cz. południowa
Brda - cz. południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Brda przedstawia szlak kajakowy rzeką Brdą, od Tucholi do Bydgoszczy. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest...

Mapa Nadleśnictwo Żołędowo
Nadleśnictwo Żołędowo - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa ukazująca najciekawsze zakątki terenów bezpośrednio stykających się z Bydgoszczą. Swoim zasięgiem obejmuje obszar od Świekatowa na północy do bydgoskiego lotniska im. F. Chopina na południu, Równoleżnikowo rozciąga się zaś od wschodnich rogatek...

Mapa Bory Tucholskie
Bory Tucholskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Borów Tucholskich przedstawia jest obszar, który jest jednym z największych kompleksów sosnowych w Polsce. Rozciąga się on się w dorzeczu Brdy i Wdy oraz w obrębie Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Granice mapy wyznaczają: Wdzydze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.