WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamek w Morawicy, Wąwóz Zbrza, Dolina Aleksandrowicka

Dodano 30 marca 2014 przez plik GPX
WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamek w Morawicy, Wąwóz Zbrza, Dolina Aleksandrowicka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

37468
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.9
  • Dystans: 12,9 km
  • Czas trwania: 4 h 2 min
  • Średnia prędkość: 3,2 km/h
  • Przewyższenie: 135,06 m
  • Suma podejść: 305,71 m
  • Suma zejść: 306,19 m
  • Data: 30 marca 2014
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Polska, małopolskie, Morawica
226162
DSC_6430
Trasa: Morawica - Aleksandrowice - Wąwóz Zbrza - Kleszczów - Dolina Aleksandrowicka - Aleksandrowice - Morawica

Szlaki: początkowo bez szlaku, następnie czarnym do niebieskiego i za niebieskim do Kleszczowa, zejście do Doliny Aleksandrowickiej bez szlaku, czerwona ścieżka dydaktyczna do czarnego i powrót do Morawicy

Zamek, już w 1408 roku uważany był za bardzo stary, znajdował się na szczycie wzgórza dominującego nad okolicą, na miejscu dzisiejszego kościoła św. Bartłomieja oraz dzisiejszej plebanii i dzwonnicy. W średniowieczu należał do rodu Toporczyków (Toporów), pieczętujących się herbem Topór, protoplastów rodziny Tęczyńskich; Toporczykowie rezydowali tu już na przełomie XII i XIII wieku. Później zamek znajdował się w rękach Tęczyńskich i stanowił pierwotną siedzibę ich rodu.
Pośrodku zamku stała niewielka, drewniana kaplica zbudowana przed 1200 rokiem. Około 1408 roku kaplicę zamkową przekształcono w murowany kościół i wykorzystano do tego celu kamienie pochodzące z rozbiórki części zamku. W 1666 roku jedną z partii zamku zaadaptowano na plebanię, częściowo przebudowaną po 1871 roku. W 1743 roku stary kościół rozebrano i na jego miejscu zbudowano obecny kościół, który stoi on na fundamentach dawnego zamku. Fundamenty zamku znajdują się również pod XVIII-wieczną dzwonnicą. Pod plebanią, powstałą z przebudowy zamku, zachowały się wykute w litej skale podziemne chodniki umożliwiające ucieczkę podczas oblężenia.

Wąwóz Zbrza – wąwóz znajdujący się w Lesie Zabierzowskim na Grzbiecie Tenczyńskim na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na zachód od miejscowości Kleszczów i Burów. Wąwóz w dolnej częsci, otwierającej się do Doliny Aleksandrowickiej ma strome lessowe ściany. Wąwóz stanowi granicę wsi Kleszczów i Burowa (Drobna Zbrza - północny odcinek) i wsi Aleksandrowice i Burów (Gruba Zbrza - południowy odcinek).

Dolina Aleksandrowicka, zwana też Strumykiem – niewielka dolina rozcinająca Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Aleksandrowice. Ma długość 2,5-3 km, strome zbocza i płaskie szerokie dno, które jest w dużym stopniu zabudowane. W zalesionych zboczach doliny znajdują się skały wapienne, jednak w większości ukryte wśród drzew. Najbardziej znaną z nich i największą jest skała zwana Krzywosądem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.