Wyjazd Templariusze

Dodano 27 czerwca 2022 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

258273
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.3
  • Dystans: 141 km
1456607
Liepe
1456608
Dolsko - kościół
We wsi Dolsko, niedaleko Morynia, znajdziemy kolejny na polskich ziemiach ślad po Rycerzach Świątyni. W XIII wieku Templariusze zbudowali tu kamienny kościół. Znajduje się na nim tajemniczy symbol szachownicy. Niektórzy historycy twierdzą, że był to ornament stosowany właśnie przez Templariuszy. Miał odzwierciedlać porządek świata, który był dla nich istotą wiary. Krótko mówiąc – szachownica Templariuszy intryguje. Pisał o niej nawet autor książek dla młodzieży Zbigniew Nienacki w „Księdze Strachów”:

Wejście do kościoła obramowane było gładkim portalem z kamienia i tu właśnie, po lewej stronie, na trzecim kamieniu licząc od ziemi - widniało coś, co przypominało szachownicę. Jeden z kamieni był w taki sposób obrobiony, że na przemian powtarzały się na nim ciemne i jasne prostokąciki.
1456609
Chojna - kościół
Templariuszy zarządzali tymi terenami. Za ich czasów pochodził poprzedni kościół w Chojnie. Relikty po nim to kaplica maryjna w kościele Mariackim w Chojnie.
1456610
Rurka - kaplica templariuszy
1456611
Moryń kościół
szachownica + mury miejskie
1456612
Mieszkowice - lody
Najlepsza lodziarnia w zachodniopomorskim
1456613
Oborzany kościół
Zbudowany w XIV w. z kamieni polnych, o charakterze obronnym, prawdopodobnie z fundacji templariuszy. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii w Oborzanach pochodzi z 1300 r.; proboszczem był Herman, przełożony klasztoru w Myśliborzu. Wybudowanie kościoła w już XII w
1456614
Kościół Cychry
Wybudowany przed 1250 r. (na co wskazuje ślad portalu południowego o okrągłym łuku) prawdopodobnie z fundacji templariuszy. Z pierwotnego założenia pochodzą ściany zachodnia, południowa i północna. Był to kościół usytuowany na rzucie prostokąta, bez wieży. W XVI w. do części zachodniej dobudowano masyw wieżowy – w dolnej partii wykonany z głazów narzutowych, w górnych z cegieł.
1456615
Dargomyśl - kościół
Świątynia zbudowana została w połowie XIII wieku z kostki granitowej w stylu romańskim. Fundatorami kościoła byli chwarszczańscy templariusze. Początkowo budowla nie posiadała wieży, dopiero w następnych stuleciach dobudowano masywną kamienną wieżę. Na przestrzeni wieków świątynia była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana
1456616
Chwarszczany kaplica
Najsłynniejsza w Polsce kaplica templariuszy

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta