Wolbrom - Podzamcze - Wolbrom

Dodano 4 listopada 2022 przez aplikację Android
Wolbrom - Podzamcze - Wolbrom
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

280173
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 85,1 km
  • Czas trwania: 6 h 29 min
  • Średnia prędkość: 13,13 km/h
  • Przewyższenie: 199,13 m
  • Suma podejść: 2 170,25 m
  • Suma zejść: 2 213,16 m
  • Data: 4 listopada 2022
  • Lokalizacja: Wolbrom, Pilica
1544482
kościół pw. św. Katarzyny w Wolbromiu
Obecny budynek kościoła został wybudowany w XV lub XVI wieku. Barokowy kształt kościołowi nadali w latach 1638–1664 Kanonicy Regularni Laterańscy. Przebudowany w latach 1672–1692 oraz 1936–1937.
1544483
kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu
Kościół znany jako kościółek Mariacki lub kościółek Szpitalny został ufundowany w 1638 roku jako przyszpitalna świątynia szpitala z przytułkiem dla ubogich.
1544484
Dwór w Porębie Dzierżnej
Wybudowany pod koniec XVIII w. dworek jest typową budowlą klasycystyczną, chociaż nie posiada charakterystycznego kolumnowego ganku – wejście prowadzi przez drewnianą, przeszkloną werandę. Jest parterowy, z występującym przed lico fasady ogrodowej, trójbocznie zamkniętym salonem.
1544485
Kościół pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej
kościół pochodzi z 1766 roku. W 1870 r. nastąpił remont i rozbudowa świątyni – dobudowano wówczas murowaną nawę od strony zachodniej. Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, jednonawowy, węższe od nawy prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Dwukalenicowy dach kościoła zwieńczony jest blaszaną wieżyczką z latarnią. Drewniana dzwonnica pochodzi XVIII wieku.
1544487
były kamieniołom w Kąpielach Wielkich
1544488
Skręcający szlak
Chcąc dotrzeć do ruin zamku najlepiej skręcić z głównej drogi na wschód w boczną drogę i po przebyciu ok. 150 m skręcić na oznaczoną żółtym szlakiem, słabo widoczną, prowadzącą stromo w górę ścieżkę. I właśnie ta stroma ścieżka, uniemożliwiająca wjazd rowerem spowodowała, że postanowiłem szukać może dalszej ale dogodniejszej drogi do ruin. Odradzam to albowiem droga, z której powinno się skręcić na szlak, wiedzie w przeciwnym kierunku i chcąc dotrzeć do ruin prowadziłem rower na przełaj przez las.
1544489
ruiny zamku w Udorzu
Przypuszcza się, iż murowany zamek powstał na przełomie XIV i XV w., wcześniej zapewne istniały tu jakieś fortyfikacje drewniane. Badania przeprowadzone na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX w. pozwoliły na ustalenie, iż plan budowli miał kształt nieregularnego pięcioboku. Prawdopodobnie murowany obiekt nie został ukończony i nie wiadomo nawet, czy był zamieszkiwany. Do naszych czasów, pośród bukowego lasu porastającego wzgórze, zachowały się fragmenty dwóch murowanych ścian.
1544490
drewniany spichlerz w Udorzu
Spichlerz został wzniesiony w 1783 r. Niestety znajduje się na terenie prywatnym i nie jest udostępniany do zwiedzania. Może jednak nie ma czego aż tak bardzo żałować bo jego stan jest zły.
1544491
ruiny pałacu w Wierbce
Pałac w Wierbce został wzniesiony przez Chrystiana Augusta Moesa około 1889 roku. W rękach jego rodziny rezydencja pozostała do 1945r. Następnie majątek został znacjonalizowany. W latach osiemdziesiątych XX wieku zabytkową budowlę przeznaczono na siedzibę ośrodka odwykowego dla narkomanów. W 1987r. pałac został zniszczony w wyniku pożaru. Odtąd dawna rezydencja Moesów do dziś pozostaje w ruinie. Ruiny wraz z otaczającym je parkiem nie są zabezpieczone przed wejściem i można po nich swobodnie spacerować.
1544492
dzwonnica na wzgórzu św. Piotra w Pilicy
Historyczny drewniany kościół św. apostołów Piotra i Pawła na wzgórzu św. Piotra został spalony pod koniec II wojny światowej w 1945 r. Obecny kościół stanowią wykonane z drewna ołtarz, ogrodzenie i dzwonnica oraz murowana zakrystia, która jako jedyna ocalała z pożaru w 1945 r.
1544493
Pilica widziana z punktu widokowego na wzgórzu św. Piotra
1544494
Ruiny kościoła św. Stanisława i Walentego w Zarzeczu
Kościółek wraz z niewielkim drewnianym klasztorem wzniesiony był w XVII w., prawdopodobnie ok. 1610 r. choć niektóre źródła mówią, że wzniesiony został w roku 1647. Kościółek należał początkowo do zakonu bożogrobców, potem do augustianów zwanych markami. W 1800 r., po śmierci ostatniego z kanoników, został przekazany protestantom na zbór. Od 1874 r. zabytek jest w ruinie.
1544495
Pałac w Pilicy
Pałac w Pilicy powstał w 1602 r. za sprawą Wojciecha Padniewskiego. Jej dalszej rozbudowy dokonał Jerzy Zbaraski, wówczas to powstała rezydencja na kształt włoskiej willi z arkadowym portykiem, największa w Polsce. W połowie XVII wieku kolejny właściciel - Stanisław Warszycki otoczył pałac potężnymi fortyfikacjami bastionowymi i fosą. XVIII wiek minął na rozbudowie pałacu w stylu francuskim. Wtedy też założono park w tym samym stylu. Budowla w ciągu wieków często zmieniała swych właścicieli, stąd mieszanka stylów i różnorodnej myśli przewodniej. Obecnie pałac jest opuszczony i powoli zamienia się w ruinę.
1544496
Kościół filialny pw. św. Jerzego w Pilicy
Jest to dawna świątynia szpitalna wzniesiona w stylu barokowym w 1630 roku ale swój obecny kształt otrzymała po przebudowie wykonanej w II połowie XIX wieku po pożarze. Wewnątrz kościoła znajdują się ambona w stylu późnobarokowym i ołtarz ozdobiony obrazem Najświętszej Maryi Panny. Jedyną mszę w roku odprawia się w tym kościele w dniu św. Jerzego – 23 kwietnia.
1544497
Rynek w Pilicy
Rynek w Pilicy zachował typowy układ zabudowy miasta średniowiecznego otaczające do budynki pochodzą jednak głównie z XIW i XX w. co jest wynikiem licznych pożarów. Najbardziej rzucający się w oczy jest ratusz, który został zrekonstruowany w 2014 r. w miejscu XVII wiecznego ratusza spalonego podczas najazdu przez Szwedów w 1655 r. Obok ratusza stoi, również zrekonstruowana, zadaszona studnia miejska.
1544498
kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela w Pilicy
Na dzisiejszy kształt kościoła złożyło się wiele nawarstwień historyczno-stylowych. Pierwotna świątynia, w stylu gotyckim, wniesiona została na przełomie XIV i XV w. z fundacji Pileckich. Kościół został przebudowany około stu lat później – za czasów, gdy panami tutejszych włości byli Padniewscy. Nabrał wówczas wielu cech barokowych.
1544499
Zespół klasztorny reformatów w Pilicy
Klasztor franciszkanów i kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus swym rodowodem sięga 1740 r., kiedy na zaproszenie Marii Józefy Sobieskiej (synowej króla Jana III Sobieskiego) do Pilicy przybyli zakonnicy. Z jej fundacji powstał okazały klasztor oraz świątynia, wybudowana w latach 1743-1746. Od 1 stycznia 2003 r. świątynia podniesiona została do rangi sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin.
1544500
dworek w Gieble
dworek szlachecki znajdujący się obok stawu powstał na przełomie XIX/XX w. Umiejscowiony jest w kompleksie leśnym. Obecnie mieści się w nim ośrodek zdrowia, biblioteka i urząd pocztowy.
1544501
kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Gieble
Wzniesiony w połowie XII wieku kościół w stanie praktycznie niezmienionym przetrwał aż do początku XX wieku. W latach 1900-1912 została przeprowadzona gruntowna przebudowa kościoła. Pierwotna konstrukcja (prezbiterium i wschodnia część nawy) zostały nadbudowane o ok. 1 metr. Sama nawa została przedłużona w kierunku zachodnim, a oryginalna wieża została zastąpiona nową. Dobudowano także ceglaną zakrystię.
1544502
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu
Sanktuarium powstało w miejscu, gdzie w 1818 roku, jednemu z mieszkańców Podzamcza, ukazał się na skale wizerunek Matki Boskiej. Po tym wydarzeniu podczas uroczystej procesji przyniesiono obraz Matki Bożej z kaplicy zamkowej i zamontowano go dokładnie w miejscy objawienia. Od tego czasu miejsce to stało się miejscem kultu. Obecnie stoli tutaj kaplica, która w piękny sposób komponuje się z otaczającą ją przyrodą.
1544503
Ruiny Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu
Ruiny wspaniałego zamku Bonerów w Podzamczu są świetnie wkomponowane w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego (516 m n.p.m.). Początki tej warowni sięgają połowy XIV wieku i wiążą się z królem Kazimierzem Wielkim. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, niemal każdy jego fragment. Na dziedzińcu przez cały sezon organizowane są ciekawe imprezy plenerowe, ściągające tu prócz turystów, rycerzy i białogłowy.
1544504
Kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu
Kościół został wybudowany w latach 1783-1787.Świątynia w Ogrodzieńcu posiada cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Jest to budynek murowany z wysoką wieżą znajdującą się przy głównej fasadzie od zachodu. Wieża ta to takie przedłużenie facjaty. Przy głównej fasadzie umieszczone są dwie nisze, w których mieszczą się posągi św. Wawrzyńca i św. Floriana. Szczyt wieży to jakby kapliczka z wysoką sygnaturą na niej ustawioną.
1544506
ruiny strażnicy w Ryczowie
Strażnica była prawdopodobnie wzniesiona w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego w celu strzeżenia południowej granicy, uzupełniając tym samym lukę między zamkami w Podzamczu, Smoleniu i Bydlinie. Nie mając już znaczenia strategicznego, została opuszczona w XV w. i od tamtego okresu zaczęła popadać w ruinę. Obecnie zachowały się fragmenty murów i wał do wysokości około 1,5 m.
1544507
kościół pw. św. Józefa w Dłużcu
Kościół w Dłużcu pochodzi z 1780 r. Na początku XX w. przedłużono nawę kościoła i połączono ją z wieżą, która powstała w 1825 r. jako wolno stojąca dzwonnica. Kościół o konstrukcji zrębowej, oszalowany częściowo pionowo i częściowo poziomo, w narożnikach na ścianie nawy ma ozdobne lizeny. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest boczny ołtarz w formie tryptyku z posągiem Tronującej Najświętszej Marii Panny z 4. ćwierci XV w, z późnogotyckimi obrazami oraz gotyckimi posągami świętych.
1544508
kościół pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach
zbudowany 1430 r. lub 1490 r. powiększony w 1873 r. Po zniszczeniu w 1914 r. odbudowany w 1922 r. Wewnątrz barokowe sprzęty i epitafia z XVII wieku.
1546758
konfiguracja trasy
Mimo coraz krótszego dnia, zdecydowałem się na dość długą wycieczkę i przebiegała ona po terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wystartowałem z Wolbromia i wkrótce dotarłem do Poręby Dzierżnej, gdzie m.in. znajduje się XVIII wieczny dworek. Z bliższych oględzin tego dworku zrezygnowałem, albowiem wewnątrz ogrodzenia biegały dwa psy nie wyglądające na kanapowce a jakość ogrodzenia wzbudzała moje obawy. Następnie na mojej drodze był las w okolicy miejscowości Udórz skrywający ruiny mało znanego zamku. Dotarcie do tych ruin zajęło mi dużo czasu, gdyż z powodu nieprzystosowania dla rowerów prowadzącego do nich szlaku, postanowiłem poszukać może dalszej ale dogodniejszej drogi. Skutek był taki, że aby dotrzeć do ruin musiałem prowadzić rower na przełaj przez las czego nie ułatwiało mi zniknięcie sygnału GPS. Na szczęście dotarłem do ruin i dalsza droga była już zdecydowanie łatwiejsza i dość sprawnie mijałem kolejne miejscowości. W Wierbce miałem możliwość podziwiania, pewnie pięknego kiedyś pałacu, będącego dziś jedynie ruiną. W następnej Pilicy znajdowało się wyjątkowe nagromadzenie zabytkowych i ciekawych obiektów przez co straciłem w niej trochę czasu. Z Pilicy ruszyłem w stronę Podzamcza, po drodze jednak zahaczyłem o Giebło, w którym znajduje się skromny dworek, pełniący obecnie funkcje publiczne oraz bardzo cenny, niedawno właśnie odrestaurowany kościół. Po dotarciu do Podzamcza okazało się, że tam akurat też są prowadzone prace w zamku Ogrodzieniec. Ponieważ i tak na większe zwiedzanie nie miałem już czasu, po zrobieniu z zewnątrz kilku zdjęć ruszyłem w dalszą drogę tym bardziej, że czas, którego trochę straciłem w Pilicy i przy zamku Udórz, zaczął mnie gonić. Podczas tej wycieczki dzień głownie był pochmurny i już w Podzamczu miałem wrażenie jakby zaraz miało zmierzchać, a przecież byłem dopiero w okolicach połowy trasy. Na szczęście, na drugiej części trasy, mimo że była prawie tak samo długa jak pierwsza, było znacznie mniej interesujących mnie obiektów więc miałem nadzieję na szybsze jej pokonanie. A obiekty, które mi zostały to kościoły w Ogrodzieńcu, Dłużcu i Gołaczewach oraz ruiny strażnicy w Ryczowie. Gdy byłem przy przedostatnim obiekcie, czyli kościele w Dłużcu, zaczął kropić deszcz, przez co zrobiło się jeszcze ciemniej niż powinno być o tej porze przy ładnej pogodzie. Zacząłem się zastanawiać nad skróceniem trochę trasy i pominięciem kościoła w Gołaczewach. Na szczęście zrezygnowałem z tego pomysłu skrócenia trasy bo opady deszczu wkrótce ustąpiły i po zaliczeniu kościoła w Gołaczewach udało mi się dotrzeć do kończącego wycieczkę Wolbromia przed zapadnięciem zmroku.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta