W Dolinie Soły. Trasa nr 11 narowery

Dodano 21 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191746
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 46,1 km
  • Przewyższenie: 69,05 m
  • Suma podejść: 310,62 m
  • Suma zejść: 310,93 m
Trasa łatwa, idealnie nadająca się na rodzinna wycieczkę. Spod dworca kolejowego w Oświęcimiu ruszamy ul. Dworcową, po 1 km spotykamy zielony szlak rowerowy i skręcamy za nim w lewo w ul. Polną. Przekraczamy drogę nr 44 obok stadionu, przechodzimy kładką nad Sołą i jedziemy do centrum. Objeżdżamy zamek (1), mijamy rynek, kościół (2) i główną drogą (ul. Dąbrowskiego) jedziemy na wschód. Przed stacją benzynową za czerwonym szlakiem skręcamy w prawo w alejkę parkową. Jedziemy obok hali lodowej do ronda i dalej prosto drogą 44. Zbliżając się do stawów, przed zakrętem drogi, skręcamy w lewo na Porębę Wielką. Tam po prawej stronie drewniany kościół (3), a nieco dalej z lewej - pałac Bobrowskich. Żółtym szlakiem rowerowym dojeżdżamy do Polanki Wielkiej, gdzie możemy zwiedzić kolejny drewniany kościół (4) i pałac (5). Dalej jedziemy 1,5 km drogą 949, by za urzędem gminy skręcić za czarnym szlakiem rowerowym w lewo, w ul. Pasternik. Dojeżdżamy nim do przysiółka Granica Osiecka. Tutaj na łuku szosy w lewo, opuszczamy szlak jadąc gruntową ścieżką na wprost wzdłuż lasu. Przy zabudowaniach nieco w prawo, dalej prosto do drogi 949. Ponownie czarnym szlakiem do Łaz, tutaj w lewo do Grojca. W Grojcu mijamy kolejno: kościół drewniany (6), pałac Radziwiłłów, a za wsią prywatny skansen pszczelarstwa. Po 2 km zwiedzamy w Osieku Dolnym pałac Rudzińskich (7). Przekraczamy drogę 949 i wzdłuż stawów jedziemy na wprost. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, przekraczamy drogę 948, mijamy Bielany. Za mostem na Sole jedziemy za czerwonym szlakiem rowerowym w prawo i dalej polną drogą wzdłuż rzeki docieramy do Zasola. Drogą asfaltową przez Skidzyn, Wilczkowice i koło pałacu w Rajsku (8) wracamy do Oświęcimia. Na rondzie kierujemy się w lewo, dalej po 800 m za szlakiem zielonym w prawo i po chwili znajdujemy się obok wejścia do dawnego obozu Auschwitz-Birkenau (9). Za ogrodzeniem w lewo i ul. Leszczyńskiej dojeżdżamy z powrotem do dworca PKP.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Zamek Piastowski w Oświęcimiu (1) – wzniesiony na przeł. XIII i XIV w., dawna siedziba książąt oświęcimskich. Najstarszą częścią zamku jest ceglana wieża z 2. poł. XIII w.
Kościół klasztorny oo. Dominikanów w Oświęcimiu (2) – powstał w 1. poł. XIV w., w późniejszym okresie wielokrotnie przebudowany.
Drewniany kościół w Porębie Wielkiej (3) – z XVI w., późnogotycki, konstrukcji zrębowej. Zachowane późnogotyckie portale i polichromie z okresu Młodej Polski.
Drewniany kościół w Polance Wielkiej (4) – z 2. poł. XVI w. Wieża świątyni pochodzi sprzed 1644 r.
Pałac w Polance Wielkiej (5) – pochodzi z 1. poł. XVII w. Najpiękniej utrzymany pałac na terenie ziemi oświęcimskiej.
Drewniany kościół w Grojcu (6) – wzniesiony w 1767 r., kilkakrotnie przebudowany. Wyposażenie z XVII i XVIII w.
Pałac Rudzińskich w Osieku (7) – zbudowany w XVIII w. w stylu klasycystycznym. W efekcie przebudowy w 1840 r. nadano mu obecny, orientalny wygląd.
Pałac w Rajsku (8) – z poł. XVIII w., w kolejnym stuleciu przebudowany w stylu neogotyckim. Obecnie mieści się tu Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Obiekt można zwiedzać z zewnątrz.
Były nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (9) – największy obóz zagłady II wojny światowej. Utworzony przez nazistów niemieckich w poł. 1940 r. jako miejsce zagłady dla około półtora miliona osób z 28 krajów, w tym prawie 1 mln Żydów. W 1947 r. powstało tu Państwowe Muzeum, a obszar ten został uznany za Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów. Informacje: www.auschwitz.org.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa11 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta