Turek - Ścieżki "Bogdałów": Trasa II - Pagórki sztuczne i naturalne

Dodano 2 września 2013 przez plik GPX
Turek - Ścieżki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

28880
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  2.3
  • Dystans: 40,4 km
  • Przewyższenie: 54,88 m
  • Suma podejść: 155,55 m
  • Suma zejść: 152,8 m
  • Data: 6 września 2013
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Chrząblice
148957
źródło: powiat.turek.pl
Ścieżki „Bogdałów” wiodą przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym tereny powiatu tureckiego. Jednocześnie łączą te obszary z przekształconymi przez przemysł wydobywczy Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Północno-wschodni skraj Wysoczyzny Turecko Malanowskiej to Pagórki Złotogórskie objęte obszarem chronionego krajobrazu. Dolina Warty od Uniejowa do Nowego Miasta nad Wartą weszła w skład obszaru NATURA 2000. Jest to ostoja ptaków o znaczeniu europejskim. Wszystkie trasy mają swój początek i koniec na parkingu leśnym „Bogdałów” malowniczo położonym nad 10 hektarowym zbiornikiem wodnym powstałym w dawnym wyrobisku pokopalnianym. Na parkingu można zostawić samochód oraz schronić się pod wiatą, a za zgodą nadleśnictwa rozpalić ognisko.

Trasa II - Pagórki sztuczne i naturalne - szlak czerwony

Trasa trudna, biegnie w terenie pagórkowatym. Po drodze znajduje się 6 punktów dydaktycznych /nr l -6/ oraz 4 miejsca widokowe /nr 1 -4/. Od wyjazdu z parkingu leśnego „Bogdanów” do wsi Kalinowa przebieg trasy jest zgodny z trasą I. Dalej mijamy urokliwą dolinę rzeki Kiełbaski. Na górce znajduje się wieś Galew i kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego wybudowany w 1845 r. Parafia słynie z dużych odpustów w dniu 6 sierpnia i pieszych pielgrzymek z Turku do Galewa. W lasku koło kościoła znajdziemy oryginalną drogę krzyżową. W Galewie wjeżdżamy na teren Złotgórskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Po przejechaniu około l km osiągamy szosę Małoszyna - Brudzyń koło wsi Chrząblice. Skręcając w lewo dojedziemy w Izabelinie do szlaku czarnego Ścieżek edukacyjnych Zdrojki. Nasza trasa biegnie w terenie pagórkowatym wśród pól i łąk wsi Chrząblice i Polichno. Mijamy malownicze wzgórza poprzecinane miedzami, nielicznymi zadrzewieniami i niewielkimi zagajnikami. Mozaikowatość siedlisk sprzyja występowaniu licznych gatunków drobnych ptaków. Wiosną usłyszymy głos skowronka, słowika, rudzika, bogatki, modraszki, raniuszka i innych. Na polach wsi Russocice można obejrzeć polskie bunkry wybudowane tuż przed wybuchem II wojny światowej. Dalej trasa wiedzie przez las. Na wzniesieniu o wysokości 169 m n.p.m. znajduje się punkt widokowy nr 4. Trasa biegnie duktami leśnymi leśnictwa Brudzew. Drogą leśną dojedziemy do dawnego folwarku Smolina. Mijamy Brudzyń z pałacem z połowy XIX w. i parkiem. Wieś gminna Brudzew ma bogatą historię. Pozostałością po dawnym mieście jest prostokątny plac targowy. Przy jego północnym krańcu stoi kościół p.w. św. Mikołaja. Warto zobaczyć pozostałości ziemnych fortyfikacji w postaci wałów z bastionami w narożnikach i ślady fosy. Na południe od placu targowego znajduje się dawny kościół przyszpitalny, potem kaplica pogrzebowa p.w. św. Ducha z XVII w. Powrót na parking Bogdałów zajmie około 30 minut. Przejeżdżamy nad taśmociągiem transportującym węgiel brunatny z odkrywki Koźmin do punktu przeładowczego na wagony kolejowe znajdującego się nieopodal parkingu Bogdałów. Poruszamy się po terenie dawnej odkrywki Bogdałów. Jest to miejsce gdzie wydobyto węgiel, a wykop zasypano ziemią. Część terenu jest uprawiana rolniczo, a część zalesiono. W młodym lesie można obserwować procesy sukcesji naturalnej roślin i grzybów gatunków tzw. pionierskich. Maślak sosnowy jest jednym z takich gatunków. Tworzy wiązki mikoryzowe z sosną.

źródło: powiat.turek.pl
Trasę poleca
Starostwo Powiatowe w Turku

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Powiat kaliski
Powiat kaliski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa powiatu kaliskiego ze wszystkimi potrzebnymi turyście informacjami. Zaznaczono szlak kulinarny Kaliskie Smaki, szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej i szlaki Dębów i Paproci oraz wszystkie inne szlaki turystyczne i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.