Trasa rowerowa po Lasku Wolskim

Dodano 3 listopada 2013 przez rysowanie
Trasa rowerowa po Lasku Wolskim
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

31710
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.2
  • Dystans: 6,1 km
  • Przewyższenie: 133,3 m
  • Suma podejść: 250,3 m
  • Suma zejść: 117,43 m
  • Data: 1 listopada 2013
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
180925
Las Wolski
Las Wolski, zajmujący obszar 422 hektarów, należy do największych w Polsce parków leśnych. Znajduje się on w zachodniej części Krakowa na wzgórzach stanowiących południowo-wschodnie pasmo wzniesień Jury Krakowsko-Wieluńskiej, z których najwyższe to: Sowiniec (358 m n.p.m.), Pustelnik (352 m n.p.m.) oraz Srebrna Góra (326 m n.p.m.).
180926
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki, jako pamiątkę ku czci zmarłego w 1817 roku Tadeusza Kościuszki, wzniesiono na Wzgórzu bł. Bronisławy w pierwszej połowie XIX wieku. Wznosi się on na wysokość 34,1 m, a średnica jego podstawy wynosi 80 m. Z jego szczytu rozciąga się malowniczy widok na panoramę Krakowa.
180927
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego, zwany też Kopcem Niepodległości lub Kopcem Wolności, jest najmłodszym i największym z czterech kopców krakowskich.
180928
Kaplica św. Małgorzaty
Niewielka, drewniana kaplica na Salwatorze, przy ulicy św. Bronisławy. pochodzi z końca XVII wieku. Lekko schowana za ogrodzeniem jest jednym z rzadkich przykładów sakralnych budowli drewnianych w Krakowie.
Inicjatorką wybudowania kaplicy była Joanna Oraczewska. Prace rozpoczęły się w 1680 roku i trwały równe dziesięć lat. Powstała w miejscu gdzie kilkanaście lat wcześniej, znajdowała się poprzednia kaplica pod wezwaniem śś. Małgorzaty i Judyty, doszczętnie spalona podczas potopu szwedzkiego.

Świątynia o konstrukcji drewniano zrębowej w formie ośmioboku jest pokryta z kopułą zwieńczoną latarnią. Wnętrze zdobiły niegdyś trzy drewniane ołtarze śś. Małgorzaty, Justyny i Heleny. Na ścianach pokrytych makatami wysiały obrazy przedstawiające życie św. Bronisławy (obecnie znajdują się w klasztorze Norbertanek). Umieszczono także organy, niewielki chór oraz ambonę. Podczas odnawiania kaplicy w roku 1720 dwa ołtarze: Justyny o Heleny zostały zastąpione ołtarzami śś. Julianny i Joanny.
Przy kaplicy znajdował się też cmentarz, na którym chowano zmarłych podczas dżumy

Kaplicę można zwiedzać po mszy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
180929
Kościół Najświętszego Salwatora
Kościół Najświętszego Salwatora
180930
Ogród Zoologiczny
Krakowski Ogród Zoologiczny, założony w 1927 roku, został otworzony 6 lipca 1929 roku przy udziale Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Obecnie krakowskie ZOO jest średniej wielkości ogrodem, znanym na całym świecie i biorącym czynny udział w międzynarodowych programach hodowli zwierząt.

Przed założeniem Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego, przez krótki okres czasu funkcjonował tutaj zwierzyniec, założony jeszcze w 1895 roku. Od 1925 roku w Lesie Wolskim prowadzona była bażanteria, przy której trzymano także inne gatunki zwierząt. Pomysł na utworzenie prawdziwego ogrodu zoologicznego powstał w 1927 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce dwa lata później.

Krakowski Ogród Zoologiczny jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców miasta. Na jego terenie znajduje się wiele cennych gatunków zwierząt m.in. słonie, kondor wielki, gibbon białoręki, szympans, hipopotam karłowaty, antylopy addaks, bongo, eland, jeleń barasinga, pantera śnieżna, jaguar czy fenek. Dużą atrakcją dla zwiedzających są pokazy popisujących się uchatek. Na obszarze ogrodu funkcjonuje także Mini Zoo, w którym dzieci mogą z bliska przyglądać się młodym zwierzętom, np. kucykom, żółwiom, świnkom wietnamskim, kózkom karłowatym, osiołkom i lamom.

Ogród Zoologiczny otwarty jest przez cały rok od 9.00 do 15.00.
Rowerem-przez-Kraków.pl

Pełny opis trasy: http://www.rowerem-przez-krakow.pl/trasa-rowerowa-po-lesie-wolskim.html


Przebieg trasy rowerowej po Lasku Wolskim

Początek: Pętla tramwajowa na Salwatorze (ulica T. Kościuszki)
Koniec: Ogród Zoologiczny

Przebieg trasy:

1. Pętla tramwajowa na Salwatorze (ulica T. Kościuszki) - początek trasy
- tuż za pętlą tramwajową, od ulicy Kościuszki (jadąc w kierunku zachodnim) skręć w prawo w ul. św. Bronisławy

2. Ulica św. Bronisławy
- na początku ulicy św. Bronisławy, po lewej stronie, znajduje się drewnia Kaplica św. Małgorzaty
- jadąc dalej miniesz Cmentarz na Salwatorze
- ulicą św. Bronisławy, która łączy się z Aleją Jerzego Waszyngtona, dojedziesz pod Kopiec Kościuszki

3. Aleja Jerzego Waszyngtona
- wyjeżdżając spod Kopca, na zakręcie, przy którym znajduje się niewielki parking, skręć w prawo jadąc dalej Aleją Waszyngtona
-po 1,5 km dojedziesz do fragmentu leśnego, na rozwidleniu dróg skręć w prawo, nie rozpędzaj się, uważaj na wystające korzenie i kamienie
- na końcu ostry zjazd po kostce brukowej
- skręć w prawo w ul. Starowolską

4. Ulica Starowolska
- za ok 700m dojedziesz do skrzyżowania z ulicą Leśną i ulicą 28 Lipca, skręć w ul. Leśną

5. Ulica Leśna
- przed Tobą 2 km podjazdu pod Ogród Zoologiczny

6. Ogród Zoologiczny - koniec trasy
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
16 sierpnia 2015 JJ_Active napisał:
:)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta