Szlak rowerowy Piekła (żółty)

Dodano 22 czerwca 2016 przez Garmin
Szlak rowerowy Piekła (żółty)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

80402
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

479128
Tablica początkowa dla wszystkich szlaków Gminy Przywidz
479129
rozwidlenie szlaków rowerowych
479130
stromy podjazd między Przywidzem a Gromadzinem
479131
szlak zielony i żółty na wspólnym odcinku
479132
bardzo nierówna na wierzchnia
479133
końcówka Jeziora Przywidzkiego
479134
widok na Jezioro Przywidzkie
479135
stromy podjazd pod Piekło Dolne
479136
za stodołą odbijamy w polną drogę
479137
trasa szlaku zagłębia się w malownicze łąki i pola
479138
trasa wiedzie wzdłuż granicy lasu
479139
teren jest lekko pagórkowaty
479140
szlak wiedzie z dala od cywilizacji
479141
ponownie zagłębiamy się w lesie
479142
miejscami jest dość górzysto, ale to w końcu szlak do Piekła ;)
479144
Zabytkowe zabudowania Piekła Górnego
479145
opuszczone gospodarstwo
479146
zabytkowa, brukowana droga
479147
malownicze łąki
479148
rozjazd przy gospodarstwie
479149
piękny krajobraz
479150
zdewastowana droga przez leśników
479151
powoli wyjeżdżamy z lasu
479152
drogowskaz szlaku na przydroznym kamieniu
479153
droga pnie się ku wysoczyźnie przez młodnik
479154
z góry rozpościerają się przecudne widoki
479155
zjeżdżamy do wsi
479156
malowniczy widok
479157
droga gruntowa
479158
ule
479159
zabudowa wiejska wsi Gromadzin
Statystyki szlaku:
Początek i koniec szlaku: Przywidz, róg ulic Spacerowej i Jeziornej
Dystans: 9,8 km / czas przebycia wraz z postojami: 1 godzina
Nawierzchnia: w większości utwardzone drogi gruntowe, gdzieniegdzie bruk.
Rekomendowany rower: górski / trekkingowy / turystyczny
Trudność szlaku: dla średnio zaawansowanych

Opis szlaku:

Wycieczkę Szlakiem Piekła rozpoczynamy od skrzyżowania ul. Wczasowej z ul. Szkolną, Na pierwszych kilkuset metrach trasa wiedzie utwardzoną drogą gruntową wzdłuż ośrodka wypoczynkowego. Następnie, szlak zagłębia się w lesie, który przylega do mniejszej odnogi Jeziora Przywidzkiego. Zza lasu widać taflę akwenu oraz górujące nad nim rozległe wzniesienia, przez które za chwilę przyjdzie nam się przedzierać. Tutejszy teren jest dość urozmaicony pod kątem ukształtowania. Rozciągające się wokół Przywidza pasmo sięga nawet 250 m n.p.m. Jednak nie oznacza to wcale, że cały czas podjeżdżać będziemy pod górę. Gdy już raz osiągniemy koronę, kolejny odcinek z pewnością będzie z górki.

Po dotarciu do zachodniego krańca Jeziora Przywidzkiego, szlak wynurza się z lasu na rozległą polanę, na końcu której widać już pierwsze zabudowania Piekła. To właśnie od tej uroczej wsi pochodzi nazwa szlaku, a nie przypisywanych trudności, z którymi mielibyśmy spotkać się po drodze. Fakt, że szlak przemierza liczne wzniesienia, jednak nawet początkujący rowerzysta da sobie z nimi radę.

Wracając na szlak, w Piekle Dolnym trzeba wspiąć się na dość stromą górkę. Podjazd wiodący betonowymi płytami jest wymagający, ale posiadając rower z przerzutkami powinniśmy dać sobie z nim radę. Wieś mijamy dość szybko i ponownie zagłębiamy się w barwnej przyrodzie. Jeśli ktoś lubi polne drogi, rozległe łąki i pastwiska, to ten odcinek z pewnością mu się spodoba.

Nieco dalej szlak zagłębia się w leśnej gęstwinie i mozolnie pnie się ku wsi Piekło Górne. Między dolnym a górnym tarasem obu miejscowości do pokonania mamy raptem dwa większe podjazdy – jeden krótki i stromy, drugi – długi i płaski. Po drodze wśród gęsto porośniętego lasu wyłaniają się nam liczne głazy narzutowe, które urozmaicają nieco krajobraz.

W Piekle Górnym na głównym skrzyżowaniu odbijamy w prawo i podążamy w kierunku Gromadzina. Przy krzyżówce warto zwrócić uwagę na stary ceglany dom z 1903 r. Nieco niżej, zjeżdżając drogą wyłożoną kamieniem polnym podobnych zabytków jest więcej, jednak z roku na rok popadają one w coraz większą ruinę. Po pokonaniu tzw. kocich łbów należy odbić w lewo w drogę gruntową, która przemierza wzdłuż łąk i pól uprawnych. Wzdłuż niej rozstawione są także wieżyczki myśliwskie.

Na horyzoncie widać już także las, który pokonamy w drodze do Gromadzina. Leśna droga pokonuje liczne wzniesienia aż dochodzi do kolejnej malowniczej polany, na której latem rosną pyszne poziomki. Grzechem byłoby ich nie skosztować. Krótka przerwa jest tu jak najbardziej wskazana, wszak za chwilę będziemy mieli do pokonanie dość stromy podjazd. Na szczęście to już ostatnia wspinaczka na koronę tutejszych wzniesień. Wysiłek rekompensują nam jednak piękne widoki na malowniczo rozciągające się tereny uprawne oraz mieniące się we wszystkich barwach tęczy łąki.

Najmniej ciekawy odcinek wiedzie drogą asfaltową z Gromadzina do Przywidza. I choć to ostatnie kilometry z górki, należałoby zachować tu szczególną ostrożność wszak trasa pokonuje stromy i krety zjazd, którym podążają także samochody. Niekiedy ruch jest tu wzmożony!

Choć szlak jest dość interwałowy i pokonuje liczne wzniesienia, trasa nie należy specjalnie do wymagających. Szlak z pewnością polecić można osobom średniozaawansowanym.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.