Szlak rowerowy dla kolarstwa górskiego w Kadynach

Dodano 20 sierpnia 2015 przez plik GPX
Szlak rowerowy dla kolarstwa górskiego w Kadynach
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

66651
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 22,9 km
  • Czas trwania: 2 h 33 min
  • Średnia prędkość: 8,97 km/h
  • Przewyższenie: 144,68 m
  • Suma podejść: 447,48 m
  • Suma zejść: 447,96 m
  • Data: 19 sierpnia 2015
  • Lokalizacja: Kadyny
372416
Początek trasy i oznakowanie
372417
prześwity na pobliskie polany
372418
Osiągnąłem premię górską
372419
otwarte przestrzenie
372420
Drogę porastają liczne okazy przyrody
372421
torfowiska
372422
Teren podmokły
W okolicach torfowisk, nawet przy tak obfitych suszach, teren cały czas jest dość grząski
372423
Premia górska
Po osiągnięciu wierzchołka wzniesienia, do pokonania jest dość trudny zjazd, który poprzedza oznakowanie szlaku z wykrzyknikiem.
372424
Trasa stromo pnie się ku górze
372425
Stromy zjazd w piaszczystym wąwozie
372426
Takie skarpy...
...na szczęście tylko podziwiamy od dołu pokonując kolejny długi i mozolny podjazd w towarzystwie wijącego się i szemrzącego potoku.
372427
Betonowe płyty
Gdzieniegdzie na trasie występują betonowe płyty.
372428
Znowu trochę otwartej orzestrzeni
372430
Krajobraz na położone w dole Tolkmicko
Niestety nie zobaczycie tego z wysokości siodełka ;-/ ...w tym miejscu znajduje się mała platforma widokowa, na którą trzeba wejść.
372431
I znowu chwile relaksu z pięknymi widokami na horyzoncie
372433
Nawrotka i znowu zagłębiamy się w lesie
372434
Tym razem plażujemy ;-/
Koniec sielanki... tym razem zaczyna się grząski piach niczym na plaży
372438
Grząski piach pod górę...
Grząski piach pod górę..., grząski piach z góry, tak wyglądają kolejne 2 km trasy. A później masaż krocza na pięknym starym bruku... prawdziwe MTB!
372440
Leśniczówka Biała
Grząskie piachy i bruk wiodą aż po leśniczówkę, choć dalej niestety nie przyjedzie jechać nam głównym traktem, dlatego też do samego końca trasy nie liczcie na sielankę.
372441
Ciekawa kapliczka
372442
Trasa rowerowa, czy dla pojazdów opancerzonych?
Miejscami mam wrażenie, że to nie trasa dla rowerzystów, a dla miłośników pojazdów opancerzonych. Idealnie na tych odcinkach sprawdzałby się czołg ;)
372444
Rezerwat Przyrody Kadyński Las
Żeby zobaczyć okazały pomniki przyrody, ciekawe dęby, buki i lipy najlepiej przejść się ścieżka dydaktyczną pieszo.
372448
Klasztor Franciszkanów
372450
Platforma widokowa
z której rozpościera się piękny widok na położone w dole lasy, starą cegielnię oraz Zalew Wiślany
372451
Dąb Bażyńskiego
Dąb Bażyńskiego, to najstarszy pomnik przyrody nad Zalewem Wiślanym. Liczy on ok. 990 cm w obwodzie i 25 m wysokości. Niestety jego stan nie jest najlepszy, drzewo posiada głębokie dziuple, oraz duży stopień wypróchnienia, poważne ubytki pnia, korony. Taki stan rzeczy wiąże się m.in. z zanieczyszczeniem środowiska, spadkiem poziomu wód gruntowych, bliskością szosy (zasolenie zimą prowadzi do obumierania korzeni). Dąb wiele lat wzmacniała plomba betonowa, którą usunięto ok. 1994 roku w związku z rozwijaniem się na niej zagrzybienia do wewnątrz pnia.
372452
Pałac Wilhelma II w Kadynach
Historia Kadyn jest dość zawiła, a ziemie kilkakrotnie zmieniały swoich właścicieli. Jednak do Wilhelm II najbardziej wpłynął na zmianę tutejszego krajobrazu budując letnią siedzibę cesarską wraz ze stadniną koni.

Z polecenia cesarza w 1905 roku powstała w miejscowości manufaktura ceramiczna, specjalizująca się w produkcji majoliki na potrzeby dworu. Wykonano z niej również ceramiczne ozdoby na Drodze Królewskiej w Gdańsku, a kadyńskie wyroby doceniano w kraju i za granicą. Po I wojnie światowej produkcja została rozszerzona i miała charakter komercyjny. Duże pokłady gliny przyczyniły się do powstania cegielni.
372465
Piękna stajnia
372466
Zabudowania Stajni Kadyny
372467
Zabytkowe zabudowanie folwarczne
372468
Zabytkowe zabudowanie wsi Kadyny
Na wzniesieniach Wysoczyzny Elbląskiej w czasach średniowiecznych znajdował się gród staropruskiego plemienia Pogezanów, który został podbity przez Krzyżaków. W pobliżu ruin grodziska zakon założył wieś Kadyny, gdyż doceniono strategiczne położenie grodu i piękno okolicy. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1255 roku. Kadyny były siedzibą komornictwa, a później okręgu leśnego, który podlegał komturowi elbląskiemu. Znajdował się tu folwark krzyżacki i zameczek myśliwski. Obronny dwór krzyżacki powstał w XIII wieku. Następnie wieś przechodziła z rąk do rąk, ale największe zmiany wprowadził tu Cesarz Wilhelm II budując swoją letnią rezydencję, co mocno wpłynęło na rozwój wsi. Powstała także szkoła.
Wyznakowany szlak rowerowy przeznaczony jest dla kolarstwa górskiego. Trasa, dla bezpieczeństwa została wyznakowana tylko w jednym kierunku, dlatego jej początek znajduje się na drodze wspinającej się od stylowego kompleksu hotelowego w kierunku Rezerwatu Przyrody Kadyński Las. Trasa kończy się, zamykając pętlę.

Ogólnie szlak nie jest trudny, osobiście zaliczyłbym go do lekkiego MTB. Na samym początku czeka nas długi i mozolny podjazd aż po malowniczą łąkę i stadninę koni w okolicach rezerwatu przyrody. Następnie trasa raz opada, raz mocno pnie się ku górze. Przed nami kilka krótkich i stromych podjazdów, a następnie dwa mrożące krew w żyłach dość techniczne zjazdy. Po osiągnięciu poziomu szumiącego Potoku Grabianki, czeka nas kilkusetmetrowy odpoczynek, po czym ponowna seria dość długich, ale płaskich podjazdów. Tu po raz pierwszy napotkamy też grząskie piachy oraz nawierzchnię brukową. Nieco wyżej na kilku odcinkach pojawią się także płyty betonowe.

Dość malowniczymi odcinkiem jest zjazd do Tolkmicka, skąd rozpościera się przepiękny widok na położone w dole miasteczko oraz widoczny na horyzoncie Zalew Wiślany.

To jednak jeszcze nie koniec trasy. Na dalszych odcinkach leśnicy zgotowali nam nieco więcej wysiłku, ale niekoniecznie związanego z pokonywaniem stromych wzniesień. Tym razem, po zagłębieniu się w lesie będzie sporo grząskich piachów i nieregularnej kostki brukowej, więc trzymajcie się mocno.... kierownicy na zjazdach.

Pomimo, że trasa znakowana jest jako MTB, czyli z przeznaczeniem dla kolarstwa górskiego, nie należy do bardzo trudnych i wymagających.

Trasę przejechał: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jostrowskall
2 maja 2022 jostrowskall napisał:
Niestety połowa trasy została zdewastowana przez nadleśnictwo. Większość drzew na drodze do Tolkmicka została wycięta i zbudowano autostradę przez las. Był las i nie ma już.
Wismat
27 grudnia 2017 Wismat napisał:
Trasa dzisiaj przejechana - ekstra! Piękne widoki, daleko od asfaltu i bardzo dobrze oznakowana.
qtc
29 sierpnia 2015 qtc napisał:
Pięknie przygotowany opis tej pięknej trasy:) Gratuluję bardzo serdecznie.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.