Spływ kajakowy meandrami Chociny

Dodano 5 maja 2017 przez plik GPX
Spływ kajakowy meandrami Chociny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

97455
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Kajak
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.4
  • Dystans: 11,1 km
  • Czas trwania: 2 h 44 min
  • Średnia prędkość: 4,06 km/h
  • Przewyższenie: 8,65 m
  • Suma podejść: 109,49 m
  • Suma zejść: 115,74 m
  • Data: 1 maja 2017
  • Lokalizacja: Chociński Młyn, Swornegacie
579214
Na meandrach Chociny
579215
Na meandrach Chociny
Chocina uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych rzek Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Chcąc opisać jej walory przyrodnicze oraz trudność, najlepiej podzielić ją na dwa odcinki. Źródłowy i górny odcinek rzeki charakteryzują się przepiękną przyrodą. To jednak najbardziej dziki fragment o zmiennej szerokości i głębokości, na który rzadko zapuszczają się kajakarze. Większość spływów rozpoczyna się poniżej Zielonej Chociny, gdzie rzeka wije się już spokojnymi meandrami aż po Jezioro Karsińskie.

Charakterystyka Chociny:

Źródło Chociny znajduje się nieopodal osady Wierzchocina, kilka kilometrów od Starej Brdy. Długość rzeki to 44 km, jednak górny odcinek to raczej niespławny strumyk. Na dobrą sprawę szlak kajakowy rozpoczyna się od sioła Binduga i do ujścia w Jeziorze Karsińskim liczy 31 km. Wprawieni w wiosłowaniu pokonają trasę w jeden dzień, choć z uwagi na przepiękne widoki warto przygodę rozłożyć na weekend. Najspokojniejszym odcinkiem jest dolny bieg rzeki. Osoby początkujące oraz rodziny z dziećmi najczęściej rozpoczynają swą przygodę poniżej Zielonej Chociny.

Górny, trudno dostępny odcinek rzeki:

Do sioła Bidunga rzeka jest raczej niedostępna dla kajakarzy. Chocina snuje się tu przez bobrowe rozlewiska z powalonymi drzewami, natrafiając na liczne wypłycenia z bujnym płaszczem dennej roślinności. Miejscami zwęża swoje koryto do nawet 2 metrów pokonując wąski leśny tunel lasu. Zmurszałe resztki starego mostu, świerkowe chojary porośnięte mchem, kępy drzew liściastych, jałowców, paproci, bogate runo i niczym niezmącona cisza – wszystko to przemawia za pozostawieniem tej enklawy nienaruszoną. Różne publikacje traktują górną część rzeki jako niedostępną dla kajakarzy – i niech tak pozostanie. Na odcinku tym zalecamy pieszą wędrówkę, podziwiając rzekę z brzegu.

Dolny, malowniczy odcinek rzeki w sam raz na „pierwszy spływ”:

Większość kajakarzy przygodę z rzeką rozpoczyna w Zielonej Chocinie. Wprawieni są w stanie przepłynąć 24 km w jeden dzień. Początkujący rozkładają spływ na 2-3 dni. Chcąc zapoznać się z malowniczym krajobrazem rzeki podczas jednodniowego spływu można wybrać odcinek do Chocińskiego Młyna lub od niego po ujście rzeki w Jeziorze Karsińskim.

Od Zielonej Chociny rzeka jest bardzo kręta, co oznacza, że nie ma tu mowy o nudzie i spływie na tzw. „liścia”. Tak poskręcana rzeka, wciskająca się pomiędzy łagodne pagórki pól i sosnowo-brzozowych wysepek, po czym dochodzi do ruin starego tartaku w Chocińskim Młynie.

Poniżej Chocińskiego Młyna, rzeka zaczyna podwójnie meandrować. Liczne gwałtowne zakręty są fragmentami jeszcze większych łuków i zygzaków, co wielokrotnie rodzi dość komiczne uczucie, że „zawracamy”. W dużych grupach zdarza się ujrzeć swoich towarzyszy, płynących jakby równoległym torem, choć – o dziwo – „w przeciwnym kierunku”.

Po zwariowanym lawirowaniu naturalnymi serpentynami, w okolicy wsi Kokoszka wpływamy do ostatniego, ujściowego fragmentu rzeki. Wśród podmokłych łąk, i szuwarów, przy akompaniamencie ptasich nawoływań, Chocina wpada do Jeziora Karsińskiego. Otwarta przestrzeń robi wrażenie. Przy większej fali, można poczuć się jak na morzu, dlatego dla własnego bezpieczeństwa, lepiej płynąć bliżej brzegu.

Przenoski, czyli gdzie trzeba wysiąść z kajaka:
Na odcinku od Zielonej Chociny do Chocińskiego Młyna występują przynajmniej cztery przewieszone nad lustrem wody kładki, które w zależności od stanu wody oraz wytrenowania zmuszają kajakarza do wyjścia z kajaka.

Podsumowanie:

Niezliczone meandry i zakola, głębokość rzeki dochodząca do ok. 1,5 m oraz spokojny nurt stwarzają warunki idealne do spływów dla nowicjuszy oraz rodzin z dziećmi. Chocina ze względu na swój urok i malowniczość pozwala na pełne odprężenie. Często jest podejmowana jako przedsmak Brdy, która także przepływa przez Jezioro Krasińskie.

Propozycje etapów spływów:

1) Zielona Chocina – Chociński Młyn (13 km)
2) Chociński Młyn – Swornegacie (11 km)

Łączny dystans szlaku Chociny: 24 km
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.