Sopot - Szlak Lisów

Dodano 11 grudnia 2012 przez aplikację Android
Sopot - Szlak Lisów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

16131
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 10,2 km
  • Czas trwania: 3 h 21 min
  • Średnia prędkość: 3,05 km/h
  • Przewyższenie: 101 m
  • Suma podejść: 399 m
  • Suma zejść: 407 m
  • Data: 11 grudnia 2012
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Sopot
93726
Łysa Góra
Wzniesienie o wysokości 110 m n.p.m. Jedyny w Polsce stok narciarski z widokiem na morze :)
93727
Glinna Góra - Sępie Wzgórze
Wzniesienie przy Dolinie Świemirowskiej w Sopocie. Przez górę przechodzą dwa szlaki turystyczne - zielony "Skarszewski" i wyznakowany kolorem brązowym (tło żółte) "Szlak Lisów" ("Punktów Widokowych").
93728
punkt widokowy
93729
Sopot ul. Smolna
Tutaj kończymy (lub zaczynamy) wędrówkę.
93730
Mała Gwiazda
Skrzyżowanie szlaków turystycznych na tzw. Drodze Wielkokackiej.
93731
Potok Karlikowski
W tym miejscu szlak zmienia swój bieg, idziemy w dół potoku - łatwo przegapić.
93732
Drogowskaz Łysa Góra
Drogowskaz przy Łysej Górze.
93733
Dolina Świemirowska
Dolina Świemirowska - to dolina na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich stanowiąca naturalne przedłużenie ulicy Mikołaja Reja w Sopocie w dzielnicy miasta Świemirowo. Dolinę przecinają turystyczne szlaki Skarszewski i Wzgórz Szymbarskich, zaś jej dolną częścią przepływa Potok Karlikowski (nad którym znajdują się ogródki działkowe). Północno-wschodnia krawędź doliny jest objęta rezerwatem Zajęcze Wzgórze. Dolina przechodzi w leśną drogę prowadzącą do Leśnej Polany z odgałęzieniami do Osowej, Rynarzewa, Wielkiego Kacka i Wielkiej Gwiazdy (poprzez Drogę Wielkokacką).
SZLAK LISÓW – PUNKTÓW WIDOKOWYCH

W terenie wyznakowany kolorem brązowym (tło żółte) przebiega następująco: SKM Sopot Kamienny Potok – ul. Małopolska – kościół pw. Zesłania Ducha Świętego – Osiedle Brodwino – Rysie Wzgórze – ul. Okrężna – Wzniesienie Strzeleckie – Wzgórze Olimpijskie – Łysa Góra- Mała Gwiazda – Glinna Góra (Sępie Wzgórze) – Dąb Esperantystów – Stawowie (ul. Smolna).

Szlak ma długość 9,5 km i łączy swym przebiegiem liczne punkty widokowe znajdujące się na terenie Sopotu.

Spacer rozpoczynamy opodal przystanku SKM Sopot Kamienny Potok udając się ulicą Małopolską (towarzyszy nam turystyczny szlak „zielony” do Skarszew) i Kujawską ku widocznemu na skraju lasu kościołowi pw. Zesłania Ducha Świętego. Zbliżając się doń dostrzegamy replikę Krzyża zdobiącego Giewont (dar Zakopanego na 100 -lecie Sopotu) i pomnik Jana Pawła II. Z placu przed kościołem rozpościera się widok na Kamienny Potok i Zatokę Gdańską. Stąd szlak zmierza lasem pozostawiając z lewej kompleks Osiedla Brodwino, a następnie przecina je na wysokości centrum zagłębiając się w las za ul. Malczewskiego.

Leśne ścieżki i drogi doprowadzają nas do Rysiego Wzgórza, na którym wznosi się wieża obserwacyjna – niedostępna). Skręcamy na wschód skrajem Doliny Gołębiewskiej pozostawiając w dole Osiedle Przylesie. Opodal Lisiego Wzgórza docieramy do ul. Okrężnej, na której kolejny punkt widokowy z szeroką panoramą Sopotu i Zatoki Gdańskiej. Ulicami Okrężną i Piaskową zmierzamy ku Wzniesieniu Strzeleckiemu. Stąd możemy podziwiać leżące poniżej miasto jak i rozpościerające się po horyzont wody Zatoki Gdańskiej. Schodzimy ku ul. Moniuszki gdzie w „Harnasiu” nad stawem Morskie Oko możemy odpocząć i pokrzepić nadwątlone siły fizyczne.

Z czarnym szlakiem turystycznym (Sopot – Kamienica Królewska) osiągamy Wzgórze Olimpijskie, na którym spoczywają żołnierze Armii Czerwonej polegli w działaniach wojennych w 1945 roku. W miejscu gdzie szlaki osiągają dawny tor saneczkowy (powstały w 1908 roku) skręcamy w lewo schodząc ku Łysej Polanie. Prawym jej skrajem osiągamy sąsiedztwo szczytu Łysej Góry. Szczyt wzniesienia to kolejny punkt, z którego obserwować możemy zarówno Sopot jak i Gdańsk (od Głównego Miasta po Port Północny i Westerplatte, a bliżej Zaspę, Przymorze i Żabiankę) oraz Zatokę Gdańską. W okresie zimy stok Łysej Góry staje się rajem dla narciarzy i saneczkarzy. Dysponuje bowiem wyciągiem i oświetleniem, co umożliwia jazdę do późnych godzin wieczornych.

Wracamy na szlak, by po pokonaniu około 300 m ponownie spotkać „czarny” szlak turystyczny, z którym osiągamy Małą Gwiazdę. Stąd wspólnie z „zielonym” szlakiem turystycznym i niebieskim spacerowym (Dolina Siedlisko – Dolina Świemirowska – Stawowie) kierujemy się na południowy wschód. Po około 50 m niebieski szlak spacerowy schodzi na skarpę, a jego miejsce zajmuje biały szlak spacerowy (Sanatorium Leśnik -Stadion SKLA). Wspólnie osiągamy Glinną Górę (Sępie Wzgórze). Stąd widzimy Owczą Dolinę z położonym w niej stadionem lekkoatletycznym. Jego budowę podjęto w 1923 roku dla upamiętnienia stulecia założenia kąpieliska – stąd zwany był boiskiem stulecia – zaś użytkowano od 1926 roku. Obecny kształt i wyposażanie są dziełem ostatnich lat, a gospodarzem Sopocki Klub Lekkoatletyczny, w którego szeregach liczna jest grupa olimpijczyków.

Lepszy wgląd na stadion stwarza widok ze skraju Zajęczego Wzgórza tuż za zakrętem szlaków (zielonego i brązowego spacerowego). Schodzimy ku Dolinie Świemirowskiej – ponownie spotykamy niebieski szlak spacerowy – przecinamy ją by osiągnąć przeciwległy skraj opodal Dębu Esperantystów.

Stąd wspólnie z niebieskim szlakiem spacerowym zmierzamy brzegiem ogrodów działkowych ku ul. Smolnej. Tu również rozpościerają się przed nami widoki na niższe partie doliny i wody Zatoki Gdańskiej. Szlak kończy bieg przy Al. Niepod­ległości.

Powyższy opis szlaku pochodzi ze strony internetowej PPTK Oddział im. Aleksandra Majkowskiego w Sopocie. Ślad GPS i zdjęcia własne.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby Środkowe
Kaszuby Środkowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na...

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.