Śladami lotniczej szachownicy

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Śladami lotniczej szachownicy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346521
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 15,5 km
  • Przewyższenie: 22,9 m
  • Suma podejść: 56,4 m
  • Suma zejść: 56,5 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
1810193
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810194
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
Krakowski Ogród Doświadczeń, założony w 2007 roku, jest unikatowym w skali Polski parkiem edukacyjnym. To plenerowa część Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Ogród stale się rozwija, obecnie można w nim zobaczyć ponad 100 interaktywnych eksponatów edukacyjnych, które przybliżają prawa fizyki i zjawiska przyrodnicze. Są wśród nich wirujący krater, koło spiralne czy kamienne cymbały. Ogród Doświadczeń to miejsce, w którym odwiedzający mogą stać się badaczami i eksperymentatorami.
1810195
Tauron Arena Kraków
Tauron Arena Kraków, znana wcześniej jako Kraków Arena, to imponująca wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa otwarta w 2014 roku. Może pomieścić ponad 20 400 widzów, co czyni ją największym tego typu obiektem w Polsce. Zlokalizowana w dzielnicy Czyżyny, niedaleko centrum Krakowa, hala gości różnorodne imprezy: zawody sportowe w różnych dyscyplinach, koncerty światowej sławy artystów (występowały tu takie gwiazdy jak Aerosmith, Lady Pank, Enrique Iglesias, Metallica czy Katy Perry) i wydarzenia religijne. Na terenie hali znajdują się również restauracje i sale konferencyjne.
1810196
Park Lotników Polskich
Dawny Park Kultury i Wypoczynku to teren rekreacyjny usytuowany pomiędzy Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Pokoju, Akademią Wychowania Fizycznego i Tauron Areną. Historia inspirowanego sowieckimi założeniami parku sięga lat 50. XX wieku. W 1989 roku zmieniono jego nazwę na obecną. Na obszarze parku znajdują się m.in. pomniki upamiętniające polskich lotników oraz przestrzeń edukacyjna im. Stanisława Lema. W 2018 roku otwarto główny plac wejściowy z nową fontanną, a w latach 2019–2021 dodano centrum rekreacyjne z rozległym stawem. Środowisko parku bogate jest w różnorodną florę i faunę i zostało wyposażone w bogatą i różnorodną infrastrukturę.
1810197
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha
Kampus Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie powstał w latach 70. XX wieku. W tym czasie była to unikalna i nowoczesna inwestycja. Projektanci, wśród nich Leszek Filar, stworzyli oryginalny kompleks ekspresyjnych budynków. Kampus składa się z trzech głównych pasów zabudowy otaczających stadion lekkoatletyczny. Dominują trzy 12-piętrowe wieżowce domów studenckich. W skład kompleksu wchodzą także budynki dydaktyczne i hale sportowe oraz podłużny pawilon socjalny ze stołówką. Pomimo że jego koncepcja nie została w pełni zrealizowana, kompleks AWF należy do największych i najbardziej jednorodnych zespołów akademickich w Krakowie. W ostatnich latach, dzięki funduszom europejskim, uczelnia zyskała nowe obiekty sportowe.
1810198
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
Nowoczesna instytucja kultury w Krakowie oferuje zwiedzającym m.in. bogatą ekspozycję stałą „Człowiek i jego marzenia” z interaktywnymi stanowiskami do doświadczania i eksperymentowania, specjalistyczne laboratoria, Akademię Dzieci i strefę konferencyjną. Ogród spacerowy na dachu oraz park otaczający budynek zapewniają przyjemne otoczenie dla nauki i odpoczynku. Cogiteon stawia sobie za zadanie angażować w edukację poprzez zabawę i eksperymenty naukowe, by rozwijać w uczestnikach kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia. Jego celem jest też integracja różnych dziedzin wiedzy i podkreślenie regionalnej specyfiki Małopolski, której mieszkańców zachęca do aktywnego poznawania i kształtowania świata.

1810199
Pomnik w Parku Lotników Polskich
Usytuowany przy alei Jana Pawła II pomnik „Ku czci lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej” to monumentalny obiekt upamiętniający odwagę i poświęcenie polskich lotników. Odlany z brązu i aluminium, został stworzony przez wybitnego artystę Bolesława Chromego. Jego centralnym motywem są trzy jęzory ognia, symbolizujące niezłomną siłę i determinację lotników w obliczu niebezpieczeństwa. Nad płomieniami unosi się orzeł, dumny i majestatyczny, dzierżący w dziobie wieniec – wyraz hołdu dla tych, którzy oddali życie w służbie dla ojczyzny. Pomnik został odsłonięty podczas obchodów 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
1810200
Północna część Parku Lotników Polskich
Obszar rozciągający się pomiędzy aleją Jana Pawła II i Muzeum Lotnictwa Polskiego, w miejscu dawnego fortu reditowego 15 „Pszorna”, którego kształt zdeterminował układ tej części parku.
1810201
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Usytuowane na terenach dawnej bazy lotniczej Rakowice-Czyżyny muzeum to skarbnica historii awiacji. Zostało otwarte w 1964 roku i stale się rozwijało, aby pomieścić rosnącą kolekcję. Zbiory, eksponowane zarówno w kilku zmodernizowanych hangarach, jak i na zewnątrz, liczą około 250 statków powietrznych i ponad 100 silników. Instytucja wydaje publikacje, organizuje wystawy tematyczne, imprezy edukacyjne i konferencje. Posiada też bibliotekę z ponad 30 tysiącami książek. Cieszy się uznaniem na skalę międzynarodową, o czym świadczy choćby zajęcie ósmego miejsca w rankingu najlepszych muzeów lotnictwa telewizji CNN. Na terenie placówki stacjonuje także śmigłowiec PZL W-3 Sokół. W 2010 roku oddano do użytku nowy gmach główny, w którym goście zaczynają zwiedzanie.
1810202
Ekspozycja plenerowa Muzeum Lotnictwa Polskiego
Ekspozycja plenerowa Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, z bogatą kolekcją samolotów i śmigłowców, umożliwia niezwykłą podróż przez historię lotnictwa. Znajdujące się na zewnątrz muzeum maszyny latające przenoszą odwiedzających w różne epoki tego fascynującego świata.
1810203
Lotnisko Rakowice-Czyżyny
Krakowskie lotnisko Rakowice-Czyżyny powstało w 1912 roku, służąc austro-węgierskiemu lotnictwu. Podczas II wojny światowej było punktem etapowym pocztowej linii lotniczej. Później przejęli je Niemcy, a po wojnie straciło na znaczeniu z powodu zabudowy okolicznych terenów. Dziś część lotniska stanowi lądowisko Muzeum Lotnictwa Polskiego, z zabytkowymi obiektami i Parkiem Lotników Polskich. W latach 2008 i 2021 część terenu została wpisana do rejestru zabytków, co podkreśla jego historyczne znaczenie.
Od 2003 muzeum organizuje Piknik Lotniczy, wykorzystując część dawnej drogi startowej jako lądowisko. Z nowej drogi, czynnej głównie w czerwcu, mogą korzystać lekkie samoloty i śmigłowce. To fascynujące miejsce, łączące historię lotnictwa z nowymi wyzwaniami.
Na trasę wyruszamy spod Galerii Krakowskiej. Najpierw Plantami, a następnie ścieżkami rowerowymi wzdłuż ulic Kopernika, Powstania Warszawskiego i alei Pokoju kierujemy się w stronę dzielnicy Czyżyny.
To tutaj na początku XX wieku zaczęła się historia polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego. Lotnisko Rakowice-Czyżyny powstało w 1912 roku, jeszcze za czasów monarchii austro-węgierskiej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości tworzono tu pierwsze eskadry i dywizjony lotnicze. 
W latach 60. XX wieku, ze względu na rozwój miasta i budowę Nowej Huty, lotnisko straciło możliwość funkcjonowania w dotychczasowej lokalizacji. Po dziś dzień zachowało się jednak wiele miejsc związanych z jego działalnością, jak choćby hangary, w których znajduje się część ekspozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego. 
W Muzeum Lotnictwa Polskiego, oprócz wystawy prezentowanej w starych i nowych budynkach placówki, można również zobaczyć ekspozycję plenerową z samolotami i śmigłowcami. Nie lada gratką jest fragment zachowanego pasa startowego.
Położony nieopodal park nazwano Parkiem Lotników Polskich. W jego obrębie, oprócz terenów rekreacyjnych, znajduje się hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena, Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, zbiorniki wodne oraz liczne łąki i aleje drzew. 
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta