Śladami artystów i sztuki wyrosłej z potrzeby serca

Dodano 15 stycznia 2021 przez rysowanie
Śladami artystów i sztuki wyrosłej z potrzeby serca
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

199077
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 14,6 km
  • Przewyższenie: 19,95 m
  • Suma podejść: 48,4 m
  • Suma zejść: 43,22 m
  • Lokalizacja: Bobrek-Gorzów-Chełmek
1125991
Zabytkowe czworaki - zbiory etnograficzne.
Bogata kolekcja związana z życiem i pracom dawnych mieszkańców wsi.
1125992
Pomnik przyrody.
Dąb Szypułkowy (Quercus robur)
Szacowany wiek - ok 300 lat.
1125993
Pomnik przyrody.
Na terenie Zespołu parkowo-pałacowego w Bobrku rośnie przepiękny okaz cisa pospolitego (Taxus baccata), który należy do rodziny cisowate (Taxaceae). Gatunek ten występuję w Polsce na kilku zaledwie stanowiskach i jest pod ochroną. Szacowany wiek - ok. 500 lat.
http://moksir.chelmek.pl/historia/zabytki-i-atrakcje-turystyczne/268-unikalne-okazy-fauny-i-flory-w-naszej-okolicy
1125994
Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Bobrku
Założenie kościelno-plebańsko-cmentarne w Bobrku tworzy zakomponowany indywidualnie, spójny funkcjonalnie zespół o znacznych walorach historycznych, artystycznych i krajobrazowych. Założenie powstało z fundacji rodziny Wielopolskich i było przedsięwzięciem podkreślającym prestiż i możliwości finansowe tego rodu. Wartość zabytkową założenia podnosi jego jednorodność, co powoduje że jest to jeden z najciekawszych zespołów sakralnych z przełomu XVIII/XIX w. w Małopolsce. W architekturze okazałego jak na prowincjonalną świątynię kościoła i plebanii dominują elementy klasycystyczne, a w strukturze wnętrza kościoła i kompozycji przestrzennej otoczenia i drogi dojazdowej do zespołu, późnobarokowe. Te cechy stylowe odpowiadają tendencjom stylistycznym epoki.
1125997
MOKSiR w Chełmku.
MOKSiR w Chełmku - ośrodek kultury, galeria Epicentrum, zbiór zabytkowych maszyn.
Chełmek, pl. Kilińskiego 3 www.moksir.chelmek.pl Siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu
i Rekreacji mieści się w budynku dawnej kantyny fabryki Polskiej Spółki Obuwia Bata.
W zaadoptowanych wnętrzach znajduje się sala kinowo-widowiskowa na 276 miejsc, pracownie, galeria sztuki oraz bogate zbiory związane z historią Baty i przemysłu obuwniczego. Klimatyczne miejsce z bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.|
Plac Kilińskiego 3, 32 - 660 Chełmek
tel. 601661771, 33 8461296
http://moksir.chelmek.pl/
1126193
Pomnik konia.
1126194
Dworzec kolejowy "Chełmek Fabryka"
1126195
Park Rodzinny.
Park Rodzinny
Założenie parkowe w Chełmku o powierzchni 8 ha powstało w latach trzydziestych XX wieku i miało ścisły związek
z batowską koncepcją budowy modernistycznego miasta. Pięciohektarowa powierzchnia zieleni,
to zachowany fragment dawnego sosnowego lasu. Do dziś dominuje starodrzew sosen, brzóz i olch,
a podszycie wzbogacają gatunki ozdobnych krzewów i kwitnących bylin. Każdej wiosny podmokłą część parku pokrywa kwitnący dywan zawilców, kopytników i pierwiosnków. Unikatem w skali kraju są stanowiska różaneczników katawbijskich (Rhododendron catawbiense) porastających teren między parkiem a dawną robotniczą kolonią. Procesy rewitalizacji wzbogaciły przestrzeń
o elementy małej architektury, sieć ścieżek spacerowych oraz rozbudowaną estradę. Ulubiony kierunek spacerowiczów, miejsce wypoczynku i rekreacji, pełni również ważną funkcję centrum życia kulturalnego. Od wielu lat w leśnej scenerii odbywają się koncerty, spektakle, festyny
i działania artystyczne.
1126196
Korty Tenisowe.
Korty tenisowe
Unikalny w skali kraju obiekt sportowy, którego powstanie miało ścisły związek działalnością Polskiej Spółki Obuwia "Bata" Korty o nawierzchni ceglanej zostały zbudowane w Chełmku w latach trzydziestych XX wieku. Ich wyjątkowe walory techniczne doceniły takie tenisowe sławy tenisa jak Jadwiga Jędrzejowska, Wojciech Fibak, Bartłomiej Kuchta, Andrzej Niziołek.
Obecnie obiekt wraz z otaczającym terenem, został poddany procesowi rewitalizacji.
1126197
Dawna biblioteka.
Budynek w stylu alpejskim powstał w okresie okupacji. Obecnie jest siedzibą organizacji i stowarzyszeń społecznych, między innymi Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.
1126198
Willa prezesa Gabesama.
Willa pierwszego prezesa fabryki Polskiej Spółki Obuwia Bata w Chełmku. Budynek powstał w 1936 roku, od 2020 po gruntownych pracach remontowych i konserwatorskich, służy jako miejsce spotkań stowarzyszeń i organizacji społecznych.
1128452
Naprawa Rzeczy Pięknych
Autorska pracownia renowacyjna i konserwatorska prowadzona przez Urszulę Hagno - Cebrat i Piotra Cebrata. Plastycy przywracają blask i funkcję dawnym przedmiotom codziennego użytku, zegarom, meblom, elementom architektury i zabytkowym pojazdom.
https://www.facebook.com/naprawarzeczypieknych/
1128453
Naprawa Rzeczy Pięknych
Autorska pracownia renowacyjna i konserwatorska prowadzona przez Urszulę Hagno - Cebrat i Piotra Cebrata. Plastycy przywracają blask i funkcję dawnym przedmiotom codziennego użytku, zegarom, meblom, elementom architektury i zabytkowym pojazdom.
https://www.facebook.com/naprawarzeczypieknych/
1128454
Naprawa Rzeczy Pięknych
1128455
Naprawa Rzeczy Pięknych
1128456
Galeria MOKSiR "Epicentrum"
Galeria Epicentrum swą działalność rozpoczęła w piątek 13 października 2000 roku. Mimo feralnej daty od jedenastu lat ukazuje różne aspekty współczesnej plastyki, nie dokonując podziału na sztukę zawodową i amatorską. Dorobkiem Epicentrum jest organizacja ponad stu wystaw i prezentacji.
1128637
Leśna droga.
1128638
Kompleks Stawy.
1128639
Kompleks Stawy.
1128640
Autorska pracownia Antoniego Korycika
Antoni Korycik - malarz, rzeźbiarz o znaczącym dorobku artystycznym, czołowy animator i współzałożyciel Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Inicjator i komisarz ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich, których plonem jest unikalna i oryginalna plenerowa galeria rzeźby w Chełmku. Ogromna twórcza i społecznikowska pasja oraz wieloletnia praca została
doceniona przez Radę Krajową RSTK w Warszawie. W listopadzie 2005 roku Antoni Korycik został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi a w 2019 roku otrzymał medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Mieszka i tworzy w Chełmku. Jest również członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Chełmku.
1128643
Antoni Korycik - artysta i animator kultury.
Antoni Korycik po ukończeniu szkoły podstawowej jako młodociany pracownik podejmuje pracę w Państwowych Zakładach Obuwia w Chełmku (dawniej „Bata”, później kombinat przemysłu skórzanego PZPS „Chełmek”). W tym okresie 1958 r. uczestniczy w działalności kulturalnej „Klubu Rolnika”. Po odbyciu służby wojskowej (1962-64) wraca do pracy w PZPS „Chełmek”, dokształca się w Technikum Skórzanym w Bielsku-Białej. Wznawia działalność w „Klubie Rolnika”. Organizuje imprezy kulturalno-oświatowe,takie jak konkursy literackie „O Złoty Trzewiczek”, warsztaty plastyczne (rzeźbiarstwo, metaloplastyka, malarstwo) z młodzieżą szkolną i młodymi twórcami nieprofesjonalnymi rozwijając przy tym własne umiejętności artystyczne. Jako animator kultury w 1983 r. zbiera grupę inicjatywną z tworzącymi na terenie Chełmka i okolic plastykami, z którą w 1984 r. zakłada i rejestruje nieprofesjonalną organizację pod nazwą Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Chełmku. Po rejestracji zostaje jego przewodniczącym do roku 1996, a od 1992 r. równolegle przewodniczy wojewódzkiemu RSTK w Bielsku-Białej.
1128644
Kolekcja prac Włodzimierza Czerwa.
1128645
Dom Ludowy.
Miejsce związane z życiem i twórczością Włodzimierza Czerwa.

Włodzimierz Czerw – ur. w 1937 r. w Chełmku k. Oświęcimia, zm. w 1993 r. tamże. Malarz samouk, z zawodu ogrodnik. Wiedzę na temat malarstwa czerpał z literatury. Należał do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, brał udział w licznych plenerach i przeglądach tzw. plastyki nieprofesjonalnej. Czerw był skrajnym indywidualistą i antysystemowcem, który opracował własny program estetyczny i ideowy, odzwierciedlający przekonanie o toczącej się w świecie ponadczasowej walce dobra ze złem. Pozostawał obsesyjnie demaskatorski i bezlitosny dla każdego z systemów: ekonomiczno-politycznych, filozoficznych, etycznych i religijnych. W silnie spolaryzowanych latach 80. nie podzielał ani stanowiska władzy, ani opozycji, ani lewicującego trzeciego obiegu i w tym sensie pozostawał artystą całkowicie niezależnym. Jego wielowątkowe kompozycje łączą elementy dawnego alegorycznego malarstwa spod znaku Hieronima Boscha z popową, komiksową estetyką.
1128646
Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury
Stowarzyszenie działą na polu kultury i sztuki od 1984 roku.
1129660
Plenerowa Galeria Rzeźby.
Plenerowa galeria rzeźby
Plenerowa galeria rzeźby jest integralną częścią "zielonej strefy" MOKSiR. W otoczeniu wysokich drzew, łąki naturalnej, kwietnej i monokulturowej, prezentowana jest ekspozycja 24 rzeźb i obiektów artystycznych. Prace powstawały i powstają w trakcie rezydencji artystycznych i plenerów. Tradycja twórczych spotkań sięga 1987 roku i zapoczątkowana została przez Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego „Chełmek”. Organizatorami są: Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Gmina Chełmek. Przestrzeń współistnienia sztuki i natury spełnia funkcję "kieszonkowego" parku , towarzyskiej agory, sceny działań artystycznych, koncertów, pokazów filmowych. Jest również znakomitym miejscem do badań, doświadczeń i warsztatów ekologicznych. Klamrą łączącą przyrodniczą tkankę z architekturą jest oniryczny mural Mony Tusz.
1129661
Mural Mony Tusz
Mural Mony Tusz
Praca znanej śląskiej artystki jest symbolicznym ukazaniem snu o minionym obuwniczym dziedzictwie. Mona Tusz w charakterystycznej dla siebie poetyce, wyraziła własne odczucie miejsca i czasu. Niezwykłe malowidło powstawało w 2015 roku, trakcie listopadowych nocy.
Autorka była rezydentką MOKSiR w ramach programu "Dom Kultury +".
https://monatusz.art.pl/
Wycieczkę rozpoczynamy od dwiedzin w bobreckich Czworakach. Uratowany i pieczołowicie odnawiany przez rodzinę Klimowiczów, zabytkowy budynek, mieści bogate zbiory etnograficzne. Dawne maszyny, urządzenia, przydatne w gospodarstwie domowym przedmioty i narzędzia, obiekty sztuki ludowej. Pośród artefaktów znajduje się pokaźny zbiór obrazów dewocyjnych. Wśród nich zobaczymy unikalne malowidło na cynkowej blasze. Jest to prawdopodobnie praca żyjącego w XIX wieku bobreckiego mistrza Sagana. Trafiła do kolekcji Klimowiczów, wydobyta i cudem uratowana z walącej się szopy. To jedno z nielicznych, zachowanych świadectw kwitnącej tu na początku XIX wieku domorosłej sztuki dewocyjnej. W tym czasie Bobrek stał się centrum wytwarzania i kolportowania ręcznie kolorowanych drzeworytów. Przedstawiały żywoty świętych i sceny biblijne. Obraźnicy, tak ich nazywano, jesienią i zimą pracowali nad grafikami, a z wiosną wyruszali pieszo w odległe strony. Wyglądem upodobniali się do braci zakonnych lub pustelników, a mieszkańcom wiejskich chat oferowali wizerunki świętych, wmawiając, że oni sami wskazywali im drogę i wybrali ich domostwa. Pamięć o bobreckich obraźnikach zachował i przekazał Ambroży Grabowski, znany historyk, księgarz i kolekcjoner. Historia obraźników, to symboliczny początek powstania i rozwoju amatorskiego twórczości plastycznej na Ziemi Chełmeckiej. Od 1984 roku prężnie działa Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury, skupiające malarzy, rzeźbiarzy, poetów. Czterdziestu artystów nadaje okolicy swoistego kolorytu i stanowi trzon miejscowego środowiska kulturalnego. Potrzeb i ambitnych celów tak licznej i kreatywnej grupy, nie może pominąć miejscowy samorząd. Mecenat miasta, ośrodka kultury, a wcześniej znanego kombinatu obuwniczego, pozwala im na stały rozwój, organizację plenerów, wystaw, akcji artystycznych, spotkań i pokazów. Corocznie w Chełmku odbywa się Wiosenny Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej. W galerii Epicentrum eksponowane bywa ponad trzysta prac, co czyni wystawę największą prezentacją plastyki w promieniu kilku powiatów. W klimatycznym drewnianym budynku przy ul. Topolowej 8 mieści się siedziba RSTK i tu jest okazja spotkać się z artystami oraz zobaczyć, a może i nabyć ich prace. Do swojego pracowni zaprasza Antoni Korycik. Przy ul. Mickiewicza, nestor chełmeckich twórców częstuje gości herbatą i prezentuje bogatą kolekcję malarstwa, rzeźby oraz pamiątek z minionych czasów i dziejów RSTK. To Pan Antoni jest honorowym prezesem stowarzyszenia, filarem i jego współtwórcą. W nieodległych Katowicach - Janowie w galerii Szyb Wilson, odbywają się jedne z największych na świecie prezentacji sztuki płynącej z potrzeby serca. Może trochę to przesadzone porównanie podobieństw chełmeckiego towarzystwa do legendarnej Grupy Janowskiej, ale istnieją pewne analogie. W naszym środowisku odpowiednikiem wielkiego założyciela, Teofila Ociepki jest Włodzimierz Czerw. By ukazać postać i prace zmarłego przed laty Czerwa, udamy się do siedziby ośrodka kultury. Budynek dawnej, fabrycznej kantyny od lat powojennych wyznacza centrum życia kulturalnego gminy. Funkcjonuje tu kino "Iluzja", galeria "Epicentrum", kolekcja zabytkowych maszyn obuwniczych. Niecodzienna sceneria tworzy dobrą przestrzeń dla koncertów, spotkań, wernisaży, spektakli. W zbiorach ośrodka znajduje się kilkanaście obrazów artysty, filozofa i ekscentryka znad Przemszy. Urodzony w 1937 roku
z zawodu ogrodnik, był skrajnym indywidualistą i myślicielem. Jego obrazy - traktaty nie pozostawiały suchej nitki na kościele, systemach politycznych, obyczajach. Chłoporobotnik, tak zwykł się przedstawiać, wielbiciel muzyki Milesa Davisa, skupił wokół swojej osoby równie świetnych i oryginalnych artystów. Wspólnie z Edwardem Hagno, wspomnianym Antonim Korycikiem, Mieczysławem Matyją i innymi, tworzyli zręby lokalnego środowiska. Tchnęli w miasteczko obuwników ducha sztuki, którego podsycają dzisiejsi twórcy spod znaku RSTK i jak dawni obraźnicy niosą go od domu do domu. Opuszczając Chełmek polecam wizytę
w rodzinnej pracowni Państwa Cebratów "Naprawa Rzeczy Pięknych". Wnętrze przy ul. Mickiewicza, pełne starych przedmiotów, mebli, architektonicznych detali nie przytłacza nastrojem graciarni. Bardziej przypomina wysmakowaną teatralną scenografię. Potrzebne
do precyzyjnych prac, naturalne światło, wydobywa z przedmiotów ich piękno i finezję. Przywracają drugie życie z równym znawstwem i sercem, począwszy od drobnych przedmiotów codziennego użytku, po motocykle, meble, dewocjonalia i elementy architektury. Czynią to,
nie tuszując historii przedmiotów, a przywracając im należną wartość.

Przed wyruszeniem na szlak prosimy o kontakt z MOKSiR w Chełmku tel. 601661771 moksir@chelmek.pl
warto zapoznać się
mailto:http://moksir.chelmek.pl/organizacje/robotnicze-stowarzyszenie-tworcow-kultury

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta