Skawina - Kalwaria Zebrzydowska - Skawina

Dodano 12 stycznia 2023 przez rysowanie
Skawina - Kalwaria Zebrzydowska - Skawina
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284888
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 58,8 km
  • Przewyższenie: 332,3 m
  • Suma podejść: 792,58 m
  • Suma zejść: 790,77 m
  • Data: 24 maja 2018
  • Lokalizacja: Skawina
1568036
dwór W Jurczycach
Dwór jurczycki był początkowo budynkiem drewnianym, parterowym, bez wyraźnie określonego stylu, z szeroką werandą na drewnianych słupach. Jego starsza część pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, nowsza została dobudowana od strony zachodniej w XX wieku. Założony na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, nieregularny.
1568082
dwór w Polance Hallera
Klasycystyczny dwór składa się z dwóch, znacznie różniących się od siebie części. Od południa jest to obszerny, parterowy budynek, z szerokim piętrowym ryzalitem od strony ogrodu, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Ta część dworu pochodzi z połowy XIX w. Nieco później od strony północnej do dworu przybudowano galerię, podpartą kilkoma filarami. Galeria połączona jest z portykami, nad którymi wznoszą się tympanony, ozdobione herbami Hallerów.
1568083
klasztor i szpital bonifratrów w Zebrzydowicach
Dwór obronny w Zebrzydowicach został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku i stanowił siedzibę rodu Zebrzydowskich, późniejszych fundatorów Kalwarii Zebrzydowskiej. W roku 1599 marszałek wielki koronny Mikołaj Zebrzydowski, kazał przebudować rodzinny dwór z przeznaczeniem na pomieszczenie szpitala - przytułku oraz ustanowił fundację na jego utrzymanie. Szpital był przeznaczony dla inwalidów wojennych. Po dziesięciu latach funkcjonowania placówki, nie najlepiej prowadzonej przez miejscowego proboszcza, Zebrzydowski w 1611 roku oddał szpital sprowadzonym z Krakowa bonifratrom, przekazując im jednocześnie w wieczyste posiadanie dobra w Zebrzydowicach. Wówczas szpital znacznie rozbudowano, dodając od strony południowej długi, jednotraktowy budynek. Obecnie w obiekcie znajduje się prowadzony przez Bonifratrów Dom Opieki
1568084
Sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wchodzące w skład zespołu bazylika i klasztor wybudowane zostały w latach 1604-1609. Położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Nazywane jest często Polską Jerozolimą.
Bazylika Matki Bożej Anielskiej jest budowlą późnobarokową z elementami rokoka. Wnętrze ozdobione jest polichromią, zabytkowymi stallami, bogato inkrustowanym wyposażeniem oraz licznymi obrazami.
1568085
Sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wchodzące w skład zespołu bazylika i klasztor wybudowane zostały w latach 1604-1609. Położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Nazywane jest często Polską Jerozolimą.
Klasztor to trzypiętrowa budowla posiadająca pięć ryzalitów–bastionów, wybudowana wokół dwóch wirydarzy (z lat 1603–1609 i 1654–1666) z wyposażeniem w stylu barokowym i rokoko. Część bliżej kościoła, ze studnią pośrodku, zdobi dekoracja stiukowa oraz portrety fundatorów i dobrodziejów klasztoru.
1568086
Wyższe Seminarium Duchowne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wyższe Seminarium Duchowne wybudowano w latach 1984–1993 na miejscu pałacu Czartoryskich. Późnobarokowy pałac Czartoryskich wybudowany został w latach 1729–1731 a w 1871 r. rozebrany. Z założenia pałacowego zachowały się tylko murowana oficyna z bramą, położone równolegle do fasady budynku oraz (od frontu) fosa, kamienny most, ogród pałacowy.
1568087
Anielski Most w Brodach
Most na rzeczce Cedron został wybudowany w latach 1903-1910 wg projektu Kamila Żarnowskiego, na miejscu wcześniejszego, zniszczonego przez powódź w 1884 r. Ze względu na prowadzące do niego schody jest przeznaczony tylko dla pieszych. W 1913 most został ozdobiony figurami czterech aniołów: Archanioła Gabriela, Rafała, Michała i Anioła Stróża.
1568088
kościół Grobu Matki Bożej w Brodach
W 1611 roku Mikołaj Zebrzydowski wybudował małą kaplicę Grobu Matki Boskiej, której nadano kształt sarkofagu. Miała ona jedne, niskie drzwi i jedno małe okno. Wewnątrz kaplicy postawiono mały ołtarzyk z leżącą w trumnie figurką Matki Boskiej. W 1615 roku zaczęto wznosić nad tą małą kaplicą duży kościół. Konsekrowany w 1642 r kościół powstał na rzucie wydłużonego prostokąta z półkolista absydą od strony wschodniej i półeliptyczną kruchtą od strony zachodniej.
Świątynia nosi cechy baroku i należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych w Kalwarii.
1568089
ruiny zamku w Lanckoronie
Zamek w Lanckoronie, zwany również zamkiem lanckorońskim, został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Zamek stanowił rezydencję starostów lanckorońskich i kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnim starostą lanckorońskim przed zajęciem zamku przez wojska austriackie 6 czerwca 1772 roku w wyniku I rozbioru Polski był hrabia Józef Wielopolski.
W czasie konfederacji barskiej na zamku i w okolicach miasteczka walczył Maurycy Beniowski i Kazimierz Pułaski. Pod koniec XVIII w. na zamku znajdowały się koszary wojska austriackiego i więzienie. Opuszczony w połowie XIX w. zamek popadł w ruinę. W 1884 roku rozpoczęto rozbiórkę ruin, co doprowadziło do dalszego zniszczenia resztek zamku. Obecnie zachowały się jedynie fundamenty wież i pozostałości muru tarczowego.
1568090
kościół parafialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie
Ponad górną, północną pierzeją rynku wznosi się murowany kościół parafialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Do dnia dzisiejszego niestety niewiele zostało z pierwotnej świątyni. Obecny wygląd zawdzięcza głównie przebudowie z XIX wieku. Z ówczesnego gotyckiego kościoła do dziś zachowały się jedynie mury magistralne. Jego wnętrze nosi znamiona różnych epok: ołtarz główny powstał w późnym renesansie, chrzcielnica i obraz Chrzest Chrystusa w baroku, a ołtarz boczny reprezentuje rokoko.
1568091
Izba Muzealna na Rynku w Lanckoronie
Najważniejszym miejscem Lanckorony jest rynek, położony na stoku o pochyleniu 9,5 stopnia, co powoduje, że jest jednym z najbardziej stromych. W północnej pierzei znajduje się dawna siedziba magistratu, parterowy, murowany dom z XIX w. W niżej położonej, południowej pierzei, w narożnym domu mieści się Izba Muzealna. Jest to jeden z nielicznych drewnianych domów krytych gontem, który ocalał z pożaru w 1869 r.
1568092
dwór w Jastrzębi
Parterowy dwór z dwukondygnacyjnym gankiem wspartym na filarach został wybudowany w latach 30-tych XX wieku. Dwór został wzniesiony z inicjatywy rodziny Lewakowskich, którzy zakupili tutejszy folwark w 1932 r. Majątek jeszcze przed wojną został rozparcelowany i funkcjonował jako tzw. resztówka. Dwór nie ma statusu zabytku i obecnie jest użytkowany przez szkołę.
1568093
dwór w Izdebniku
w drugiej połowie XIX w. Maurycy Montleart zbudował murowany dwór z cegły na terenie przysiółka zwanym „Prymusówką” Po śmierci Maurycego, w 1891 r do czasu II wojny kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Po nacjonalizacji zabudowania gospodarcze przekazane zostały PGR-owi wykorzystującemu je do własnych celów. W dworze natomiast znalazł swoją siedzibę ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci. Obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej imienia św. Brata Alberta dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.
1568094
Karczma "Pod Kogutkiem" w Krzywaczce
Karczma w Krzywaczce służy podróżnym swoją gościną od wieków. Pierwsze dokumenty świadczące o jej istnieniu datują się na rok 1530. Drewnianą zabudowę karczmy zastąpiono w 1816 roku murowanym kompleksem, w skład którego weszły budynek karczmy, oficyna i wozownia. To właśnie te zabudowania podziwiać możemy obecnie. W obecnej formie Karczma Pod Kogutkiem funkcjonuje od 2003 roku, kiedy to cały kompleks został gruntownie odrestaurowany.
1568095
Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie
Późno-klasycystyczny, piętrowy, nakryty czterospadowym dachem budynek wzniesiony został na początku XIX w. Przed I wojną światową dwór został przejęty przez gminę i zamieniony na szkołę. Dwór na potrzeby szkolne, z przerwami podczas I i II wojny, wykorzystywany był do 1997 r. Po przeprowadzeniu kompleksowego remontu w latach 2006 – 2013 dwór przystosowano do pełnienia nowych funkcji kulturalnych, społecznych i turystycznych.
1568096
Kościół św. Wawrzyńca w Radziszowie
kościół wybudowany w XV w na fundamentach poprzedniego. Po pożarze w 1844 r. kościół został odnowiony i wyposażony w 1847 r. Kościół jednonawowy, orientowany, z niską wieżą, prezbiterium zamknięte wielobocznie, dach dwuspadowy kryty blachą miedzianą. Po stronie północnej zakrystia, po południowej kruchta z kamiennym portalem i drzwiami obitymi blachą.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 24 maja 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do powtórzenia całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Podczas tej wycieczki poruszałem się pomiędzy Skawiną a Kalwarią Zebrzydowską i była to kontynuacja eksploracji tych terenów. Obszar po którym się poruszałem jest pofałdowany z dość sporymi wzniesieniami, trasa jednak poza dwoma wyjątkami przebiegała po względnie płaskim terenie a jeśli trafiały wzniesienia to względnie łagodne. A te dwa wspomniane wyjątki to podjazd do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Lanckorońską Górę. Zwłaszcza ta Lanckorońska Góra dała się we znaki, do czego sam się trochę przyczyniłem wybierając szlak pieszy jako skrót. Dzisiaj na ten skrót na pewno bym się nie zdecydował. A co bym polecił do obejrzenia? Na pewno na czele popularności jest sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorona z drewnianą zabudową rynku i ruinami zamku. Nie oznacza to, że inne obiekty nie są warte zobaczenia ale w niektórych przypadkach są z tym problemy. Dwory w Jurczycach i Polance Hallera znajdują się na ogrodzonym terenie i nie są udostępniane do zwiedzania. W przypadku dworu w Izdebnej, w którym znajduje się DPS, wizyta osób postronnych również nie jest mile widziana. Mimo chęci nie udało mi się zobaczyć dworu w Krzywaczce. Nowy właściciel ponoć wyremontował dwór ale z powodu ogrodzenia i drzew zasłaniających widok trudno to potwierdzić.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta