Rowerem po Roztoczu Adamów nr 1 Do Bondyrza

Dodano 17 stycznia 2022 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

237337
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 22,2 km
  • Przewyższenie: 63,23 m
  • Suma podejść: 88 m
  • Suma zejść: 90,07 m
  • Data: 17 stycznia 2022
  • Lokalizacja: Adamów
Do Bondyrza
Jacnia – Adamów – Bliżów – Bondyrz – Jacnia. Długość – 22 km, stopień trudności średni, zalecany rower górski do pokonania odcinków dróg gruntowych z Jacni do Potoczka i z Bliżowa do Bondyrza. Na trasie zobaczymy: dawną cerkiew w Potoczku, dworek w Adamowie oraz kościół, muzeum AK i oba młyny w Bondyrzu.
0,0 km – z parkingu nad zalewem w Jacni wyruszamy na północny wschód za znakami tras nordic walking – czerwoną i czarną. W miejscu, gdzie obie trasy skręcają w prawo, kierujemy się prosto.
Po prawej rozciąga się rozlewisko utworzone przez bobry.
2,0 km – wydostajemy się na szosę i skręcamy w lewo. Jedziemy przez wieś Potoczek.
4,0 km – po lewej zobaczymy drewnianą dawną cerkiew z 1870 r. Obecnie jest to kościół pw. św. Stanisława BM. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 849 jedziemy prosto (uwaga na duży ruch samochodowy!). Jesteśmy w Adamowie. Za leśniczówką opuszczamy na chwilę główną szosę skręcając w wąską asfaltową dróżkę w prawo. Przed nami odsłania się zabytkowy dworek w Adamowie (własność prywatna). Przed nim skręcamy w lewo, by powrócić na główną szosę. Wspinamy się na widokowy garb, następnie zjeżdżamy w kierunku Bliżowa.
8,0 km – podczas zjazdu mijamy na wioskę przygody, przygotowaną specjalnie z myślą o grach i zabawach integracyjnych dzieci i młodzieży.
9,5 km – przejeżdżamy przez całą wieś Bliżów, mijając dużą drewnianą kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to świątynia wzniesiona w latach 1983–85. Zagłębiamy się w las, w którym pojawia się droga piaszczysta.
13,2 km – z lasu wyjeżdżamy w Bondyrzu, obok dolnego młyna nad rzeką Wieprz. Wydostajemy się na szosę i skręcamy w lewo.
13,8 km – warto na chwilę zatrzymać się obok drewnianego kościoła wybudowanego w latach 1948–49, a naśladującego nieco styl zakopiański. Kontynuujemy przejazd szosą.
16,5 km – na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo, w kierunku drugiego z młynów, jaki zachował się w Bondyrzu. Obok niego powstała „Chatka Rybaka”, w której znajduje się restauracja rybna, serwująca doskonałe dania z domowej kuchni. Ponownie przejeżdżamy przez rzekę Wieprz.
17,1 km – za fabryką mebli skręcamy w prawo. Zobaczymy tu Muzeum Armii Krajowej oraz pomnik poległych i pomordowanych pracowników fabryki podczas II wojny światowej.
17,5 km – natrafiamy na znaki czerwone szlaku pieszego, które doprowadzą nas prawie do końca trasy w Jacni. Jedziemy prosto.
18,5 km – wyjeżdżamy na ruchliwą drogę wojewódzką nr 849 Józefów – Zamość. Uwaga: ze względu na bezpieczeństwo warto skorzystać z chodnika, który biegnie lewą stroną szosy. Na rozwidleniu dróg kierujemy się lekko w lewo (szosa w prawo wiedzie do Krasnobrodu). Tu zobaczymy kamienny krzyż z 1905 r., a po przeciwnej stronie szosy potrójny krzyż zwany karawikiem, mający chronić przed zarazą.
20,3 km – w Jacni, obok drugiego kamiennego krzyża z 1905 r. skręcamy w prawo, za znakami czerwonego szlaku pieszego. Obok krzyżówki stoi nowoczesny budynek Centrum Integracji Społecznej. Jedziemy drogą z kostki. Za mostkiem na strumieniu Jacynce skręcamy w lewo (opuszczając czerwony szlak pieszy) i kierujemy się w stronę ośrodka wypoczynkowego w Jacni.
22,1 km – powracamy nad zalew, gdzie kończymy wycieczkę.
Trasę poleca
Grupa gmin z Roztocza

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta