Polska Pradziejowa

Dodano 20 stycznia 2017 przez plik GPX
Polska Pradziejowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

91390
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 242 km
  • Przewyższenie: 0,67 m
  • Suma zejść: 0,67 m
  • Data: 1 stycznia 2017
  • Lokalizacja: Białogard
547923
Podwilcze1
548010
Komorowo - Kuchenort
Niedaleko (ok. 800 m) na północ od leśnej osady Komorowo pozostały kamienie związane z grupą grobowców megalitycznych
548011
Megalit Stara Rudnica
W okolicach Cedyni w ubiegłych wiekach bała odnotowana grupa grobowców megalityczny,
założonych przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Do dnia dzisiejszego grobowce rozbierano, traktując je jako źródło kamienia budowlanego. Często też kruszono na tłuczeń drogowy. Obecnie znany jest tylko jeden megalit z tej grupy, odkryty 28 listopada 2016 roku.
548113
Megalit Podwójny
Zachowany stan po eksploracji grupy dwóch megalitów na gruntach wsi Karsko, blisko granicy z gruntami Pomietowa. Po zbadaniu grobowców megalitycznych uzupełniono braki wielkich kamieni w obstawie. To wyjątkowe w Polsce stanowisko, kiedy zachowały się pośród pól "polskie piramidy".
548131
Krępcewo Megalit
Magalit typu kajawskiego w Kręocewie.
Po szczegółowym zbadaniu przez archeologów uzupełniono obstawę kamienną, a grobowiec pozostawiono bez rekonstrukcji. Dzisiaj stanowi atrakcyjny akcent krajobrazowy pośrþd rozległych pól.
548140
Diabelski Głaz
Zwany też Czarci Głaz albo Klickstein. owiany legendami i otoczony kręgiem z dużych kamieni. Ale największą tajemnicą jest, że znajduje się on na stanowisku cmentarzyska megalitycznego, gdzie jeszcze w XIX wieku dawało się zauważyć 10 , a może nawet 11 wielkich grobowców megalitycznych. Jeszcze w XIX wieku zostały one w znacznym stopniu zniszczone.
548165
Megalit Swochowo
Pośrodku pól pozostało nagromadzenie kamieni pozostałych po rozebrany, w XIX wieku grobowcu megalitycznym. Jeszcze w roku 2012
byłem tam ze studentami archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, grupa pod opieką naukową pani dr Agnieszki Matuszewskiej. Stanowisko ciągle było dostrzegalne w terenie, co widać na zdjęciu.
548166
Nieborowo
Był tutaj grobowiec, o którym wspomina w swoim atlasie niemiecki badacz megalitów, Ernst Sprockhoff. Do dzisiaj zachował się tylko częściowo, a raczej w domyśle.
548349
Megalit Żelichów
Grobowiec megalityczny długości 48 metrów,
o szerokości w partii czołowej 8 m, w części tylnej zwężający się do 5 metrów. Prawdopodobnie pierwotnie był dłuższy. Obecnie widać sam nasyp, ziemny, pozbawiony kamiennej obstawy. Dużo wielkich kamieni znalazłem w pobliżu oddalonej o 80 metrów linii kolejowej,
u podnóza skarpy. Zdjęcie wykonałem, stojąc na megalicie, w kierunku SW.
548351
Grodzisko prehistoryczne
Grodzisko ma około 2500 lat, pochodzi z VI w. p.n.e. W latach 1958-1961 prowadzone były na grodzisku badania wykopaliskowe. W X-XII w. gród posiadał drewniano-kamienno-ziemne wały o wysokości 12 m. Jego wnętrze było zabudowane. Drewniane domy stały wzdłuż wału, w środku był niezabudowany plac. Brama grodu znajdowała się we wschodniej części wałów. Po grodzie pozostały dziś tylko ślady w postaci górującego nad miastem wzniesienia o rozmiarach ok. 100 x 120 m.
548352
Cedynia
Cedynia.
Widok z grodziska na miasteczko.
Miasteczko urokliwie położone na okolicznych wzgórzach. Miasteczko, od którego wielu historyków wywodzi nazwę "Bitwy pod Cedynią",
toczonej przez Mieszka I z wojskami margrabiego Hodona.
550323
Kurhany Skotnica
Pośród pól Starego Objezierza zachowały się kurhany obstawione szeregami kamieni. Jaką tajemnicę skrywają, na razie jeszcze nie wiadomo.
550376
Rondo Lucjana
W okolicach Ronda Lucjana planuje się wykonanie repliki megalitycznego grobowca w skali 1:1. Kiedy zostanie przygotowany Park Kulturowy Dolice, dostępne będą być może również repliki innych obiektów pradziejowych.
Obecnie lasy z Rondem Lucjana kryją kilka tajemniczych grobowców megalitycznych z epoki neolitu.
550377
Grodzisko Smoliniec
Grodzisko wczesno średniowieczne w lasach smolnickich na końcu półwyspu wciśniętego między jeziora Czaple Duże i Czaple Małe. Przez oba jeziora przepływa mała rzeczka Kosa. Gródek strzegł niegdyś jedynego miejsca pozwalającego przejść przez rozległe bagniste obszary. Grodzisko odkryte przez harcerzy badał w latach 60 XX wieku szczeciński archeolog Eugheniusz Cnotliwy.
Wały grodziska wznoszą się nawet 9 metrów ponad poziom wód w jeziorze.
550432
Grodzisko Winna Góra
Wielkie podkowiasdte grodzisko, którego powstanie określa się na czas około 500 lat przed naszą erą (500 BC).
Znajduje się w Myśliborzu nad Zatoką Ptasią,
na łagodnym zboczu Winnej Góry. Gród dał prawdopodobnie początek miejscowości Sołdzin, przez Germanów nazwanym Soldin,
dopiero za czasów PRL wyparto się dawnej słowiańskiej nazwy i przemianowano na wydumany Myślibórz. I tak juz zostanie.
550433
Grodzisko Golenice
Był czas, kiedy Golenice były miasteczkiem.
Ale jeszcze wcześniej funkcjonował tutaj gród otoczony fosą. Wały grodu zachowały się do dziś w idealnie okrągłym kształcie. Zachowała się także fosa.
550434
Gród Kiljana
W Boleszkowicach zachowały się słady po dawnym zamku rycerza legendarnego rycerza Kiljana, który został wzniesiony w otoczeniu mokradeł i bagien na grodzisku po wcześniejszym grodzie.
550441
Trzygłów
W lasach Bogusławia niemieccy leśnicy natrafili na znalezisko archeologiczne. Po zbadanu przez archeologów okazało się ono cmentarzyskiem ludu kultury łuzyckiej. Umieszczono w tym miejscu na wierzchowinie spłaszczonego pagórka "Kamień Trygław", na którym wymalowano trzy głowy. Dzisiaj farba dawno już spełzła, ale kamień jest. Prowadzi do niego "Ścieżka Poetów".
Trasa przedstawia poznane zabytkowe obiekty pradziejowe, posiadające własną formę przestrzenną i krajobrazową, pozwalającą wyróżnić je wśród zwykłego otoczenia.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pojezierze Drawskie część zachodnia
Pojezierze Drawskie część zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmująca zachodnią część Pojezierza Drawskiego, obszar do Czaplinka na wschodzie (gminy: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Okonek, Szczecinek). Na mapie uwględnione zostały informacje niezbędne turyście. Są tu: zabytki, baza noclegowa,...

Mapa Pobrzeże Bałtyku
Pobrzeże Bałtyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa swoim zasięgiem obejmuje część wybrzeża Bałtyku od Kamienia Pomorskiego do Kołobrzegu, zawiera także fragment Zalewu Kamieńskiego. Przedstawione zostały na niej atrakcje turystyczne regionu oraz szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Mapa Pojezierze Drawskie
Pojezierze Drawskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.