Pogoria IV, III i II

Dodano 7 sierpnia 2011 przez plik GPX
Pogoria IV, III i II
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4695
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  4.5
  • Dystans: 77,3 km
  • Czas trwania: 5 h 31 min
  • Średnia prędkość: 13,98 km/h
  • Przewyższenie: 135,9 m
  • Suma podejść: 491,6 m
  • Suma zejść: 532,2 m
  • Data: 7 sierpnia 2011
  • Lokalizacja: Polska, śląskie
16826
Kościół św. Jakuba Apostoła
Kościoł św. Jakuba Apostoła z XIII w.
16827
Kościół św. Jakuba Apostoła
16828
Droga do Toporowic
16829
Ostra Góra
Jeden z wyższych szczytów Garbu Tarnogórskiego - 367 m n.p.m.
16830
Widok z Ostrej Góry
16831
Widok z Ostrej Góry
16832
Market
16833
Kościół w Wojkowicach Kościelnych
Jednym z zabytków Wojkowic Kościelnych jest usytuowany przy DK 86 XVIII-wieczny kościół pw. św. Marcina. Jest to równocześnie sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi.
16834
Skup palet
16835
Pogoria IV
Pogoria IV: pow 560 ha, oficjalnie nazywana Zbiornikiem Kuźnica Warężyńska, najmłodszy i największy akwen Pojezierza Dąbrowskiego. Jezioro zajmuje najniższą część wyrobiska popiaskowego, w najszerszym miejscu jego szerokość dochodzi do 3000 metrów. Północna część jeziora to przepastne głębie, dochodzące do 23 metrów. Natomiast część południowa jest znacznie płytsza, szczególnie w okolicy zachodniego brzegu znajdują sie rozległe płycizny. Akwen ma spełniać rolę przeciwpowodziową i przechwytywać ewentualną falę wezbraniową Czarnej Przemszy, która jednakże poza wysokimi stanami całkowicie omija zbiornik płynąc korytem na zachód od jeziora. Na razie zbiornik niewykorzystywany rekreacyjnie, zabroniona jest na nim i żegluga, i kąpiel ze względu na liczne podwodne przeszkody i nierówne dno. Dozwolone wędkowanie. Wzdłuż południowego, zachodniego i północnego brzegu biegnie wygodna, asfaltowa ścieżka rowerowa. W najbliższym czasie środkowowschodnia część zbiornika obejmująca płytką zatokę i liczne wysepki zostanie objęta ochroną ze względu na licznie gniazdujące tu bardzo rzadkie gatunki chronionych ptaków, które z racji piaszczystych wysp znalazły tu cenne środowisko zastępcze (naturalnie gniazdują na łachach piaskowych wzdłuż koryt rzecznych, te jednakże z powodu regulacji rzek zanikają).
16836
Pogoria IV
16837
Pogoria IV kaskada
16838
Pogoria IV mostek
16839
Pogoria IV
16840
Pogoria IV zapora
16841
Pogoria III elektrownia Łagisza
16842
Pogoria II
Pogoria II, pow. ok. 25 ha, obszar wyrobiska popiaskowego przed zalaniem został częściowo zasypany żyzną ziemią z nadkładu, przywożonego z odkrywkowej kopalni węgla Brzozowica. Dzięki temu jezioro jest otoczone wyjątkowo bujną roślinnością, ale jest i płytkie – maksymalne głębokości nie przekraczają 2,5 m. Przy najbardziej dzikim wschodnim brzegu rośnie piękny łęg wierzbowy z dominującą wierzbą kruchą, bliźniaczo podobny do naturalnych lasów zalewowych dolin rzecznych. Tuż obok przestrzeń płytkiej zatoki zajmuje obumarły "zatopiony las", wskazujący na niższy przed laty poziom wód jeziora, od lat jest to miejsce gniazdowania kolonii mew śmieszek, kaczek i perkozów, miejsce często odwiedzane także przez czaple. Tafla wody w dużej mierze jest porośnięta chronionymi grążelami żółtymi i rzadszymi grzybieniami białymi, brzegi zaś porastają szuwary dochodzącej do 4 metrów wysokości trzciny, pałki, trzcinnika, jeżogłówki, przeplatane pięknie kwitnącym kosaćcem żółtym.
16843
Pogoria III
Pogoria III, pow. 205 ha (2 km²), do niedawna największy z zalanych zbiorników, jednakże ze skromnym zapleczem rekreacyjnym. Stanowi rezerwowe ujęcie wody dla Huty Katowice. Jest to prawdziwa oaza windsurfingowców całego regionu, od lat służy również żeglarzom. Jezioro posiada bardzo czystą wodę, filtrowaną przede wszystkim przez bardzo liczne małże – racicznice zmienne. Przejrzystości wód sprzyja też fakt położenia wśród przepuszczalnych piasków polodowcowych oraz braku poważniejszych źródeł zanieczyszczeń. Jest ważnym miejscem na nurkowej mapie Polski, od lat jest w planach utworzenie tu bazy nurkowej. Największe głębokości na zbiorniku dochodzą do 18 m w najgłębszej, północnej części akwenu.
Trasa planowana już od maja - wreszcie się wybrałem. Do Targoszyc jechałem znanym już szlakiem przez Sączów, Siemonię, Twardowice i Zawadę. Na odcinku Targoszyce - Toporowice bardzo ładne widoki (do Toporowic długi przyjemny zjazd). W Toporowicach skręciłem w prawo (za zielonymi znakami) po ok. 300 m znowu skręt w prawo w polną kamienistą ścieżkę wiodącą prosto na Ostrą Górę. Tam bardzo fajne widoki na okolicę. Z Ostrej Góry udałem się w kierunku Zarzecza (zamiast pojechać prosto skręciłem w prawo i musiałem się wracać). Z Zarzecza blisko już do Wojkowic Kościelnych. 200 m za kościołem skręt w prawo i już jestem nad brzegiem Pogorii IV. Tam bardzo przyjemna asfaltowa droga rowerowa (trzeba uważać, bo jest na niej bardzo dużo ludzi). Potem jechałem przez Piekło i znalazłem się nad brzegiem Pogorii III. Jadąc w kierunku Dąbrowy Górniczej odbiłem w lewo i po ok.500 m dojechałem do Pogorii II. Potem wróciłem i kontynuowałem jazdę naokoło Pogorii III. Dalej udałem się w kierunku Marianek i Sarnowa, gdzie przekroczyłem "gierkostradę". Potem przez Psary, Strzyżowice (ciężki podjazd 1 km) i z górki do Siemonii. W Dobieszowicach ostatni ostry podjazd i z górki dojechałem do Wymysłowa, a tam prosto przez las do Oss. Z Oss, przez Niezdarę i Ostrożnicę dojechałem do domu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
3 lutego 2016 kys30 napisał:
ciekawa trasa :)
wojciechs
2 stycznia 2012 wojciechs napisał:
WaldemarP namawia mnie na tą trasę już 3 x, chyba się skuszę po przeczytaniu opisu trasy.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.