Pilsko zimowo po pas

Dodano 4 grudnia 2016 przez Holux
Pilsko zimowo po pas
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

90100
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 15,9 km
  • Czas trwania: 8 h 45 min
  • Średnia prędkość: 1,82 km/h
  • Przewyższenie: 1 023 m
  • Suma podejść: 1 057 m
  • Suma zejść: 1 089 m
  • Data: 3 grudnia 2016
  • Lokalizacja: Korbielów
540592
Korbielów
Korbielów jest kameralną miejscowością turystyczną położoną na krańcu południa Polski, na zboczach masywu góry Pilsko (1557m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim.
540593
Parking
540594
DSCF583174
540595
DSCF583226
540596
Buczynka
Lewy dopływ potoku Glinna. Ma źródła na wysokości 1277 m w masywie Pilska, w stokach Kopca i Buczynki. Długość całkowita to około 3,8 km
540597
Przejście nad Buczynką
Wąski mostek nad potokiem zimą może sprawić trudności.
540598
DSCF5842
540599
Trudy chodzenia w głębokim śniegu
540600
DSCF5850
540601
Czarny Groń
540602
Czarny Groń
540603
DSCF585594
540604
DSCF5857
540605
DSCF586041
540606
Pilsko 1557 m n.p.m.
540607
DSCF5863
540608
Ołtarz polowy i krzyż
Ustawione przez mieszkańców orawskiej wsi Mutne na Słowacji
540609
Pierwsze prześwity
540610
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Położone na wysokości 1330 m n.p.m. schronisko posiada 90 miejsc noclegowych 1-, 2-, 3-, 4-, 5- i wieloosobowych, a także apartamenty. Do dyspozycji turystów są również: restauracja i jadalnia, bar szybkiej obsługi,sala konferencyjna na 65 osób.

W pobliżu znajduje się także dyżurka GOPR oraz wyciągi narciarskie.
540611
Zachód na Hali Miziowej
Rozległa polana na północnym stoku Pilska w Beskidzie Żywieckim. W 1930 teren ten należał do 30 właścicieli z Korbielowa. Jednym z nich był Mizia i od jego nazwiska pochodzi nazwa.
540612
I jeszcze raz Hala Miziowa
540613
Żegnający nas dzień
540614
Uszczawne
Nocne schodzenie do auta.
W tygodniu poprzedzającym sobotnią wycieczkę, nad polskie góry dotarły chmury, które przyniosły obfite opady śniegu. W Tatrach TOPR ogłosił lawinową „trójkę”, dlatego nie ryzykując postanowiliśmy wybrać się w Beskidy. Wybór padł na drugi najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Pilsko. Według mapy wycieczka miała zająć 5,5 godziny, nic bardziej mylnego, ale po kolei …

Samochód zostawiliśmy w Korbielowie na parkingu przy zajeździe Smrek, gdzie krzyżują się trzy szlaki: zielony, niebieski i żółty. Wchodzimy na ten ostatni, który doprowadzi nas, aż do Hali Miziowej. Początkowo prowadzi on po utwardzonej drodze, by po ponad kilometrze skręcić w las. Tam o dziwo szlak był przetarty, zatem optymistycznie szliśmy dalej. Po kilkunastu metrach przekroczyliśmy wąskim mostkiem potok Buczynka, a za nim trasa prowadziła już tylko pod górę. Podziwiając lasy i okolicę po jakimś czasie dogoniliśmy dużą grupę. Po wyprzedzeniu okazało się, że to właśnie oni przecierali ścieżkę i dalsze torowanie przypadło na mnie. Śnieg miejscami po kolana, ale w końcu udało się dotrzeć do Czarnego Gronia, gdzie żółty szlak łączy się z zielonym. Tam śnieg był już udeptany aż do samego schroniska. Po 30 minutach marszu docieramy do ciepłego schronienia, gdzie posilamy się przed atakiem szczytowym.

Po uzupełnieniu energii i ogrzaniu się ruszyliśmy czarnym szlakiem najpierw na Górę Pięciu Kopców. Brak słońca i kopny śnieg nie zniechęcał do wędrówki. Trochę zboczyliśmy ze szlaku i trzeba było się przedzierać przez coraz głębszy śnieg, ale mimo trudności w końcu dotarliśmy na granicę Państwa. Po odszukaniu drogowskazu ruszyliśmy w stronę głównego celu. Niestety Pilsko piechurów nie skusiło, jedynie ślad narciarzy pomógł w poprawnym kroczeniu. Śnieg miejscami nie wytrzymywał mego ciężaru. Zapadanie się po pas i wygrzebywanie się na powierzchnię skutecznie przedłużało dotarcie na szczyt. Z 15minut na drogowskazie zrobiło się 40 w rzeczywistości, ale dzięki determinacji stanęliśmy na szczycie. Silny wiatr i mróz zmusił do szybkiego opuszczenia miejsca, mimo tego udało się zrobić kilka zdjęć charakterystycznych obiektów.

Powrót po własnych śladach był dużo prostszy, jednak nie obyło się bez zapadnięć. Ni stąd ni z owąd zaczęło się przejaśniać, pierwsze promienie już zachodzącego słońca pozwoliły na uchwycenie ciekawszych ujęć. Po zejściu na Halę Miziową niebo robiło się coraz ciekawsze. Stamtąd postanowiliśmy wrócić do auta innymi szlakami. Najpierw udaliśmy się zielonym szlakiem na Uszczawne, następnie czarnym na Przełęcz Przysłopy, a dalej niebieskim do Korbielowa. Dzięki czołówkom, mapie i wydeptanym szlakom powrót nie przysporzył większych problemów. Jedynie w dwóch miejscach ścieżki rozwidlały się bez żadnych oznaczeń, ale intuicja pozwoliła na bezbłędne dotarcie do mety.

Wycieczka miała być krótka, jednak obfite opady śniegu i nieprzetarte szlaki spowalniały nasze ruchy. Mimo przeciwności mieliśmy dużo radości z przedzierania się przez śnieg jak i nagłym zapadaniu się po pas. Masyw Pilska mogę polecić każdemu w warunkach zimowych. Mniej doświadczeni lub niechcący męczyć się ze śniegiem powinni wychodzić dużo później, zanim szlaki nie zostaną przetarte.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta