Pałac "Dzięki"

Dodano 16 maja 2015 przez aplikację Android
Pałac
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

59419
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.5
  • Dystans: 62,0 km
  • Czas trwania: 5 h 39 min
  • Średnia prędkość: 10,94 km/h
  • Przewyższenie: 74 m
  • Suma podejść: 619 m
  • Suma zejść: 625 m
  • Data: 16 maja 2015
  • Lokalizacja: Tarnobrzeg - Koprzywnica, Osiek - Tarnobrzeg
336332
Uciekający prom
336333
Skrzyżowanie z krajówką
336334
Sanktuarium w Sulisławicach
336335
W stronę Królewic
336336
Cyklostrada
336337
Pałac "Dzięki"
został wybudowany w latach 1842-1844 na podstawie projektu Henryka Marconiego. Reprezentuje styl neogotycki. Obecnie obiekt jest w trakcie remontu. Mieści się w nim winiarnia (w piwnicy) oraz restauracja (na parterze), choć na pierwszy rzut oka wydaje się niezagospodarowany.
336338
rzeczka "Kacanka"
336339
Kościół pw. św. Michała Archanioła
Budowę świątyni ukończono w 1844 r. Stanęła w miejscu wcześniejszego kościoła, który spłonął w 1820r. W latach 1914-1916 kościół rozbudowano o dwie kaplice: św. Barbary i św. Michała oraz prezbiterium.
336340
Wnętrze świątyni
336345
W stronę Osieku
336346
Dokąd zmierza ten trakt?
336347
Śródleśny gościniec
miłe złego początki
336348
Centrum Osieku
336349
Koroną wału
336350
Justysia z węglarkami w tle
Rozpoczynamy trochę pechowo nieznacznie spóźniwszy się na prom. Na szczęście czas nas dzisiaj nie goni, a niebo też zdaje się być przychylne pomimo nieco pochmurnego oblicza. Do Koprzywnicy trasa jest płaska ale już w obrębie miejscowości czeka nas stromawy podjazd na jej rynek. Droga w kierunku Królewic też praktycznie cały czas nieznacznie pnie się w górę, aż po Zbigniewice, gdzie za wcześniejszy trud wynagrodzeni zostajemy solidnym zjazdem. Na dodatek po lewej stronie, już po minięciu zabudowy wsi pojawiają się wieże Sulisławickiego Sanktuarium. Jego widok towarzyszy nam jeszcze parokrotnie. W Bazowie popełniam błąd w doborze właściwej drogi. Na szczęście orientuję się w pomyłce zanim Justysia rozpocznie podjazd w kierunku szosy z Bukowej do Sulisławic. Inaczej spotkałaby mnie pewnie solidna bura za niepotrzebną syzyfową pracę. Nie musimy na szczęście zawracać. Korzystamy z krótkiego łącznika przechodzącego w polna drogę i docieramy do Królewic. Dalsza trasa do Wiązownicy Koloni to namiastka rowerowego raju. Najpierw prowadzi nas wąski asfalt, potem utwardzony gruntowy trakt, a w końcu ponownie nitka asfaltu. Krajobraz dookoła faluje, kulminując w licznych pagórkach. Można się przy tym wczuć w głos natury niezagłuszanej warkotem spalinowych silników. W pewnym momencie w zasięgu wzroku pojawia się nam główny cel wyprawy. U podnóża zalesionego wzgórza, w sąsiedztwie niewielkiej strugi (Kacanki) wyrasta okazała budowla. Pomimo oznak zewnętrznego zniszczenia należy docenić jej architektoniczne piękno. Oczy przyciąga szczególne narożna baszta. To XIX-wieczny pałac "Dzięki" (nazwa wywodzi się od części Wiązownicy, w której się znajduje) Kolejnym zabytkowym obiektem godnym odwiedzenia jest miejscowa usytuowana na wzgórzu świątynia. Oba obiekty powstały z inicjatywy rosyjskiego generała i senatora Wasilija Pogodina, dawnego właściciela Wiązownicy, którego doczesne szczątki spoczywają na tutejszym cmentarzu. Dalsza droga ma prowadzić skrótem przez las w kierunku Osieka. Trakt po skrzyżowaniu z szerokim, śródleśnym gościńcem staje się jednak mało wyrazisty. Nie kombinujemy więc, tylko cofamy na wspomniany gościcniec i podążamy nim w kierunku szosy z Bukowej. Po drodze początkowo mkniemy chyżo, niczym po asfalcie. Z czasem coraz większa ilość tłucznia, o coraz większych rozmiarach i wynikające z tego turbulencje powodują, że szybko mamy jej dość. Ponowny widok asfaltowej nawierzchni w tej sytuacji niezmiernie nas cieszy. W centrum Osieka robimy krótka przerwę na zrewitalizowanym rynku, którego największa atrakcję stanowi niecka niewielkiego amfiteatru z tryskającą pośrodku wodą. Ostatni etap wycieczki przebiega dobrze znaną nam trasą wzdłuż wiślanego wału
(częściowo również jego koroną) i linii brzegowej jeziora. To już tradycja, że każda wycieczka rowerowa z wjazdem do Tarnobrzega od południowej strony ma jeziorny akcent w tle. SIGMA 1609: dystans - 63,97 km., czas: 4:08:39, prędkość średnia: 15,43 km/h., prędkość maksymalna: 47,56 km/h.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta